| Yosefin a întrebat:

Ce parere aveti de crestinii care spun ca e pacat sa bei alcool? Adica in biblie spune clar ca e pacat doar daca te imbuibi.

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Alegi pe Dumnezeu vei fi sclavul Lui. Alegi lumea, vei fi sclavul ALCOOLULUI, fericit, liber si vesnic BEAT.

| danay72 a răspuns:

Important este sa faci ce zice Biblia, nu un om. Biblia arata clar ca e greșit consumul excesiv de alcool, nu consumul moderat. 1corinteni6:9-11. Psalmul104:15.Apoi,Isus a transformat apa în vin și când a instituit cina Domnului a facut-o cu vin. Dacă era greșit, nu si-ar fi încercat discipolii.

| ania a răspuns:

Motivul e că ești în pericol de a te îmbăta.În Biblie doar beția e considerată păcat, chiar Iisus a spus că unii L-au acuzat că e mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor, Apostolul Pavel îl sfătuiește pe Timotei să bea câte puțin vin din pricina stomacului său, deci ca medicament.

| RAY a răspuns:

Nu exista crestini,exista uni care au crescut cu o religie crestina si sunt asa zis crestini cu numele, referitor la aia ei cum habar nu au de biblie normal ca vorbesc aiureli,vinul este o bautura care apare in biblie, la nunta aia iisus a facut apa din vin si nu sa imbatat nimeni, nu sa omorat nimeni, ca uni se omoara de la butura e din cauza acelui om, omul mereu da vina pe altceva niciodata pe el insati

| johnnny123 a răspuns:

Dacă nu mă înșel, în Biblie consumul de vin este un motiv destul de frecvent, deci nu cred că vreun creștin ar trebui să considere consumul de alcool un păcat.

Nu cred însă că ai nevoie de Biblie să-ți spună că nu ar trebui să bei până când îți distrugi sănătatea și relațiile cu toată lumea din jur.

Orice om rațional ar trebui să-și dea seama singur de asta și să consume responsabil. Nu din motive religioase, ci din motive obiective: abuzul de alcool îți distruge viața ta și a celor din jur.

| xerxes1 a răspuns:

IIsus a transformat apa in vin.
Iar din vin se poate face un coniac pe cinste.

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca nu stiu sa fie echilibrati si sa traiasca in armonie.
Au nevoie de legi ca sa stie ce este binele si raul.

| AC4S4 a răspuns:

Biblia spune ca vinul inveseleste inima omului. Crestinii beau vin la Cina Domnului, altii si ocazional (o data la cateva luni un pahar). Insa acest lucru nu trebuie sa puna stapanire pe tine.
Sunt unii care nu pot sa iasa la iarba verde fara sa ia alcool cu ei. Sunt unii care se imbata in fiecare weekend.

| Nilsson a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar am unele nelamuriri:

1. Daca nu e o problema sa consumi alcool cu moderatie, ce inseamna moderatie? 1 pahar? Atunci cat de mare sa fie paharul? Si ce tip de batura sa fie in pahar? Daca bei coniac intr-unul de bere, e cam nasol happy
Cand vezi pe la stiri ca un betiv a comis un accident grav, parca toti zic ca ``au baut si ei un pahar``.
Si betivii din carciuma de la tara zic tot asa, ca ies `` la un pahar``.

2. Daca cineva are o problema cu alcoolul, cand ajunge sa isi dea seama de lucrul acesta? Abia atunci cand apar scandalurile sau cand nu-i mai ajung banii de altceva?
Adica atunci cand e cam tarziu sa se intoarca de pe acest drum.

E foarte subtire linia de demarcatie intre consum moderat si exces, cand stii cat rau poate sa faca bautura, cate familii sunt nenorocite si cati copii batuti si infometati sunt din cauza asta, nu mai poti sa vezi in ea o sursa de fericire.
Lumea merge pe principiul `` las` ca merge si-asa`` dar nu e un spirit crestin autentic.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Nilsson):

„ce inseamna moderatie" - eu nu iti pot spune tie ce inseamna moderatie, si nici tu mie. Moderatie inseamna echilibru, adica sa nu ajungi nici macar in pragul de a te imbata. Tu poate esti mai rezistent ca mine, deci nu mi se aplica standardele tale.

