| DonaldTrump a întrebat:

Face-ti un top 10 al celor mai importante limbi straine in prezent.(puteti considera si valoarea lor pe plan international si nr de vorbitori cum credeti voi de cuvinta)

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Engleza,germana,norvergiana,daneza,suedeza,olandeza,chineza,japoneza,spaniola

| DonaldTrump explică (pentru RAY):

Ce criterii ai folosit in alegerile tale? Deoarece daca olandeza este minoritare in indonezia si este inteligibila cu afrikaaneza (cred ca asa ii zice in romana) iar suedeza este destul de cunoscuta in Scandinavia si in zonele din S W Finlandei, daneza este vorbita si in groenlanda si islanda secundar. Norvegiana pare a fi mai putin folosita, desi este o tara dezvoltata si poate fi invatata mai usor dupa ce inveti una/mai multe limbi germanice.

| RAY a răspuns (pentru DonaldTrump):

Pentru mine sunt importante,ma refer ca sunt tarii bogate,daca vrei i scrieam limbii din africa, pentru mine sunt importante, tariile din nord sunt bogate iar china e bogata, japonia, koreea etc

13 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Nu stiu sa fac un astfel de TOP dar dupa mine ar fi asa :

1. Engleza - nu trebuie comentat...
2.Franceza
3.Germana
4.Portugheza
5.Rusa
6.Hindi
7.Spaniola
8.Mandarina *Chineza* -clar cea mai vorbita limba. Are un numar dublu de vorbitori decat engleza dar daca stam sa ne gandim cati oameni are China... Nu reprezinta chiar asa o mare importanta. Daca nu esti in China sau Taiwan atunci putin probabil sa-ti foloseasca.
9. Japoneza?
10.Araba?

Nu sunt sigur de ordine. Nu ma prea pricep cu asta. Nu am tinut neaparat cont de numarul de vorbitori...
Asa mi se par mie -ca importanta.

Este doar parerea mea. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Ar fi germana inaintea francezei. E mult mai cautata germana decat franceza. Cel putin in Europa. Iar Engleza e must have peste tot. Nici nu mai poate fi considerata limba straina.
Chineza nu e cea mai vorbita limba din cauza unei populatii mari. Cea mai vorbita limba e cea mai cunoscuta international, adica engleza.

| RAY a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu numarul conteaza si ce poti face cu limba aia, engleza, germana sunt limbii internationale si foarte bune, spaniola e pe locul 2 in lune ca nr de vorbitori da unde mergi cu ea? vad ca ai exclus de tot tariile din nord ai habar cum e viata acolo? ce e rau in a invata norvergiana, o tara unde salaru e de 2500 de euro? cu hindi ce faci? rusa? portugheza? araba?

| RainmakerX a răspuns (pentru RAY):

Frate,topul pe care l-am facut nu este ca sa te duci cine stie unde in strainatate ca sa traiesti bine ci "Ca sa te intelegi cu cat mai multe persoane din cine stie ce parti ale lumii".

| RAY a răspuns (pentru RainmakerX):

Man eu tot ce am facut in viata a fost pentru banii, nu ai ce vizita fara banii, inveti o limba sa te folosesti de ea sa faci banii, scopul vietii este sa te folosesti de ceea ce sti, daca ai banii gasesti un ghid turistic fi fara griji

| DonaldTrump explică (pentru RainmakerX):

Dupa statutul lor de limba internationala/ sau foarte vorbita/importanta in regiunea lor ai dreptate sau daca vrei sa te intelegi cu multi oameni insa fac niste precizari : araba are multe dialecte inteligibile intre ele si are o complexitate mare deci nu e asa de practica cum pare, chineza pare o optiune buna insa majoritatea chinezilor folosesc tastaturi in engleza din cauza complexitatii limbii lor (evident ca invata si engleza). Cu japoneza si germana e cam la fel, in Japonia toti niponi invata cel putin 6 ani de engleza, desi daca vrei sa practici robotica sau mecanica este o limba importanta asemenea germanei. Hindi are un numar mare de vorbitori dar in total nu este foarte practica in afara de subcontinentul lor nu prea ai sa gasesti oameni sa o vorbeasca plus ca India este tara in curs de dezvoltare. In privinta Rusei este cam complicata treaba, aia nu prea stiu engleza sau alta limba in afara de a lor.

| DonaldTrump explică (pentru RAY):

Cam ai dreptate in asta, banii iti pot aduce cam orice, daca franceza este a doua limba invatata in multe locuri (dupa engleza evident) spanilora si franceza pe de alta parte fata de engleza au un avantaj ca in Africa si America de Sud aia toarna copiii de plictiseala si cu migratia mexicanilor si imultirea lor rapida si consistenta in Sua este posibila ca spaniola sa devina si ea o limba mai importanta. Din limbile enumerate de tine in afara de germana si engleza ce sti? (sunt curios happy )

| RAY a răspuns (pentru DonaldTrump):

Am vorbit cu profa de franceza si m-a intrebat daca imi place franceza si i-am spus ca nu,apoi m-a intrebat ce imi place i-am spus norvergiana,asa ca voi invata norvergiana de la anul, pai mic am invatat spaniola pentru ca suroriile mele vedeau telenovele, atat engleza, germana, romana, spaniola si imi place norvergiana

| R0R0 a răspuns:

1) Engleza
2)Germana
3)Franceza
4)Spaniola
5)Italiana
6)Suedeza
7)Chineza
8)Maghiara
9)Araba
10)Romana laughing

| Ibrahimovic a răspuns:

Engleza, franceza, germana, araba, spaniola, rusa, portugheza, chineza, japoneza, greaca.

| nlko a răspuns:

Engleza,chineza,rusa, germana, franceza, spaniola, portugheza, araba, hindi, bengaleza. Dar nu sunt neaparat in ordine.