| Drimmero a întrebat:

Hai sa va vad baieti si fete daca voi mai dati martisoare, ca tot suntem in tema. Mai aveti obiceiul asta sau de la o varsta vi se pare copilaresc sa dati? O alta intrebare bomba: Ati facut vreodata de mana sau vi se pare inutil?

Pentru fetiscane: Apreciati cu adevarat primirea martisoarelor sau e ceva sec asa cand le primiti?

92 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am 50 de ani, sotia la fel. Azi tocmai ma gindeam cum sa fac sa gasesc cel mai frumos martisor de pe piata, ca sa i-l daruiesc.
Si daca e copilaresc, murim cand incetam sa mai fim copii.

| LoveSleep a răspuns:

Nu am dat niciodată.

| Frank51 a răspuns:

Dau daca am chef, uneori intra spiritul in tine.

| SilentRain a răspuns:

Cand eram la lucrul mai inparteam la unele colege
Orice gest frumos e de apreciat
Tin minte ca am facut cadou un martisor unui pusti, si dadea sa planga cand la primit
Nu prea mai are mare relevanta pentru mine, inpart martisoare doar asa sa vad pe unii cum zambesc

| Drimmero explică (pentru SilentRain):

La voi in zona se dau si la baieti? Da, energia aia iti da un vibe misto, combinat cu venirea primaverii

| SilentRain a răspuns (pentru Drimmero):

Pai din cate stiu eu 1 martie este simbolul sosiri primaveri, deci nu este destinat doar fetelor
Eu una am dat si la baietii si la fete

| Emma30555 a răspuns:

Primesc în continuare de la colegii de munca sau de la prieten și îmi place gestul, uneori primesc o ciocolata în loc de mărțișor dar prefer banalul mărțișor, cu toate ca majoritatea ajung probabil la gunoi din păcate, eu le mai dau fetitelor, am o nepoțica, nu prea ai ce sa faci cu ele dar consider un gest drăguț totuși. Îmi plac cele făcute de mana sunt chiar mai drăguțe dar nu cred ca se pricepe oricine

| Drimmero explică (pentru Emma30555):

Foarte frumos! Da-i nepoatei tale tot ce aduni si n-ai ce face cu ele, nu le arunca, ar fi mai frumos asa.

| Apokales a răspuns:

Nimic. O sarbatoare comerciala care nu mai inseamna nimic si nici nu cred ca a insemnat vreodata ceva. Am observat ceva la mine, cu cat sarbatoare este mai comerciala cu atat o urasc mai mult. Poate am boala, poate sunt eu bolnav, dar nu suport asta.

| Drimmero explică (pentru Apokales):

Toate sarbatorile sunt comerciale, cand nu sunt sarbatori esti alt om, in schimb atunci cand sunt sarbatori scoti latura negativa? Esti de-a-ndoaselea

| Apokales a răspuns (pentru Drimmero):

Ziua pamantului este sarbatoare si nu este comerciala tongue.

| Drimmero explică (pentru Apokales):

Si prin absurd te-ai gasit sa-ti pese de ziua pamantului, asa-i?

| Apokales a răspuns (pentru Drimmero):

Nu, este concret mai profund decat 1 martie.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Se dadeau azi martisoare?! Nu se dadeau numa de 8 martie?

| Drimmero explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Dai pe 1 martisoare, iar pe 8 altceva, ca martisoare deja ai dat (ai la alegere de la un ghiocel pana la masina aici).

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Drimmero):

Clara treaba... Tre sa ma pregatesc de panarama. Mersi de raspuns. Pe 8 martie o sa fiu mai pregatit

| RKBlue a răspuns:

Cine n-a facut martisoare de mana?
Doar cei ce nu au trecut prin clasele I-IV.
Multi inca dau martisoare, la prietene, colege de servici, liceu, etc.
Mi se pare enervant, obositor si inutil sa te chinui sa alegi martisoarele.
Dar imi place sa cumpar din alea care au pietricele stralucitoare.
Partea trista e cand le dau cadou.Raman deprimat...

| Drimmero explică (pentru RKBlue):

Pai nu cu scopul de a le oferi le cumperi? de ce sa ramai deprimat

| RKBlue a răspuns (pentru Drimmero):

Ba da, dar ma atasez de ele... laughing

| Drimmero explică (pentru RKBlue):

Nu se nimereste sa-ti ia si tie cineva?

| RKBlue a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt baiat, deci nu...

| Drimmero explică (pentru RKBlue):

