| lory2lory a întrebat:

Sanctionarea unui profesor,corecta sau nu?
Un profesor a constatat ca o anumita eleva a strecurat in testul de lb engleza o compunere lucrata acasa si atasata cu o agrafa la restul testului.Din pacate,profesorul nu a observat acest lucru la predarea testului dar si-a dat seama ca acea compunere nu era scrisa in clasa, ci facuta acasa in momentul in care a corectat acasa testul.Credeti ca a procedat corect cand a rugat eleva sa rescrie la ora urmatoare doar compunerea, recunoscand restul subiectelor pe care le lucrase in clasa?
Problema insa nu s-a oprit doar la acest aspect. Eleva suparata de atitudinea profesorului, a ridicat tonul la el amenintandu-l ca va merge la directoarea scolii sa il reclame pentru ca o roaga sa rescrie compunerea.L-a amenintat ca se va prezenta cu mama ei la usa d-nei directoare cu o reclamatie.Profesorul a insistat in privinta compunerii si la un moment s-a enervat si i-a trantit elevei ca "nu ai decat sa mergi la director ca iti dau cu compunerea de cap!".In acel moment,eleva s-a ridicat in picioare,si-a luat lucrurile si a iesit din clasa fara sa-i ceara voie,trantind usa in fata profesorului respectiv si fara sa salute si s-a dus direct la d-na directoare.A doua zi, a venit cu mama ei si au chemat profesorul pentru a-l instiinta ca s-a depus o reclamatie impotriva lui.In biroul d-nei directoare,eleva a ridicat tonul la profesor de mai multe ori si i-a dat de inteles ca e "nebun"(facand si un gest cu mana spre cap in acest sens).
Directoarea scolii a luat act de reclamatia facuta de mama elevei(mama care nu a recunoscut ca acea compunere era lucrata acasa desi se vedea acest lucru dupa modul ordonat in care fusese scrisa in contrast cu scrisul dezordonat de la celelalte subiecte lucrate in clasa).A organizat Consiliul profesoral in care a rugat toti profesorii sa ridice mana daca acel profesor merita sanctionat.S-a organizat o comisie si in final, profesorul a fost sanctionat iar eleva a fost absolvita de orice pedeapsa.
A fost corecta rezolvarea acestei probleme?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca poveste este in realitate chiar asa, atunci domnisoara eleva ar trebui sa aiba ceva notescazute la purtare si o batatie buna acasa. Insa cum totul merge pe pile saracul profesor a incasato pentru ca parintii elevei probabil erau plini de bani si isi permitea sa faca orice moft la scoala.

| lory2lory explică (pentru suntserios):

Da,este foarte adevarata aceasta poveste! s-a cinsuderat ca profesorul in cauza a "traumatizat-o " pe eleva.

9 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Mi se pare o prostie. Profesorul a fost bun cu ea si a lasat-o sa isi rescrie compunerea iar ea l-a jignit.In mod normal, trebuia sa primeasca nota 1. De ce sa fie profesorul sanctionat? Singurul motiv e bunatatea sa.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
''Chiar dacă 1000 de oameni cred intr-o prostie, tot prostie rămâne!'' - Edward Murphy.
Cu toți au crezut în inocența elevei, când de fapt aceasta a fost incorectă.
Profesorul nu merita sancționat.
O zi bună!

| zurick a răspuns:

Cred ca da.Consiliul este majoritatea si daca e unul singur impotriva si ceilalti nu, ii clar care va fi decizia.Deobicei majoritatea au decizia corecta, deci cred ca s-a procedat corect.

| lory2lory explică (pentru zurick):

Nu consiliul profesoral a stabilit sanctionarea ci comisia numita de director.

| zurick a răspuns:

Da,dupa cum suna nu mi se pare ca eleva ar avea dreptate, adica stiu profesorii care intr-adevar ar trebui sanctionati si asta nu s-a intamplat...

| Sadop a răspuns:

După ce că el te roagă frumos să rescrii compunerea, tu te comporţi cu el ca cu ultimul om? Asta nu a fost normal niciodată, nu este şi nici nu va fi!

| Northern a răspuns:

Să vezi ce întâmplări penibile au avut loc în școala mea, școala gimnazială.O profesoară, profesoară de limbă și literatură română, i-a propus unei eleve să se transfere la o școala specială(eleva are probleme ). Toată lumea a rămas siderată din cauza acestei propuneri.Au acuzat-o că îi presează psihic pe elevi, eu dat-o la ziar, iar acum încearcă s-o dea afară. Toți se întrebau : ''Dar ce? Nu poate să-i pună acolo un 5, ce e așa mare chestie? Măcar să treacă și ea clasa a 8 -a...'' E total eronat. Eleva nu merita nici măcar nota 4, ea nu știe să scrie,să citească.Mai bine spus,fetița are probleme cu învățatul, nu se poate concentra.O astfel de propunere trebuia să fie binevenită pentru părinți.E destul de greu să fii profesor, chiar dacă faci lucruri bune și corecte, tot tu poți fi văzut rău de către părinți. Cazul tău e puțin diferit. Fetița, pe lângă că a încălcat regulile, își permitea să vorbească urât cu profesorii.Mai mult decât atât, mai facea și semne prostești. Părerea mea este că nu au gândit corect, dar așa se întâmplă mereu.Asta e părerea mea.