„Daca cineva are o problema cu alcoolul, cand ajunge sa isi dea seama de lucrul acesta?" - vorbesti deja despre persoanele alcoolice, care au trecut de prea multe ori peste limita corpului lor, astfel incat a devenit un drog. E ca si cu fumatul, trebuie sa constientizezi ca betia e un pericol pentru tine, pentru cei din jur, pe plan fizic, psihic, si sa iei masuri in sens bun.

Isus nu s-a imbatat. Timotei nu s-a imbatat. Multi altii din prezent dar si din timpurile biblice consuma sau au consumat alcool cu moderatie mereu. Deci se poate lucrul acesta. E totusi o decizie personala, si nu trebuie nimeni impins in nici o parte daca asta e decizia luata. Dar la intrebarea „e pacat sa bei alcool" raspunsul e „nu". Acum, cei ce invoca faptul ca e pacat acest lucru, aduc ca argument ideea ca vinul in acele timpuri fie era must, fie era fara alcool (din cate stiu, imposibil). Ma amuza faptul ca, in unele traduceri ale Bibliei in romana, unde in original se facea referire la bere, a fost tradus prin „vin nou" sau ceva de genul. Clar, daca au fost in stare acum 4000 de ani sa faca vin fara alcool, sau bere fara alcool, piramidele si alte minuni ale lumii antice sunt fleacuri atunci.

| Nilsson a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu trebuie impus nimanui sa sa nu mai consume alcool deloc, dar cu siguranta un crestin care nu este dedat la pofte este mai aproape de Dumnezeu.
Nimeni nu bea alcool de sete sau pentru gust, ci pentru starea de euforie pe care o provoaca un pahar, iar asta face bautura asemenea un drog recreational.
Sunt texte biblice in favoarea abstinentei:
``8. Domnul a vorbit lui Aaron si a zis:
9. "Tu si fiii tai impreuna cu tine sa nu beti vin, nici bautura ametitoare, cand veti intra in Cortul intalnirii, ca sa nu muriti: aceasta va fi o lege vesnica printre urmasii vostri,
10. ca sa puteti deosebi ce este sfant de ce nu este sfant, ce este necurat de ce este curat`` Lev. 10:8-10

``20. Sa nu nimicesti, pentru o mancare, lucrul lui Dumnezeu. Drept vorbind, toate lucrurile sunt curate. Totusi, a manca din ele, cand faptul acesta ajunge pentru altul un prilej de cadere, este rau.
21. Bine este sa nu mananci carne, sa nu bei vin si sa te feresti de orice lucru care poate fi pentru fratele tau un prilej de cadere, de pacatuire sau de slabire.`` Rom. 14:20-21

``7. Caci episcopul, ca econom al lui Dumnezeu, trebuie sa fie fara prihana; nu incapatanat, nici manios, nici dedat la vin, nici bataus, nici lacom de castig marsav; `` Tit 1:7

Articolul din link e mai detaliat pe acesta tema:
http://www.oneplace.com/......16113.html

Abstinenta nu trebuie sa fie centrul doctrinei unei biserici sau impus cuiva, dar e bine de tinut cont de lucrurile acestea.
Copiii lui Dumnezeu nu trebuie sa fie asemenea lumii, iar asta e o diferentiere vizibila pentru ceilalti.
De exemplu cand iesi cu cineva in oras si vede ca nu bei, incepe sa isi puna unele intrebari si e o ocazie excelenta sa ii vorbesti despre credinta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Nilsson):

„Nimeni nu bea alcool de sete sau pentru gust" - eu si multi altii fiind „nimeni"?