Vezi ca prin partea aia din Moldova: Botosani, Vrancea, Bacau se dau martisoare si la baieti, daca inca nu te-ai mutat acolo, ai timp pana maine, macar sa fii prin trecere...

| RKBlue a răspuns (pentru Drimmero):

As face-o.Moldova e acceptabila, dar moldovenii nu chiar(nu toti, evident, dar accentul nu le face reclama buna)
Mai bine prin Tara Fagarasului, fara cutremure, accente sau perspective de viitor... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dau. N-am facut. Nu apreciez.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

De ce esti asa de seaca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru ca nu vad de ce m-as entuziasma.Nu vad ce e asa uau in a purta un plastic ieftin.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Tu feminitate ai? fara sa aiba legatura cu martisoarele, la general intreb

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Da.De ce?

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Din ce te-am citit am observat ca nu prea o arati, ma temeam ca ai deficit de feminitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca crezi ca feminitatea e sinonim cu sensibilitatea, atunci da, am deficit de feminitate.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Sensibilitatea poate fi simpatica in multe momente, nu in exces, insa nu vad ceva nasol la femei, face parte din naturalete ceea ce e sexy, decat una prefacuta. Ce ai cu sensibilitatea in general? Hai s-o luam altfel, ce inseamna feminitate pentru tine? adica cum o scoti tu la iveala

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Mi se pare naspa indiferent de sex.Nu e sexy sa fii fragil si neajutorat.
" Ce ai cu sensibilitatea in general?"
O consider o slabiciune.
" Hai s-o luam altfel, ce inseamna feminitate pentru tine? "
Senzualitate.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Te consideri senzuala? Daca da, ce te face sa fii?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Marry me! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Comportamentul si aspectul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru ca te scutesc de cumparatul martisoarelor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de cumparat/bani/timpul pierdut cautindu-le. Pentru ca esti anti-trend. Detest din ce in ce mai mult astia care merg cu turma. Nu i-am iubit vreodata in mod deosebit, oricum. Mdah, stiu ca radicalizarea nu prinde bine pentru mindset in general, dar... f*ck'em. F*ck'em all. Macar naibii mai ramane cate un loc lipsit de turme. Azi am dat o tura de vreo cateva ore bune prin padure. O padure mai putin cunoscuta trendinezilor, la 35 de kilometri de metropola. Am mers prin padure vreo 12-14 kilometri, nu am vazut picior de bipedus stupidus, insa am vazut cele mai multe caprioare in libertate ever (o turma de 8-9 + una solitara). Nu am lasat in urma nici o punga, nici o sticla. Nu mi-am scris numele pe nici un copac. La naiba, astia ca mine trebuie arsi pe rug! P.S. Si cred ca azi nu ai fost nici la sfinta ghisarica, asa-i? O sa iti rezerv un loc in fata scenei cand ajung in iad...winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

" Pentru ca esti anti-trend."
Sunt mai degraba anti-oameni. Si anti-prostie, dar sunt sinonime.
" Si cred ca azi nu ai fost nici la sfinta ghisarica, asa-i? "
De fapt, am fost.Desi mi-ar fi placut sa merg si printr-o padure.
" O sa iti rezerv un loc in fata scenei cand ajung in iad..."
Sunt sanse destul de mari sa fiu si eu prezenta pe scena aia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Mizantropi din toate tarile, uniti-va! Mdah, homo non-sapiens e din ce in ce mai predominant...
2. Ce ai cautat la ghisarica? I-ai dat foc macar? big grin >> prea multi oameni pe acolo, inainte de orice altceva
3. Iad sau rai, Naraka, whatever... astea sunt foarte simpatice ca povesti. Cam greu de inghitit povestea aia cea mai plauzibila cu marele val negru si gata. Somnul etern.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Pai bun. Si le ai? aici cel putin n-ai aratat acel comportament senzual, sunt curios sa vad cum l-ai putea scoate in evidenta, cat despre fizic, habar n-am, nu-ti cer poza, te cred pe cuvant

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am stat afara, pe o laterala, departe de oameni. N-as avea niciun motiv sa-i sau foc.Sau sa o ironizez.
Mare val negru ar fi o varianta mult mai sigura si mai confortabila. Conceptele de rai si iad sunt mai greu de inghitit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Aici am optiuni limitate.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Si daca nu le aveai ce se intampla?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

