| Cscern a întrebat:

După părerea voastră, ar putea o persoană singură să locuiască într-o garsonieră cu chirie toată viața, dacă respectiva/respectivul ar avea un loc de muncă stabil însă pe un salariu mic? Sunt oameni care au ajuns la pensie și care au locuit toată viața doar cu chirie. Ați cunoscut astfel de cazuri?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat timp muncesti poti, din pensia adunata pe baza unui salar mic sa platesti chirie devine imposibil.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un salariu minim nu poate acoperi nici măcar mâncarea + utilitățile pentru o singură persoană. De chirie nici nu se poate pune problema.
Dacă vrei chirie, cauți loc bine plătit. Dai 600 euro pe o chirie în Germania, și măcar lucrezi pe 1400 euro.

| Freya1 a răspuns:

Știam un caz, a unei familii ce a ajuns la venerabila vârstă de 50+, cu fica mare, ce împreună aveau 2000 de lei salar și trăiau în chirie.
Acuma probabil depinde de oraș, de tine ca fire etc.
Dar părerea mea e ca în tara la noi e aiurea sa stai în chirie mai ales când ești bătrân și venitul e nesigur.