| anonim_4396 a întrebat:

De ce o femeie își pierde din atractivitate atunci când se îngrașă?
Am întâlnit cazuri când unele fete tinere căsătorite nu mai erau plăcute de soții lor din cauza faptului că s-au îngrășat.
Vin cu un exemplu elocvent. Un vecin s-a căsătorit acum un deceniu cu o tipă tot din orașul meu. La început, ea era slabă, avea părul lung. Cei doi au și un copil împreună.
Ei bine, după ce ea s-a îngrășat, el nu a mai plăcut-o, dorind să divorțeze. În plus, dă like-uri altor tipe slabe și sexy de pe Facebook.
Mi s-a întâmplat și mie ceva asemănător. Cât am fost slabă au fost tipi interesați de mine. Când m-am îngrășat, nu le-a mai plăcut de mine, zicându-mi chiar în față "Nu ne mai place de tine", asta după ce stătuserăm un timp de vorbă și mă cunoscuseră ca om.
În copilărie am avut parte de mult bullying datorită fizicului, chiar fostul meu șef preot despre care v-am tot spus mi-a făcut bullying tot datorită greutății corporale iar pe Facebook dă like și cereri de prietenie unor fete slabe și care pozează în ipostaze provocatoare.
E corect să arunci (metaforic) un om la gunoi doar că nu-ți mai place fizicul lui?
Acel vecin de care vă zic el și-a ales soția, nu l-a obligat nimeni să se însoare cu ea iar acum afirmă că nu-i mai place de ea și vrea să divorțeze.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

"Femei frumoase" Femeia e frumoasă doar cât îi permite Cronos.
Pentru că timpul nu stă pe loc.
Și astăseară ești în pat cu ea frumoasă, iar dimineață frumusețea a dispărut și prostia îi țîșnește prin toți porii, dacă atât de superficial și fraier ai fost când ai ales.
Iar tu.
Faptul că acum ești grasă nu e o condamnare definitivă.
Trebuie doar să vrei, și vei elimina definitiv problema asta din viața ta. Mulțumește-i lui Dumnezeu că nu ești prostuță.
Că asta ar fi fost un capăt de drum.
Uită-te în oglindă, dă-ți două palme dacă e nevoie și arată-le tuturor cine ești.
Nu mai atârna după unul care nici măcar nu te-ar merita, indiferent cât de "sculă" îl vezi tu acum.
Nu-l fă de râs pe Zorro. laughing

20 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Hai să-ți dau un răspuns care să te amețească.
Orice om e constituit dintr-un ambalaj și un conținut. Și fiecare poate excela mai mult în ambalaj sau mai mult în conținut. Sau poate în amândouă, sau poate în niciuna.
Ce e mai important? Asta hotărăște fiecare pentru el.
În relațiile interumane, sunt oameni care apreciază mai mult ambalajul și sunt oameni care apreciază mai mult conținutul.
Tu ești o persoană care nu excelează în ambalaj, ci în conținut.

Dar dacă tu ești interesată mai mult de oamenii superficiali care apreciază ambalajul, asta e situația în care te afli și te vei afla mereu.
Acești oameni nu prea vor băga de seamă cine ești, ce ești, cum ești.
Ei se vor uita doar la cum arăți.
Asta nu înseamnă că toată planeta e populată doar de specimene de genul ăsta.
Dar dacă tu, din miliardele de băieți/bărbați de pe planeta asta, te fixezi doar pe unul singur, care mai e și genul superficial (indiferent de meseria pe care o are) care apreciază mai mult ambalajul, și lași să treacă timpul pe lângă tine, ești singura care are de pierdut.
Gata.
Mă duc să-mi pun un Metaxa că am obosit. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Da, dar cum am zis, au fost bărbați care au cunoscut cât de cât conținutul, dar când ambalajul nu le-a mai fost pe plac, s-au îndepărtat de mine, zicându-mi franc, că nu le mai place de mine că m-am îngrășat, privindu-mă dezaprobator.
Ca o persoană să cunoască conținutul unuia de sex opus, mai întâi trebuie să atragă ambalajul, nu degeaba zice Mosotti că fizicul e proba eliminatorie.
S-a întâmplat ca un tip să-mi cunoască felul de a fi, potențialul meu intelectual, dar fiindcă la fizic nu excelam, m-a respins. Mă validase că om, dar nu-i plăcea că eram grasă.