La ortodocsi sau catolici/altii? Mie mersul la biserica mi se pare o mare pierdere de timp, iar religia o relicva a medievalismului. CREDINTA e alta poveste si nu o contest, ii inteleg rostul si faptul ca multi efectiv nu pot trai fara asa ceva. Religia, insa...
Legat de rai si iad, viata de apoi, toate elucubratiile biblice si dogmele cretinte... nu e vorba ca sunt greu de inghitit, si ecuatiile diferentiale sunt greu de inghitit, ci ca sunt o sfidare la adresa inteligentei umane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ortodocsi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh. Boring as f*ck, lame music.
Nu ca as fi fanul a ce au facut catolicii in trecut sau al misculatiilor Vaticanului, dar in ultimii ani au luat-o cu mult inainte din toate punctele de vedere. Si intotdeauna au avut muzica mai buna si atmosfera mult mai placuta in biserici. https://www.youtube.com/watch?v=Ng4akGvO_nk

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Au ocupat mereu sfere geografice mai influente, au avut (si inca au) suprematia economica si inclusiv putere politica. Pe langa arhivele Vaticanului, templieri, opus dei.Au avantaje pe care ortodocsii nu le-au avut niciodata; o comparatie intre ortodocsi si catoloci n-ar fi justa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream la istorie, ci pur si simplu la modul in care trateaza bisericile astea doua timpurile pe care le traim. Catolicii incearca sa fie in pas cu lumea contemporana, iar ortodoxia are nevoie de OI si se comporta ca atare. Nu de alta, dar incet-incet se trezesc destui care sunt credinciosi sa traga frumos linie si sa zica - bai, astia ma iau de prost. Daca ma p*s cu bolta pe bor, asta nu inseamna ca nu pot sa fiu credincios in spatiul meu personal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Catolicii sunt adeptii progresului, incurajeaza si finanteaza stiinta. Ortocdocsii sunt conservatori. Iar dezbaterile pe tema religiei sunt inutile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Conservator e putin spus. Vezi reactiile la tema vaccinului sau cum zicea mizerabilul ala de la Constanta cand era judecat, prins IN FLAGRANT DELICT, ca cica il testeaza dumniedzau.

| Drimmero explică (pentru GabiDumitrescu):

Catalocii au o deschidere mai mare fata de ortodocsi, sunt mai moderni, am intrat intr-o biserica catolica din pura curiozitate, fara sa am vreo legatura cu religia lor, ma plimbam si am dat de ea, am intrat, ce am vazut acolo am ramas placut surprins, cu totul diferit fata de ce ma asteptam, peste biserica ortodoxa cu 2 nivele, de la muzica, atmosfera, sutane, aranjamentele de acolo, pana la lumea care intra, vedeai lume mai buna la catolici, ii vedeam dupa haine, era altceva. Iar biserica in sine ca si cladire era mult mai diferita decat surata ei, insa n-as putea rezista la o slujba sa stau in nicio biserica, atatea ore, m-a luat somnul de m-a trezit popa o data, m-am simtit aiurea rau dar n-am ce face, nu-i vina mea ca adorm la muzica daca sunt obosit )))

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ce planetă?

| UnDiavol a răspuns:

Am unul îl tin și acum pe mâna și când dorm și când fac duș și când merg la magazin sa cumpăr de mâncare este o brățara de la ia O_O și un inel am nu le dau jos nici o singura zi din viața mea îmi port noroc in inima mea și sufltul meu ori unde ma aflu ori unde ma duc și prieteni când ma văd cu inelul îmi zice te-ai însurata eu da de mult suflet inima memorie tot restul viețile mele

| Drimmero explică (pentru UnDiavol):

Ce era Eminescu, dar tu il intreci la mare distanta...

| UnDiavol a răspuns (pentru Drimmero):

Apreciez munca lui și îi respect am văzută statuia lui cu ochi mei nici nu aveam idee ca se afla in parcul acela dar i-am zis in fata Eminescule tu spui poezie tata eu spune Adevărul din inima și suflul meu

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Esti rupt de realitate

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

O_O bine

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

La nivel psihic nu e bine
Dai cu toporul in cap la om si pe urma spui ca il iubesti
Si asta nu e o remarca cu tentavia de jignire, ai nevoie de un control psihiatric

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Am înțeles

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Mie teama ca n-ai inteles absolut nimic, altfe te-ar cuprinde jena si nu ai mai fi fost capabil sa faci remarci ipocrite pe net

