| mastadont a întrebat:

Exercițiu de imaginație: Ce credeți că nu se schimbă nici o dată pe parcursul vieții la o persoană?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca inima bate

| sierra1 a răspuns:

ăăăăăăă, să fie a-de-ne-ul?

| J0B0MAT a răspuns (pentru sierra1):

ADN-ul se poate modifica pe parcursul vieții.
Grupa de sânge nu se modifică. Altceva cam tot se poate schimba.

| sierra1 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Fals: Acestea pot apărea ca urmare a erorilor în procesul de replicare a ADN-ului în timpul diviziunii celulare. Factori externi, cum ar fi expunerea la radiații, substanțe chimice sau anumite infecții, pot contribui la apariția mutațiilor. Majoritatea mutațiilor sunt însă neutre sau au un impact redus asupra organismului. Cuantificată, modificarea informației ar fi sub 1: 1.000.000.000.000 din conținutul originar, adică zero

În ciuda acestor procese naturale, NU este încă posibil să modificăm ADN-ul uman într-un mod controlat și direcționat într-o măsură semnificativă în timpul vieții unei persoane. Tehnologii precum CRISPR-Cas9 au fost dezvoltate pentru a edita ADN-ul artificial

| J0B0MAT a răspuns (pentru sierra1):

" NU este încă posibil să modificăm ADN-ul uman într-un mod controlat și direcționat într-o măsură semnificativă ". Asta posibil, în mod CONTROLAT.
În rest necontrolat, ADN-ul poate fi modificat de la o grămadă de chestii.La un simplu search pe google poți să vezi cât de multe.Mutații mici, dar se modifică ADN-ul. Cum ai scris chiar tu:"Factori externi, cum ar fi expunerea la radiații, substanțe chimice sau anumite infecții, pot contribui la apariția mutațiilor."
Răspunsul meu nu e fals din nicio privință.

| sierra1 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Cuantificată, modificarea informației ar fi sub 1: 1.000.000.000.000 din conținutul originar, adică zero

| J0B0MAT a răspuns (pentru sierra1):

Nu, ăla nu e zero, e o aproximare.Și cu siguranță valoarea aia diferă, nu știu ce sursă ai avut tu, dar trebuie să realizezi că și acolo scrie că ADN-ul se MODIFICĂ.

| mastadont explică:

Dar de data nașteri ce ziceți? big grin ziceam și eu, variante pot fi mai multe probabil.

| J0B0MAT a răspuns (pentru mastadont):

Aia se mai poate schimba, pe hârtie cel puțin. Știu persoane născute pe 29 februarie și părinții i-au trecut pe 1 martie ca să nu își facă ziua la 4 ani.