| anonim_4396 a întrebat:

De unde superstitia cum ca cine are cosuri pe fata iubeste?
I-a iesit un cos pe nas unui coleg de-al meu si vorbea cu niste colege: "Pe cine iubesti? Ca cine are cos iubeste! ziceau ele"?

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Nu e adevarat

| AlexanderAdrian a răspuns:

Iubeste da nu primeste laughing)) Superstitia de fapt e ca sexul te scapa de cosuri, ceea ce e alta prostie.

Ideea e in felul urmator, acneea juvenila adica cea obisnuita apare datorita dereglarilor hormonale care au loc in corp, dereglari care afecteaza activitatea glandelor sebacee de la nivelul pielii, sebumul in exces se acumuleaza prea rapid la nivelul pielii si neputand iesi intotdeauna blocheaza porii si apar cosurile in urma infectarii.

Cum toata treaba asta e desigur generata la pubertate, probabil de aici superstitia. Mai curand cred ca au gasit ele motivul sa-l descoasa daca are vreo prietena.