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Sunt fericit așa cum sunt lasă sa fiu ipocrit lasă sa fiu cum zici tu dar tu sa zici nu altcineva de la tine sa vina toate

| Drimmero explică (pentru UnDiavol):

Nu e ok ce faci cu ea, am vrut sa-ti zic de mai mult timp dar am preferat sa nu ma bag, ai stresat-o destul, i-ai deteriorat sanatatea si linistea, asta spune multe de cum te-ai comportat, sa zici merci ca are caracter si nu si-a batut capul si ti-a dat pace, cineva trebuia sa ti-o zica

| UnDiavol a răspuns (pentru Drimmero):

Nu fac nimic nu am zis nimic nu știu ce aveți cu mine chiar nu fac nimic omule doar zis dacă ai ceva să-mi zici fă-o direct eu nu am nimic la nimeni

| UnDiavol a răspuns (pentru Drimmero):

Ce fac eu? Zi ce fac eu?

| UnDiavol a răspuns (pentru Drimmero):

Eu nu ma vag in viața nimănui nu am treaba ia a ales așa nu eu eu ai respecte decizia nu văd ce fac nu știu ce vrei să-mi zice zi-mi in fata sunama

| UnDiavol a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă ai ceva să-mi zici zi-mi eu aicia sunt le accept pe toate

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Incerc sa te fac constient, ca pe viitor sa nu iti bati joc de altele
Casca ochii nu dormii pe tine

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Am înțeles tot eu bine altceva? Doar atata nimci altceva?

| UnDiavol a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă ai ceva să-mi zici zi-mi in fata suna ma

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Daca tot ai intrebat laughing)
Cand imi vad banii inapoi?

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Când ajung in Austria am zis altceva? Mai sunt și alte întrebări?

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Sunt obligată sa stau in România ți-am explicat de ce buletinul l-am făcut mi-am data termen 30 zile luna asta îl iau eu nu ma scunde de nimic alte întrebări mai ai?

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Cum se face ca tot tu dai cu bata in balta, si tot tu esti bonsuflat?

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Nu sunt bosumflat îți Respect decizia ik fiacare zi sti ce inseamna asta? Nu sti eu abia aștept sa ajung acolo abia aștept nici nu ați de ce nu ma cert cu tine eu nicidoata nu ma certam cu tine nici acum nu ma cert ți-am Explicta ți-am spus ți-am zis crezi ca eu pot dormi ca omul? Nu crezi ca eu ies afara cu prieteni? Nu aia vine și ma scoate cu forța am ajuns sa plângă pe strada după tine eu după mama nu am plana pe strada nici după tata dar după tine am plans pe strada nu ere nimic cu se vde aicia

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Ce ți-am zis înainte sa plec? Eu nu plec eu merg

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Ma uitam și plângeam din tren după cine?

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Faptele vorbesc,deci poti frumos sa te duci dracu cu povestile tale lacrimogene
N-ai nici o gara cu respectul si bunul simt, mi-ai dovedit asta
Ce sens mai are sa faci pe sfantul cand deja ti-ai batut joc?
Reslitatea mea e mai dura de cat povestile tale, si totus eu nu ma plang
Sarcaul de tine..., ti-ai facut-o cu mana ta, asa ca nu te mai plange ca o pizd@ lesinata falsa

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Am înțeles toți eu ma plâng când spun Adevărul cum se face ca eu dau cu bată in cap dacă tu nu ma vrei sa ma vezi așa? Când eu te iubesc pe tine mai mult ca mama și tata și ca oricine cum se face ca eu dau cu bată in cap? Cum se face asta ca tu pui bariera asta între noi nu eu tu nu ma vrei eu îți respect decizia in fiecare zi
Ți-am zis eu sunt om nu sunt robot am greșit da dar nu așa cum spui nici nu încerc sa demonstrez nimic la nimeni nu am treba cu nimeni nu ma interesa ce spune alți treba lor viața lor lasă sa fiu eu așa

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Nu sunt sfânt nici nu știu cine sunt un om atâta tot și eu am Greșelile dar nu mint ți-am zis totul in fata și acum ți-am zis mereu îți spun ce vina am ca ni crezi de ce a-și face ceva sama crezi fapte? Ce fapte sunt blocat aicia ce fapte? Crezi ca totul este ușor se face peste noapte totul nici nu ai idee cum este viața cu Adevărată

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Cum *** sa iubesti si sa ma injunghii pana la os....esti dus rau si inconstient de tine
Poate iert dar nu uit niciodata, si iti garantez asta, stii prea bine la ce ma refer
Nu iti merge cu mine daca faci pe naivul