Legat de Aaron, preotii, nazireii sau alti slujitori, lor le era interzis alcoolul deoarece mereu indeplineau un serviciu pentru Dumnezeu mereu. Legea Mozaica a trecut, sunt mai relevante in priviinta asta Romani, Tit, dar si alte versete din scripturile grecesti crestine. Legat de Romani, ideea e urmatoarea, unii crestini evrei se poticneau de crestini de alte natiuni, deoarece constiinta lor nu le permitea sa manance carnuri, pe care crestinii natiunilor, necrescand in Legea Mozaica, nu aveau nici o problema cu carnea de porc sau altele. Desi legea lui Moise cazuse, nu era nici o problema acea alimentatie, insa, pentru a nu se poticni, Pavel indeamna cei din Roma sa se abtina de la carne pentru a nu ii slabi pe altii pe plan spiritual. La fel si cu alcoolul. Astea le afli citind contextul versetelor citate de tine.

Legat de versetul din Tit, vezi ce spune dictionatul despre cuvantul „dedat". Vei vedea ca nu se refera la abstintenta totala neaparat.

Legat de site-ul ala, obiectivul autorului e similar cu cel al unui scriitor neamt din timpul nazismului, care se chinuia sa dovedeasca ca Isus a fost un arian blond, nu un evreu. Tot asa, se chinuie sa argumenteze niste idei personale. Biblia spune ca a fost vin, si nu da detalii. Un roman intreg scris pe baza catorva cuvinte. Sunt mai inclinat sa cred ca e vorba de vin in adevaratul sens al cuvantului, nu despre care site-ul se chinuie sa argumenteze, citind si intelegand Matei 9:17
„Nici nu se pune vin nou în burdufuri vechi. Dacă se pune, burdufurile se sparg, vinul se varsă şi burdufurile se strică. Ci vinul nou se pune în burdufuri noi şi amândouă se păstrează"."

Efectul acesta al vinului proaspat facut asupra unui burduf utilizat deja nu il are mustul, ci vinul fermentat. Nicaieri nu se da in Biblie vinului doua intelesuri, daca da, sunt curios de versete. De asemenea, daca Isus ar fi baut must in loc de vin, cum scrie in Biblie, nu i s-ar fi putut aduce reprosul pe care il mentioneaza in Matei 11:19
„Fiul omului a venit mâncând şi bând, însă oamenii zic: «Iată un om mâncăcios şi băutor de vin, un prieten al încasatorilor de impozite şi al păcătoşilor!» Totuşi, înţelepciunea este dovedită dreaptă de lucrările ei"."

Insemna oare ca nu avea libertate de exprimare in ce priveste invatatura divina, din moment ce consuma bauturi alcoolice? Si stai linistit, de multe ori am iesit in oras si nu am baut nimic alcool, si nu m-a intrebat nimeni „Dar tu de ce bei suc/apa plata si nu bei vin/bere?". Si chiar daca se intampla, ce puteam sa ii zic? In nici un caz nu ii puteam spune ca nu beau pentru ca Biblia interzice acest lucru. Daca intrebarea era in felul urmator „Dar tu de ce nu te imbeti ca restul" desi evit evenimentele la care se consuma alcool in exces, atunci as fi avut destule de spus.winking

| Nilsson a răspuns (pentru VelaJohnny):

E in regula, nu vreau sa insist pe acest subiect, desi as putea sa mai aduc argumente.
Tutusi doresc sa precizez ca cei care nu consuma alcool deloc nu sunt extremisti, poate parea asa pentru cineva din exterior asa cum mie mi se pare greu sa fiu vegetarian, deci inteleg asta, dar abstinenta e ceva ce vine de la sine.
La intrebarea de ce nu beau alcool raspunsul e acelasi ca la intrebarea de ce nu fumez: nu pentru ca imi interzice cineva, ci din principiu, e bine sa evit orice asociere cu pacatul ca sa nu ii dau nimanui ocazia sa zica ``uite ca si crestinii beau`` iar acea persoana ar putea sa se complaca in acest viciu tocmai din acest motiv.
Oricum, Isus nu cred ca a consumat vin fermentat asa cum nici Pavel nu i-a recomandat lui Timotei asa ceva, pentru ca se stie ca alcoolul nu face bine la nicio afectiune de stomac. Mustul si orice suc de fructe insa regleaza aciditatea gastrica si intareste sistemul imunitar datorita continutului de vitamine.
Si pornind de la batjocura la adresa apostolilor la Cinzecime (``sunt plini de must``) pot sa merg mai departe si sa banuiesc ca ei promovau abstineta fata de alcool iar acesta remarca adusa de unii din multime era ca o ironie la stilul de viata al apostolilor.
Oricum insa mantuirea nu consta in doar in acest lucru, pot fi oameni care nu au baut in viata lor, dar sa nu duca o viata pe placul lui Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Nilsson):

