| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

De ce sunt atatia speakeri motivationali si "life coaches" care spun ca facultatea este inutila? Doar nu ne facem toti antreprenori!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ba da toți o sa devenim bogați, romanul nu are habar de a face o investiție, el vrea milionul de euro, vila, bmws7 și fete dezbrăcate atât, patroni sunt jalnici și îți considera angajați niște sclavi,antreprenori sunt niște paraziți care nu au reușit nimic în viata, ce afaceri au romani? Ei sunt doar pe fracțiune, l-am făcut pe fraier, sa păcălim statul și sa nu plătim salari, cât despre facultate e un examen, test despre ce ai învățat tu, ceea ce mi se pare ușor, trebuie sa fii papagal bun atât, romani nu știu ce e democrația sau libertatea de exprimare

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Daca ai incerca sa faci o afacere, ai vedea cum te transformi din antreprenor in sclavul statului.
Cifra reala de taxe si impozite e peste 80%, iar puterea de cumparare romaneasca nu e capabila sa acopere nici macar cateva salarii minime. Te faci dator statului din prima, plus ca imediat ce deschizi, vin controalele cu sete de spaga si dat amenzi.
Despre costul echipamentelor nu cred ca mai are rost sa vorbim, ele nu se amortizeaza niciodata, sunt pierderea de start.
Salariul minim pe 12 luni inseamna 30.600 de lei pe care trebuie sa ii bagi in firma, ca sa fii macar tu angajat.
Mai pui o chirie de 36.000 de lei pe an, daca esti norocos.
Asta inseamna 66.600 de lei pe an, adica in jur de 300 de lei pe care trebuie sa ii incasezi zilnic, 20 de zile pe luna, pentru a exista ca societate, cu un angajat care ia vreo 1500 de lei pe luna. Maxim copii la xerox iti va face angajatul ala.
Daca incerci sa platesti un om mai decent, cu 3500 de lei net, inseamna 6000 brut. 72.000 pe an. Cu chiria aia de 3000 de lei pe luna, trebuie sa incasezi de luni pana vineri cate 450 de lei. Asta fara TVA.
Cu TVA, trebuie sa dea clientii zilnic cate 535 de lei, doar ca sa functionezi.
Mai pui un curent de 100 de lei pe zi, un POS de 25 de lei pe zi, si ai 660 de lei de facut pe zi, doar ca sa nu dai faliment.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am avut pfa, m-au distrus, statul roman este infractorul vieți tale, doar sa te fure, sa iți ia si ultimul leu, de bănci numai vb, acum vad sa lucrez la o firma ca help desk

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De ce sunt atatia fani ai speakerilor motivatio-inutili?
Au cam aceleasi lozinci toti, si nu te invata decat... Ca maine e o zi in care ai putea sa faci ceva util.
Facultatea e inutila daca esti limitat si fara o vocatie, probabil asta vor ei sa spuna. Dpdv financiar e mai ok sa pleci cu duba in Olanda la 19 ani si sa lucrezi in agricultura pe 1300e, decat sa faci facultate pana la 25 de ani ani si sa te angajezi pe 500e.
Dar mai da-i in pola mea pe vorbitorii astia, zic. Mai bine ascult un martor de-a lui Iehova, dar aia fug de mine sad

| Hammurabi a răspuns:

Da, e un oarecare adevăr. Nu e foarte utilă când o faci aiurea, cum am făcut-o eu.
Am terminat Institutul de Construcții și lucrez în turism.
Și asta nu se va schimba.
Dar total inutilă nu e. Indiferent ce facultate faci, te mai "destupă" puțin la minte.

| Nirvanaaa a răspuns:

Facultatea e inutila dacă nu vrei sa profesezi mai departe in meseria respectiva.
In rest, e foarte utila.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Chiar e inutilă din moment ce voi care sunteți viitorul viitoarei generații nu sunteți capabili să alegeți voi nu un străin în locul vostru pe ce drum să mergi în viață. Adică pe părinți nu îi ascultați și nu aveți încredere în ei, ba mai mult îi jigniți și faceți în toate felurile aici pe site, dar sunteți dispuși să vă trăiți viața după cum vă îndrumă un străin.Nu vă faceți toți antreprenori ci urmăritori și cotizatori la cei precum Selly.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Asa ie ****
Votatz Simion si numai va vacsinatz.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Și mai îmi place la voi cei tineri, cei de pe site că vă dați pricepuți în toate domeniile și pe cei care vă contrazic îi faceți în toate felurile.Dar ce să vezi când vine vorba de a lua o decizie privind propria viață vă blocați și întrebați în stânga și în dreapta" să fac asta?", "să aleg asta sau cealaltă?"

| DonEduardo a răspuns:

Ei nu sunt de aceeasi parere cu noi?