| anonim_4396 a întrebat:

Exemplul următor este opusul acelor indivizi care își exercită puterea ca să intimideze și să domine pe cei "slabi" și fără apărare.

Cum ați caracteriza voi o persoană care încearcă (și reușește) să-i domine, să-i potolească și să-i pună la respect pe cei care abuzează și nedreptățesc de/pe cei slabi și fără apărare?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Persoana cu abilitati de lider.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Gunoaie umane, dar daca traiesti in Romania, e ceva natural, normal

| Mosotti a răspuns:

Am o parere f buna, si eu fac asa daca vad asa caz, ii pun la punct pe abuzatori daca vad, ca majoritatea-s copii si adolescenti, nu risc mai nimic.

Asa si trebuie sa faca un om, sa-i termine pe lepre.

| Hammurabi a răspuns:

Păi atunci, cei care îi abuzează pe cei slabi și fără apărare nu devin la rândul lor abuzați de cei care încearcă să-i domine și să-i potolească?
Și dacă mai apar și alții care încearcă să-i pună la punct pe cei care încearcă să-i domine și să-i potolească pe cei care abuzează de cei slabi și fără apărare?
Și continuând în logica asta... îți dai seama ce varză iese? laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai aia care ii pedepsesc pe cei ce abuzeaza pe altii, sunt f okey, nu e nici o varza.
Eu daca vad pe 2-3 baieti sau fete (multe fete au fost batute de altele) ca-si bat joc de unu mai mic sau una maimica, ii pun jos pe cei trei si pe dau bataie, ce varza e?
Aia nu-s abuzati de mine, sunt pedepsiti pe drept, abuzati inseamna cane e pe nedrept agresat, cand actiunea e abuziva!
Nu incerc sa-i domin, ci sa-i pedepsesc adica le dau ce merita.

| Hammurabi a răspuns (pentru Mosotti):

Tot ce a spus Rozenn (să-i domine, să-i potolească și să-i pună la respect) e ok. Întrebarea e formulată foarte atent.
Nimic nu sună a ilegalitate, a acțiune în afara legii.

Dar ce spui tu, chiar ți se pare corect și legal?

"ii pun jos pe cei trei si le dau bataie
Aia nu-s abuzati de mine, sunt pedepsiti pe drept"

Cum să-i pedepsești tu cu bătaia "pe drept"?
Suntem în desene animate? laughing
Înțelegi cum poate să apară varza aia? Poate mai apar încă vreo doi din cartier care te bat pe tine. Și așa mai departe.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Dar cine a zis ca trebuie sa fie legal? Ca daca te iei dupa ce e legal, e haos dupa cum vezi, ca daca legalitatea aia era bine pusa la punct, nu mai vedeai fete/baieti care-si bat joc de altii mai slabi!

Si daca nu face cineva ceva, las ca rezolva tata.
Acu na, pe mine n-are de ce sa ma bata ca eu nu abuzez de nimeni, si daca s-ar intampla, vedem care pe care (ca la o adica folosesti arme, si daca ei te ataca, tot tu cazi in picioare daca dai cu spray, baston elecric, etc), dar cineva trebuie sa faca ordine, daca tampitii astia de la putere au ajuns sa le dea concediu la detinuti auzi! De curand au dreptu la concediu de la 1 la 10 zile, anumite categorii, pai sa nu-ti vina sa le dai in cap la astia de fac legile?

Dar nu prea mi s-a intamplat, odata prin 2007 undeva m-am dus sa iau un walkman de la reparat si era o zona asa mai izolata, si erau doi tiganusi de cam 11-12 ani care isi bateau joc de unu mai mic, si i-am dat cap in cap si i-am aruncat in sant, era asa un santulet si acolo se intampla treaba, am luat pe copilul ala si l-am dus la strada sa se duca acasa.
In zona aia nu m-am mai dus vreodata ca sa risc ceva.
Era lege ca le-as fi rupt mainile si picioarele la aia sa nu mai faca vreodata.

Iar la ala de la bancomat seara am folosit spray dar acolo a fost autoaparare, e altceva. Si tot asa, ca sa nu se inflameze treaba, nu i-am rupt mainile, avand caciula si masca nu m-a recunoscut ca sa-mi faca ceva zilele urmatoare, ca era in zona mea.

In loc sa le rupa mainile la astia sa stea cu ele praf 3-4-5 luni, le da 1-2 ani din care fac 65 %, dupa aia iese si fac la fel.
Violuri, etc!

Deci cineve trebuie sa intervina, ca nici mie nu mi-ar place sa vina doi si sa isi bata joc de mine si sa nu vina nimeni sa face ceva.
Mi se rupe de legalitate atat timp cat ea nu are grija ca lumea de noi.