| anonim_4396 a întrebat:

De ce una lume afirmă că a te mai uita la TV în 2022 e demodat?
De ce li se pare lor demodat?
Apropo, de ce se produc atâtea televiziuni de știri în România?
Nu e de ajuns câte există deja?
Cu ce vor acei producători de televiziuni de știri să dea lovitura dacă oricum vor prezenta aceleași știri ca și celelalte posturi TV?

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Televiziunile sunt masini de facut bani. Din publicitate si trafic de manipulare (ca sa nu zic de influenta) si dezinformare, servind diverse agende private/statale sau fiind folosite drept coada de topor pentru a distruge cariere, drept instrumente pentru a modela opinia publica intr-o directie sau alta, a infiera, a segrega etc.
Nu mai exista televiziunea aia de stiri care doar sa relateze rece si impartial ceea ce se vede in teren. Toate acum reintepreteaza, induc in eroare, raporteaza partial sau deloc atunci cand contravine agendei de "redactie", adauga elementul emotional (prin fundal sonor, tonalitate a vocii, imagini atent alese samd).
In fiecare redactie exista cineva scolit in tehnici de manipulare, fie ca-i angajat sau consultant. Specialist in..."comunicare".
Daca vrei sa ai mintea libera, neincarcata de gunoi, atunci ori te uiti la mai multe televiziuni pe zi, ori nu te mai uiti deloc si te rezumi la a-ti face update din online, din cat mai multe surse.
Partea asta cu demodarea are si ea un sambure de adevar, in sensul ca acum este era streamingului, unde se ofera mult mai multa variabilitate, versatilitate, diversificare samd. Plus mobilitate, interactivitate, "watch later" si alte asemenea.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, la multi tineri poti sa le iei televizorul si n-or sa simta lipsa lui.

| Simpatic a răspuns:

Poate nu recunosc ca se uita la TV dar se uita online, si e tot aia happy
In ziua de azi chiar nu ai la ce sa te uiti, peste tot e prostitutie de la cea politica la prostituatele care apar si isi fac publicitate la tv, fara bun simt afirma ca fac videochat (si alte evident) sau cand despart case ca sa ia ele gusterii cu bani!

| goguPatent a răspuns:

Haha
nu conteaza ca prezinta aceleasi stiri, conteaza cum le prezinta.
televiziunile de stiri sunt cele mai performante sisteme de propaganda, e normal ca fiecare parte sa vrea o astfel de arma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu reclamele. Ii doare pe toti in fix de stiri.
Nu e demodat. Probabil spun asta pentru ca toata lumea se uita pe Netflix, Hbo Max etc.