| christine99 a întrebat:

Se merita sa traiesti in Bucuresti? Sunt mai multe avantaje sau dezavantaje?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Depinde. Joburi mai multe, fiindcă e oraș mare. Și mai bine plătite, cand am venit aici, în Timisoara lucram pe 35 de lei pe zi, aici pe 60-70. Transportul e o gluma, metroul ce te mai scoate, dar eu am o vorba: în București dacă e sa mor, o voi face pe drumuri happy. Indiferent de transport, cu bicicleta ma mișc mai bine.
Social vorbind, e o jungla de asfalt. Lipsa civilizație. Am fost șocat în aceasta privința cand am ajuns aici.
În general, nu prea merita sa trăiești aici. Doar dacă ai un motiv serios. Exista orașe mult mai frumoase, cu oameni mult mai frumoși în România. Timișoara, Clujul, Sibiul, Brașovul, ar fi opțiuni mult mai serioase decat Bucureștiul.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu merita, un oras plini de interlopi si fama proasta. Stres aglomeratie faci 2h pana la munca cu masina in aglomeratie si metroul imediat vine unu sa iti fure portofelu. Brasovul e un oras unde merita sa traiesti.

| romeo78 a răspuns:

Ca orice mare oraș din România, sunt avantajele financiare, avantaje privind locurile de muncă, dar sunt dezavantaje din punct de vedere al cheltuielilor de întreținere. Nu doar la locuință mă refer, ci și a celorlalte cheltuieli!
Dar, eu locuiesc într-un oraș mai mic, dar reședință de județ și pot să spun că deși salariul este mai mic, dar și cheltuielile sunt mai mici!
Dar, într-un oraș mic, poți locui singur, pe când într-un oraș mare este imposibil să locuiești singur, căci ești copleșit de cheltuieli!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Piata locurilor de munca e cea mai dezvoltata aici, la fel si posibilitatile culturale, distractie, concerte, restaurante etc.
Dezavantajele sunt legate de transport, e un oras mare si aglomerat

| Sn4k3 a răspuns:

E aglomerat si chiria cam scumpa, in rest, multe locuri de munca, multe lucruri de facut.

| ziftode a răspuns:

Depinde ce te doare
chiriile sunt mari
distantele sunt mari (faci 1h cel putin de la un capat la altul, cu metroul faci ceva mai putin dar doar daca nu trebuie sa mergi mult in afara metroului) si asta cu toate ca biuciurestiul e considerat un oras cu populatia cea mai densa din lume
e plin de tigani, mai ales in cetru, sunt o tona de imobile/case in care locuiesc tigani
toti sunt NESIMTITI, poate inca nu suntem New York *unde o femeie insarcinata opreste un taxi, se uita inapoi, si pana se intoarce un "business man" deja s-a urcat in taxi si a plecat", insa nu suntem foate departe
etc.
dar, DAR
NU mi-ar place sa traiesc in Cluj, unde CHIRIILE SUNT SI MAI MARI DECAT IN BUCIURESTI, si to[n]ti sunt RASISTI IMBECILI si cred ca daca nu vorbesti cu accent Ardelenesc atunci esti inamicul statului si trebuie sa fii tratat ca atare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E aglomerat,iar pe strada vezi si sobolani nu numai masini, oameni si gunoaie. Strazi asfaltate nu prea exista, centura orasului nu exista, poduri nu prea exista, infrastructura 0 barat. Si multe cladiri cu bulina rosie. Asa ca ai grija unde te muti pentru ca s-ar putea ca la primul vant sa te trezesti sub daramaturi. Cea mai urata capitala, eu nu m-as muta la Bucuresti nici sa ma platesti.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, nu exagera chiar asa.Eu bat de 11 ani Bucurestiul în lung si-n lat, si doar o data am văzut un șobolan pe strada, si încă o data unul la metrou, atit. Exista străzi asfaltate, exista centura, doar ca la ore de virf e aglomerata, poduri sunt mai la marginea orașului, în oraș sunt destule pasaje subterane, iar infrastructura e varza oriunde în România.
Eu am venit aici din Timișoara și am zis ca tine ca niciodată nu voi veni aici, ca nu dau Timișoara pe București, însă, căsătorindu-ma cu o fatuca de aici, am pus lucrurile cap la cap și am realizat ca e mai bine sa vin eu decat sa o iau pe ea la Timișoara. Și au fost destui factori care au dus la decizia asta. Dar noi stam lingă București, și e valabil pentru noi, altfel, nu as recomanda cuiva sa vina aici. Dar e posibil sa existe factori care sa facă ca și în cazul meu o excepție.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Până acum, din ce am văzut pe pielea mea în trei ani de când sunt studentă aici, consider că într-adevăr, promisiunile salariale și posibilitățile sunt ceva mai mari decât în celelalte municipii de județ din apropiere… Totuși, este o capitală. Dar în același timp, prețurile sunt exagerate, la mâncare, întreținere, chirie etc. Doar dacă îți faci un credit te-ai putea descurca, ceea ce ar complica totuși situația și mai mult în viitor. Deci nu e echitabil - dacă merg într-un oraș mai mic cu servicii plătite mediu spre puțin, dar cu prețuri decente, nu ca în București, ar fi la fel de greu. E important să știi ce vrei să faci, dacă ești pricepută la ceva și dispusă a oferi servicii de bună calitate și să ai cât de puțin ''noroc''. Astfel, și salariul e satisfăcător. La capitolul bunăstării urbane... e complet dezamăgitor, de ce aș vrea să trăiesc într-un oraș la 200 km depărtare de munte, care este poluat chimic până peste cap, și la fel de poluat intelectual/moral, multă mocirla, nelegiuiri, o amestecătură grosolană de caractere, nu există echilibru, totul e haotic și mizerabil, pe străzi, în gurile oamenilor, peste tot. Taxele menite serviciilor de salubrizare sunt plătite DEGEABA, te și poți trezi oricând violată/jefuită în parc. În București chiar nu mă simt în siguranță nici măcar ziua. E o junglă în care doar cineva cu nervi de fier ar putea rezista, și nu văd de ce și-ar pune cineva la încercare nervii când țara e atât de mare. Aș alege confortul mental și strictul necesar financiar în locul unui salariu ''atractiv'' pe care oricum l-aș cheltui imediat din cauza prețurilor și a altor împrejurări.

| Stropdeploaie a răspuns:

Se merita sa traiesti in Bucuresti.Dar sa ti schimbi obiceiurile care le aveai pana acum!