| AdioTPU a întrebat:

De unde vine dorința de dominare a unor oameni?
De ce vor ei să dețină mereu controlul?
Ce lacune emoționale, sentimentale au?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Unii oameni sunt motivați de menținerea inegalităților dintre grupuri. Orientarea spre dominare socială reprezintă dorința ca propriul grup să fie dominant față de altele, adoptând valori de reprimare a altor grupuri. Această atitudine dominatoare poate fi pusă și pe seama unui imens complex de inferioritate în fața celui pe care vrea să îl subjuge.

Dorința de control poate fi legată de sentimentul că la un moment dat nu ar mai fi capabili să controleze o situație

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

In general vine din genetica. Aia care dominau pe altii supravietuiau mai bine si mai sigur, ca ii asuprea pe aia.

Dar mai vine si din diverse traumed in copilarie, care pe alea nu le stim.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e musai sa ai vreo lacuna. Daca e ceva care te face sa te simti bine... why not?

| Freya1 a răspuns:

Sunt multe cauze părerea mea.

Sunt uni oameni mult prea protecției probabil din obijnuinta.Asa au fost crescuți și educați și atunci asa simt sa fie.
Sunt oameni ce vor sa manipuleze alți oameni pentru anumite beneficii și atunci e în avantajul lor sa ii controleze.
Sau mai sunt oameni cărora le e frica de singurătate, sau ca ar putea fi părăsiți și atunci tind sa controleze pentru a "nu o lua pe cărări gresite" persoana respectiva.

| SingleForOne a răspuns:

Unii fac acest lucru pentru bani, faimă și/sau se cred mult superiori față de restul, din toate punctele de vedere, în special intelectuali și statut (putere de decizie asupra altuia).
Unii, dintre aceștia menționați, o fac din pură satisfacere proprie, fie intelectuală, economică sau politică, sau o fac din dorința de a proteja pe alte persoane, considerând ca acestea vor lua decizii greșite, extrem de grave sau s-ar afla în situații foarte grave.

| Theo94 a răspuns:

Oamenii cu o motivatie de dominare ridicata sunt mai investiti in obtinerea admiratiei, atentia sociala a celorlalti, etc.

Mai multe aici:"National Library of Medicine"
"The Dominance Behavioral System and Psychopathology: Evidence from Self-Report, Observational, and Biological Studies"
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3383914/

Acum exista mai multe teorii, si explicatii de ce unii oameni doresc sa domine sau de ce au dorinta de dominare cum ar fi:
1. Nevoia de control,
2. Complexul de superioritate,
3. Competiția socială,
4. Presiunea grupului,
5. Factori biologici, etc.

Incearca si chat gpt, iti va fi de mare ajutor.