| Maria1007 a întrebat:

Este adevarat ca te ingrasi daca iei proteine fara sa mergi la sala? A incercat cineva?

Răspuns Câştigător
| Imgonnakillyou a răspuns:

Prietenul meu a facut asa, pentru ca era prea slab, si din octombrie pana acum a pus in jur de 5-6 kg pe el.

| Maria1007 explică (pentru Imgonnakillyou):

Bună. Putem să vorbim în privat despre asta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Imgonnakillyou):

Prietenul tau a luat proteine sau un weight gainer? laughing

ca majoritatea zic "proteine" si la gainere.

| Imgonnakillyou a răspuns (pentru Maria1007):

Sigur

| Imgonnakillyou a răspuns (pentru Cosmin86):

Ceva din Decathlon rolling on the floor)) proteine sunt

| Cosmin86 a răspuns (pentru Imgonnakillyou):

"ceva din decathlon"... acolo au si gainere. ZI si tu NUME FIRMA si NUME PRODUS.

Exemplu: whey gold de la firma optimum nutrition.

| Imgonnakillyou a răspuns (pentru Cosmin86):

M-am interesat si da, e Mass Gainer, ai avut dreptate happy

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand ce e proteina,proteina este caramida vieti,celulele au nevoie de proteine, daca iei proteine nu te ingrasi dar isi strici ficatul, proteinele din alimentatie sunt singurele care sunt asimiliate de catre organism,organismul elimina proteinele prin urina daca sunt prea mult,desi poti da in pietre la rinichi daca consumi multe proteine in timp,ingrasarea vine de la dulciuri, grasimii,paine etc carnea nu prea ingrasa,in fapt o dieta bogata in proteine slabeste,mentine masa musculara,creste rata metabolica, carne din porc, vita, peste, pui

| N0xEterniS a răspuns:

Depinde de ce cantitate vorbim. Daca consumi 2-3 x greutatea ta, nu o sa te ingrasi deloc pentru ca excesul este lasat data viitoare cand mergi la w.c. Mai mult de 2-3 x greutatea ta, favorizeaza oarecum ingrasarea pentru ca se transforma INDIRECT in glucoza sau grasime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu recomand nimanui proteinele, am auzit cazuri de oameni care au fost nevoiti sa le amputeze membrele din cauza lor. Deci proteinele nu au ce cauta la masa unui om normal. Sunt nocive si activeaza diabet, cancer, vedere binoculara, discromatopsie si chiar vitiligo.