| anonim_4396 a întrebat:

De ce una lume detesta speakeri motivaționali și face mișto de ei?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru că o mare parte dintre ei nu au suficiente realizări personale încât să poată fi considerați niște exemple autentice de motivație. Vând doar o gargară ieftină unor oameni naivi care speră că o conferință le va schimba viața.

Este ca și cum ai plăti un om de 200kg să te sfătuiască cum să slăbești sau un om care nu are bani să treacă strada să te învețe cum să devii milionar.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca 90% din ei nu vand decat vorbe goale irelevante intr-un context real.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru ca asa te-a invatat societatea, sa crezi ca sunt ratati si ca cei care sunt cu adevarat smecheri sunt aia care stau pe tiktok sa vada ce a mai postat Vulpita.
Ca viata e scurta si pot sa stai sa te indopi cu chipsuru si dulciuri, sa-i imbogatesti pe unii, in timp ce te uiti la Netflix si ii imbogatesti pe altii.

| EestiSodalane a răspuns (pentru LoveSleep):

Și prima si a doua categorie descrisa de tine sunt ratati in egala masura.

| LoveSleep a răspuns (pentru EestiSodalane):

Adica deloc? :O

| EestiSodalane a răspuns (pentru LoveSleep):

Tu ai zis că-s ratați... deci nu deloc.

| Emma30555 a răspuns:

Pentru ca sunt sătui de citate motivaționale

| FreddieM a răspuns:

Am ascultat o data un gurache (guru) din asta, se credea Mahatma Ghandi, și după aia mi-am zis.,, mama ce epava sunt''.
Nu am mai ascultat asemenea porcarii și mi-am revenit.
Cheers

| ioana748 a răspuns:

Pentru ca nu au servici.

| KovacsB a răspuns:

Fa un curs si ai sa intelegi.

| EestiSodalane a răspuns:

Pentru că să te uiti la "speakeri motivationali" e ca si cum ai consuma pornografie. Te simti bine pe moment si ai impresia ca ai facut ceva in lumea reala cand de fapt tot ce ai facut a fost onanism sub o forma sau alta. E o chestiune prosteasca, goală, superficială. Dacă iti lipseste motivatie in viata ai nevoie de terapie, vitamine si introspectie, nu de gargara emotiva a unor vanzatori slinosi.

| OneReason a răspuns:

Unii fac mișto de speakerii motivaționali deoarece percep discursurile lor ca fiind superficiale, exagerate sau ca urmare a sentimentului că aceștia se concentrează prea mult pe vânzarea produselor lor în loc să ofere sfaturi autentice și utile. De asemenea, unele persoane pot considera că unii dintre acești speakeri lipsesc de autenticitate sau credibilitate.

| ___XxwR a răspuns:

Unii oameni detestă speakerii motivaționali și îi fac mișto deoarece percep mesajele lor ca fiind superficiale și lipsite de autenticitate.

| OvidiuSorinCupsa a răspuns:

Pentru că promovează idealuri absurde