| deyutzyk97 a întrebat:

Fetele am o intrebare pentru voi... oare mai dureaza mult pana imi vine ciclu ca deja am 13 ani si 5 luni... aproape toate fetele din cls mea au si la anul am banchetu de a 8 a si mi-e frica ca nu o sa-mi vina help me

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te mai necaji singura, nu ai nici un motiv.Fiecare om e unic si irepetabil,fiecare are propriul lui ritm,de crestere, de dezvoltare, de maturizare.Stiu ca ai vrea si tu sa fii ca si multele tale colege, pentru ca fara sa fie vina ta, te deosebesti de ele.Lasa spiritul asta de turma si, sfatul meu este sa te bucuri cat inca nu vine.Stii ce inseamna ciclul? Dureri de burta,de cap,nervi nejustificati, melancolii dese si cate o punga de tampoane, in fiecare luna...toata viata ta! Sau, ma rog, aproape.Nu are sens sa fii nemultumita de tine,ciclul va veni atunci cand va trebui. Oricum,mult nu va intarzia, nu-ti mai fa ganduri, doar rabdare sa ai.Mult noroc!

3 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Buna
Menstruatia poate veni pana in varsta de 16 ani...in cazul ca esti mai mare de 16 ani trebuie s te duci la doctor, dar tu ai 13 ani nu trebuie sa-ti faci griji.menstruatia poate veni si la 14 ani!

pa.pa

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Fiecare fată are ritmul ei de maturizare.
Ciclul trebuie să vină până la 15-16 ani.
Ai aici o întrebare unde spui că ai scurgeri vaginale:
...e-mai-des/
Deci la anul e posibil să-ţi vină ciclul.

| pufosenia1 a răspuns:

Nici eu nau am ciclu si ma buku foare tare pentru ca nu imi pace sa ma duc in fiecare pauza la toaleta cum fac colegele mele asa ca bukurate pana cand iti vine nu te necaji:d pa, pa