"cei care nu consuma alcool deloc nu sunt extremisti" - scuze daca am făcut să se înțeleagă lucrul asta, consider un lucru bun abstinența, o văd extremistă doar in cazul în care motivele care stau la baza ei sunt acelea că e condamnat de normele divine chiar și un strop de alcool dacă bei. Desigur că sunt mai multe foloase in a nu bea deloc, și poate constitui o protecție.

Legat de "sunt plini de must" trag concluzia că e din traducerea Cornilescu, versetul fiind Faptele 2:13. Literalmente este redat în felul următor în original unde scrie must în Cornilescu "vin dulce". De asemenea, citind contextul, înțelegi că era o insultă în sens că vorbeau nonsensuri sub influența unei stări alcoolice. Caută o traducere interliniară, găsești multe, și vezi ce spune originalul, însă cred că doar greacă - engleză găsești, nu și română, dar mă gândesc că te descurci. Recomand Kingdom Interliniar in engleză fiind.

| VelaJohnny a răspuns:

Sunt extremisti...

| DrGoogle a răspuns:

Nu spune nimeni ca e pacat sa bei alcool, pacatele vin cand incepi sa faci abuz, cand te imbeti happy

| NameInUse a răspuns:

Ia, frate, si bea. N-are cine te pedepsi, stai calm.

| sir sanjei a răspuns:

Pai daca e pacat se bei alcool, ei de ce beau vin cand se impartasesc?

AAA de fapt din ala este voie ca asa zice unu de a murit acum 2000 de ani si de atunci nu l-a mai vazut nimeni!

| AndreiWeisz a răspuns (pentru sir sanjei):

Nu ca vreau sa par aparatorul crestinismului, dar daca a murit cineva acum 2000 de ani, nu e logic ca nu il mai vede nimeni? laughing

| DrGoogle a răspuns (pentru sir sanjei):

Inseamna ca nici tu nu ai creier din moment ce nu il vezi laughing

| sir sanjei a răspuns (pentru DrGoogle):

Nu il pot vedea pentru ca este in cutia craniana. Dar creierul meu, spre deosebire de acest isus, exista!

| DrGoogle a răspuns (pentru sir sanjei):

Ok

| moshulica a răspuns:

Sunt unele intrebari la care nu trebuie sa raspundem, chiar daca ni le punem, pentru ca raspunsurile noastre s-ar sprijini pe niste argumente relative. Printre ele, cele referitoare la credinta. Nimeni nu ne impune sa credem sau sa nu credem. Eu nu sunt credincios dar RESPECT CREDINTA ALTORA. In familia mea sunt 3 atei si 2 credinciosi. Ne respectam unii pe altii si niciodata, nimeni, nu incearca sa demonstreze celorlalti (in)existenta lui Isus, a(normalitatea) unor obiceiuri ori restrictii autoimpuse (postul, consumul de alcool).
Cred ca noi toti cei ce nu credem in existenta unor forte supranaturale care ne guverneaza viata suntem datori sa acceptam parerea diferita a celorlalti si sa nu incercam niciodata sa desconsideram credinta lor.

| Yosefin explică:

Deci eu cunosc multi crestini printre care si parintii mei care imi impun sa beau alcool fara un rationament anume. Eu oricum beau de la 18 ani(nu m-am imbatat niciodata) beau moderat. Dar parintii nu vor sa auda de alcool.