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Sincer vrei sa stii? Nu nu știu la ce te refer nu sunt naiv nici baita bun așa ma vedeți voi eu sunt om am care a greșit dar nu este nimic așa cum se vede Absolut nimic ce vrei să-ți spun mai mult de atâta ce a-și putea sa mai facă sate lămuresc zi tu ce pot sa Mai fac eu sunt aicia Blocta pe 30 îmi iau nenorocitul ăla de buletin și cum inima fericita așa mor ai mor de bucurie ma duc in Austria nu ți-am zis de ce merg nu ți-am zis ma nu ți-am zis crezi ca eu nu știu totul crezi ca eu am uitată totul nu este nimic cu se vede nimic nu stau sama plângă la nimeni nu am treba nici nu alți nu sunt altfel nu am fot vreodată nuci nu vreau sa fiu altfel mulți ma judeca dacă stau dupia iei toți in parte și sale demonstrez ce? Ca nu sunt cu Adevărată așa ce rost are care ar fi rostul? Sale spu bai lăsați ma in pace nu sunt așa ce acei cu mine ce voi câștiga? Nimic nu caut atenție nu caut nimic tu ești totul mereu ai sa fi totul am greșit da am greșit rău de tot fata de tine dar nu mai știu ce sa mai zic măcar ai atâta ura pe mine ca nu am curaj să-ți spun nimic aștept sa treacă îmi fac curaj sate sunt nimic nici sa trimit un amărât de emoticon curaj nu am unul mic am greșit da eu am greșit

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Multe Răspunde de aicia le-am dat ma gândit numai la tine ma numai la tine când vor sase depărta de tine imi aduc aminte si imediata reped rapsun imediata sa nu se despartă sa fie împreuna

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Știu ca scoți știu scoate totul când vrei tu

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

La tine nesimtirea nu are limite

| eckblume a răspuns:

Nu mai ofer la fel de multe ca in alti ani. Mi se pare un gest frumos, de apreciere. Intr-un fel nu as vrea sa pierd magia primaverii la fel cum s-a intamplat cu cea a Craciunului (chiar nu prea mai are acelasi farmec in familia mea), asa ca mai ofer martisoare sub forma de scrisori, mesaje, desene ori gata cumparate.
Eu primesc martisoare de la persoanele dragi mie. Daca imi sunt dragi cum as putea sa nu le apreciez cu adevarat? Chiar si un martisor de 1 leu e valoros. Acea persoana a rupt din timpul sau sa il cumpere si mai ales il daruiasca cu drag.
Sa ai o primavara minunata, Drimmero!

| Drimmero explică (pentru eckblume):

Multumesc frumos, asemenea si tu! Cat mai multe martisoare sa primesti, le meriti. Martisoare insemnand cam ce vrei tu.

| eckblume a răspuns (pentru Drimmero):

Multumesc!

| morfeo a răspuns:

Mie mi se par niste porcarii martisoarele, prefer sa ofer fetelor un buchet de ghiocei, e mult mai potrivit pentru prima zi de primavara

| TFL007 a răspuns:

Eu unul as fi dat cu mare drag daca as fi avut cui rolling on the floor)

| Dddonkey a răspuns:

Nu cred ca industria asta trebuie sustinuta ca si multe altele. Obiceiuri ca si valentins day ar trebui sa ramana in secolul trecut.
Oamenii ar trebui macar lucrurile astea simple sa le invete si sa vina natural fara a fi "obligati" de o traditie.

| pagliaci a răspuns:

Eu cumpăr mereu cele mai frumoase mărțișoare.
Iubitei și mamei le-am luat broșe de argint și am pus șnuruleț.
Prietenelor le-am luat niște brățări-mărțișor de argint, am doar 2 prietene bune.
Am mai luat la 2-3 cunoștințe niște mărțișoare lucrate manual de o prietenă foarte talentată.
Colegelor le-am făcut cu băieții pernițe de levănțică, mărțișor de ciocolată și flori.
Și ele au venit cu mărțișoare pentru noi și ne-au luat un ghiveci cu bambus pentru birou, așa că de 8 martie le-am luat un tort. Eu am avut noroc să dau de un colectiv pe gustul meu în care facem mereu gesturi prin care să ne simțim apreciați că de aia lucrăm grămadă.
E nașpa să ai un colectiv rece. Nu mi se pare copilăresc să-i arăți cuiva că îl apreciezi cu fiecare ocazie.