| Eriii a întrebat:

Efectiv nu mai pot, vecina de sus tropaie încontinuu și când eram mică plângeam că mi-era frica sa nu cada aia cu tot cu tavan pe mine. De câteva zile mă trezesc noaptea(de data asta eram deja trează dar oricum) pe la 3am auzind tropaituri pe scara și mă sperii rău de tot pentru că mi-e ca vine ceva fantoma cu tocuri ori că intră un boschetar cu bocancii în scara și încearcă să între într-un apartament, de ex al meu, când de fapt e doar ea venind de cine știe unde și abia acum am realizat asta pentru că am auzit tropaiturile până în apartament la ea (până acum aveam impresia că se oprește undeva la etajul de sus, dar probabil doar își dădea jos tocurile dar acum nu a mai facut-o ). Ideea e ca mai si tipa la maica-să (are 20 de ani cred btw) și face o tonă de gălăgie și de f multe ori mă sperie, la un moment dat se auzea clar ce îi zbiera maicasa (se matai că să îi dea bani să își ia haine sau ceva de genul) si era o tampenie si dupa s-a apucat să facă crize si să tranteasaca chestii că de obicei si s-a auzit ca și cum a dat cu o oală sau ceva și după maica-sa zicând au și mami a chemat poliția dar aia nu au facut nimic. I-au zis doar lui mami că nu ar trebui sa se mai bage în chestii de genul si ca dacă avea probleme mama aleia ar fi sunat ea la politie sau ar fi dat-o afară. Idee e că nici după asta nu s-a oprit, iar vecinii se tot duc la ea să înceteze, da se face că nu e acasă. Nu prea aveti ce să ziceț la asta gen sfaturi sau ceva, deci nu aștept neapărat răspunsuri, dar am avut nevoie să zic asta că să mă mai calmez ca mă speriasem puțin (am o frica cu usa gen am uitat-o de 3 ori deschisă și bunică-mea zice ca atunci când a venit de la scoala că e profesoara a vazut chestii doborate și avem pisici deci probabil de la asta a fost dar ea mi-a bagat in cap ca nu ca nu aveau cum să doboare deși aveau si acum am rămas cu frica si nu sunt sigură dacă am incuiat ușa. Acum mi-e frica sa verific dar gen ideea e că se auziseră pașii că și cum se oprie la mine la ușă și mă speriasem dar după am realizat că erau de fapt de sus, apartamentul aleia e fix deasupra mea deci mna)

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mânuța pe telefon, suni la cine trebuie și anunți problema cu care te confrunți. Există organisme specializate in așa ceva

| Eriii explică (pentru sierra1):

Am spus ca a sunat mama la politie si am zis cum au reactionat aia, se duc si vecinii si au venit si din astia care se ocupa de bloc. Face asta de cativa ani. Eu (mai ales ca un copil de 13 ani) nu am pe cine sa sun si ce sa fac

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fă exerciții de arte marțiale. Găsești pe You Tube.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai spus că răspunsul meu, arte marțiale este eronat. Acestea te întăresc să nu îți mai fie frică.

| Eriii explică (pentru sadrian46):

1. Nu am avut cum sa spun, nici macar nu am scris asta, doar am bifat ceea ce e cu totul altceva.
2. Am facut arte martiale cativa ani si nu m-a facut sa imi fie mai putin frica, doar sa stiu sa ma apar daca sunt atacata de alt copil, dar nu de un adult, si oricum nu ar conta prea mult avand in vedere ca sunt foarte scunda