Fostul meu șef e un tip rafinat, îngrijit, merge în fiecare săptămână la sală, înțeleg de ce m-a dezaprobat d.p.d.v fizic și mi-a făcut bullying. Provine dintr-o familie bună, a umblat numai cu tipe mișto înainte să se însoare, e foarte selectiv și pretențios, să vezi ce mașină conduce.
Își alege produse dintre cele mai bune, mă refer la haine, gadget-uri, etc.
O singură dată, în momentele în care nu mă șicana, a afirmat că sunt un om bun și că-mi fac bine treabă ca angajată. Atât.

După ce m-am îngrășat, nici un bărbat nu mi-a mai făcut complimente, nu a mai fost atras de mine sau să aibă fantezii cu mine.
Alții, ca și fostul șef, m-au disprețuit când eram grasă, dar când slăbisem au fost surprinși și mi-au arătat apreciere și validare.
Eu înțeleg comportamentul lor, vor femei frumoase și slabe pentru că fiecare are orgoliul lui și vrea să fie mândru cu femeia de lângă el și în nici un caz acea femeie nu e una grasă.

| bookofknowledge a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca lumea se uita numai la intelect, nici femeile nu se uit numai la intelect, exista multe videoclipuri desigur in America cu fete care zic ca nu s ar apropia de nimic care e scund, indiferent cat de frumos este, sau de destept este. Si apoi intre in discutie banii.
Vezi, daca o persoana cauta o persoana cu caracter si inteligenta nu inseamna ca toata lumea o cauta, si unii cauta chiar imposibil totul in unul, o persoana si frumoasa si desteapta si bogata si inalta/scunda(in functie de preferinte), si slabut/a sau grasuta(in functie de preferinte, etc. si daca 1 sau 2 lipsesc ei cauta in continuare. Pana si cei care cauta persoane inteligente, uneori nu sunt interesati de caracterul persoanei, de diferentele dintre cei 2, de ce au in comun si ce nu au(asta duce repede la despartiri), etc.
Adevarul este ca omul nu poate doar sari si sa zica o tu esti inteligent, te plac, sau tu esti frumos, bum, gata si nu apare probleme in cuplu, daca cei 2 nu vorbesc si expun hob-yuri, diferente asemanari, etc. sa vada daca pot trai o astfel de viata unul cu celelalt, atunci doar se arunca pe ceea ce ei vad.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

"Femei frumoase" Femeia e frumoasă doar cât îi permite Cronos.
Pentru că timpul nu stă pe loc.
Și astăseară ești în pat cu ea frumoasă, iar dimineață frumusețea a dispărut și prostia îi țîșnește prin toți porii, dacă atât de superficial și fraier ai fost când ai ales.
Iar tu.
Faptul că acum ești grasă nu e o condamnare definitivă.
Trebuie doar să vrei, și vei elimina definitiv problema asta din viața ta. Mulțumește-i lui Dumnezeu că nu ești prostuță.
Că asta ar fi fost un capăt de drum.
Uită-te în oglindă, dă-ți două palme dacă e nevoie și arată-le tuturor cine ești.
Nu mai atârna după unul care nici măcar nu te-ar merita, indiferent cât de "sculă" îl vezi tu acum.
Nu-l fă de râs pe Zorro. laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e evident? Nimanui nu-u plac persoanele grase dpdv fizic. Tu ce ai alege într-un bărbat obez și unul extrem de fit și bine făcut cu pătrățele, mușchi, vene, etc? Să fii dezgustat de obezitate e perfect normal. Obezitatea nu e sănătoasă și noi oamenii suntem programați biologic să fim atrași de sănătate.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Ia-te uită...parcă erai cu religia și susținea-i virtuțile morale biblice. Te-ai întors la 180°.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia nu îmi spune că obezitatea e sănătoasă și că ar trebui să o susținem. Ba din potrivă, Biblia promovează întotdeauna adevăruri incomode; din dragoste pentru oameni. Iar adevărul incomod aici e că biologic vorbind obezitatea e neatractivă fizic.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bubico2022):

Biblia nu zice nicăieri că nu există biologie. Biologia e un domeniu ca oricare altul care poate fi studiat și înțeles.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bubico2022):

Nu am zis că cred în evoliționism. Am zis doar de biologie

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bubico2022):

"explica-mi in detaliu care e diferenta?!?"

Biologia e studiul organismelor vii în forma în care sunt observate în acest moment.

