| chiftelutacrocanta a întrebat:

Deci,cand vorbesc cu un cersetor imi aplec capul,dar n-o fac pentru ca asa simt,o fac pentru ca ii urasc pe cei care calca cersetorii in picioare.E un fel de anti mentalitate,intelegeti? Ma comport frumos cu femeile pentru ca nu imi plac cei care lovesc femeile,desi in interiorul meu parca as vrea sa ii imit pe aia,dar cu incapatanare nu fac asta, ma comport chiar de ciuda asa frumos.Sunt impotriva violentei,si fac binele,nu ii inteleg pe aia violenti, oare ei sunt violenti cu adevarat sau mentalitatea lor ori e imitata ori o fac din ciuda ca nu le plac oamenii buni si prosti? Sau sunt violenti pentru a nu fi calcati in picioare?

4 răspunsuri:
| tril a răspuns:

Unii sunt violenti din fire (desi s-ar putea stapani), altora le lipseste educatia si astfel se cred "barbati". Iar cand acestea se combina...

| alin131 a răspuns:

Ma comport cu toti ca si cum ar fi fratii si surorile mele. Cred ca asa e cel mai bine. Nu imi iese mereu si nu vreau sa ma laud, vreau sa invete si altii daca e ceva de invatat. Cu unii se poate, cu unii nu.

| KiszMy a răspuns:

Deci tu apleci capul la un cerșetor din ură și te comporți frumos cu femeile de ciudă. E și normal să fii influențat de sentimente negative dacă nu faci ceea ce simți.
În drumul tău prin viață ai fost ghidat de fel și fel de indicatoare, iar acum ești constrâns să mergi pe o potecă ce devine tot mai îngustă și simți gravitația prăpastiei.

| P4rAd0x a răspuns:

Pentru fiecare persoana violenta in parte exista cate o explicatie in spatele actiunilor care aparent par nejustificate. Cauzele pot sa difere, dar de cele mai multe ori exista si motive. Acum strict dupa parerea mea, cu cei care stau pe trotuar si cer bani este putin mai complicat decat pare. Exista oameni care chiar au nevoie de ajutor, care probabil nu sunt vinovati ca au ajuns acolo, si chiar daca ar fi tot i-as ajuta in continuare, pur si simplu pentru ca nu au o atitudine nesimtita, pur si simplu pentru ca le pare rau de deciziile pe care le-au luat. Poate daca noi am fi in locul persoanelor care au nevoie de ajutor ne-am comporta la fel, pana la urma sunt lucruri care se intampla. Pe de alta parte, exista si acele animale care pun copiii sa cerseasca pentru ei, carora le dai ceva de mancare si iti cer bani, pe care probabil o sa-i foloseasca sa-si ia tigari sau alte chestii de genul.
La faza cu violenta, cred ca trebuie sa ne comportam normal cu persoanele care merita, iar cele care nu merita ar trebui considerate si tratate mai rau decat niste animale, nu ma refer la violenta, ci la modul in care trebuie tratati.

Nu neaparat frica de a nu fi tratat diferit duce la violenta, ci diverse probleme din trecut probabil, daca nu e vorba chiar despre probleme psihice.