| bogdannnnnnnnn a întrebat:

De la ce vine numele "bula" din bancuri sau de ce se spune asa?
Voi nu v-ati intrebat niciodata asta?
Oare cine-i ala?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E! Numele ala era pus cu substrat ca sa nu apara p.a. Era si un banc pe vremea lui Ceausescu. Bula tot zicea batria si boborul. Si-l intreaba unul: "De ce tot zici batria si boborul? Zii si tu normal patria si poporul!". Bula-i raspunde: "Dar mie de ce mi se zice Bula?".

| Violleta2022 a răspuns:

Cautand pe google etimologia cuvantului "bula" gasim asta:

"În România comunistă a fost inventat un nou personaj, dezagreat de către regimul politic din pricina aluziilor incomode privitoare la realitatea din țară.
Eroul bancurilor s-a numit Bulă, reprezentând idiotul tragicomic absolut, capabil să scoată la lumină incongruențele mediului în care trăiește prin marea lui naivitate și incapacitatea de a lua parte la imoralitățile comise de către cei din jurul său (motivul lumii pe dos).
În special bancurile cu Bulă copil continuă să fie spuse până în zilele noastre, dar schimbările politice din țară au scăzut neîndoios popularitatea personajului, el nemaifiind un subiect interzis. În 2006, Bulă a fost votat pe locul 59 în clasamentul Mari români.

sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Umor_rom%C3%A2nesc

| mihai69 a răspuns:

Hai, nu mai fi așa sfios - recunoaște!

| Krixxus a răspuns:

Vecinul meu, acum ce a mai facut?

| KapyManuKapy a răspuns:

Doamneee laughing))

| Florin181997 a răspuns:

Dar oare numele de Bogdan de la ce vine? Omule, ce întrebări de rahat pui...n.am văzut întrebare mai aiurită ca asta. Puneți fraților întrebări calumea, nu de unde vine numele de "bula"...mă mir cum de nu întrebi dacă L-a văzut cineva pe Dumnezeu.