Evoluționismul este o teorie (și subliniez *teorie*) despre cum au rezultat speciile de plante și animale din prezent.
Nu ai nevoie de această teorie să observi anatomia și fiziologia organismelor biologice în acest moment. Plus că chiar ai impresia că înainte de Darwin nu exista biologie? Lol. Lmao even.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bubico2022):

"NU AI DAT NICI UN VERSET DIN BIBLIE LA DEFINITA TA"

Ești idiot? În primul rând nu mai țipa ca un handicapat, în al doilea rând pentru ce să dau versete din Biblie? Ai uitat că vorbeam despre biologie și nu despre Biblie?

"SINCER, incearca sa te uiti in oglinda si SA RECUNOSTI ca nu esti cu adevarat bisericos"

Ok, nu sunt bisericos. N-am zis niciodată că sunt bisericos. Asta a fost doar părerea ta despre mine, nu ceva ce am zis eu. Eu doar cred în Dumnezeul creștin, mă duc la biserică și cred în teologia Ortodoxă.

Și cum adică "cred" în biologie? Nu "cred" în biologie. Biologia este un domeniu științific care se ocupă cu studiul organismelor vii. Nu poți să "crezi" sau să "nu crezi" într-un domeniu de studiu. Sau ce vrei sa spui, că dacă ești religios înseamnă că nu mai există organisme vii? Sunt doar o iluzie? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bubico2022):

"In denial" in legatura cu ce? Dacă aș spune că-s "bisericos" ar însemna să mă laud cu viața mea spirituală. Mi-e imposibil să mă laud cu așa ceva. Sunt cel mai mare păcătos dintre păcătoși. Nu merg in fiecare duminica la biserica si chiar si atunci cand merg nu-mi acord toata atentia lui Dumnezeu. Si in timpul zilei cand ar trebui sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru toate cate mi-a dat eu mă plâng de ce nu am. Asta înseamnă a fi bisericos? A trăi în păcat? Ca un păgân? Am dragoste pentru Creatorul meu? Am credință? Nu și nu.

Deci de unde pana unde sa fiu eu "bisericos"? Asta ar însemna să fiu un sfânt, nu? Eu nu-s sfânt. Eu îmi trăiesc viața ca un ateu. Tu ma vezi un sfant? Tu ma vezi dedicat dragostei si virtutii atat de mult incat sa crezi ca-s bisericos? Tare mi-ar placea sa fie asa dar nu-s nici pe aproape

| gemeni6226 a răspuns:

La raspunsul lui Hammurabi as mai adauga ca nu dau doi bani pe persoane care se uita doar la ambalaj.

| bookofknowledge a răspuns:

Pe scurt: omul nu e interesat decat de ceea ce e in fata lui, si nu de ceea ce poate fi cel de langa el. Omul e interesat de ceea ce vede si nu de ceea ce este ascuns de ochi.
Frumusetea il pune pe om sa se aventureze, ca daca ea paleste si el sa uita motivul pentru care sarit. Daca un om isi arata un gram de prostie, lumea il va considera prost, indiferent cat de destept va reusii sa se arate, omul care merge rapid sa aleaga si nu incearca sa inteleaga persoana de langa ea, se va bucura numai cat timp acele lucruri exista, omul imbatraneste, ce face daca face niste boli cum este Alzhaimer? Il va lasa pentru ca nu mai poate vedea inteligenta? sau isi va aminti de clipele petrecute impreuna? De diferentele si asemanarile ce iau adus impreuna?
Omul poate cauta pe baza frumusetii, si inteligentii altei persoane, dar niciodata nu trebuie sa fie superficial, asta vreau sa spun, trebuie sa se gandeasca la viitor, nu la o sclipire de moment.

| bookofknowledge a răspuns:

Nu vreau ca cuvintele mele sa fie interpretabile si am sa spun ca si caracterul unei persoane poate sa se schimbe pe masura ce trece timpul, dar omul trebuie sa in calcul totul, si de asta trebuie sa ajunga sa vada o amintire frumoasa la sfarsitul vietii indiferent de ce necajuri ar putea veni, si indifrent de schimbarile bune si cele rele care ar putea veni(amintirile, trecutul si relatiile joaca un rol major in familii).

| bookofknowledge a răspuns:

Nu inseamna ca nu putem cauta ceea ce ne place, frumusete, inteligenta, statut, dar trebuie sa gandim pe viitor, trebuie sa ne gandim la tot ceea ce este cealalta persoana, nu e o alegere din instinct, trebuie sa intelegem si sa cunoastem foarte bine cealalta persoana inainte de a alege.