| anonima188888 a întrebat:

Hei, ce parere aveti de black lives matter? Eu cred ca din ceva bun, adica ca oamenii de culoare sa nu mai fie discriminati, a devenit o nebunie. Vad peste tot "Silence is violence" (tăcerea e violenta), daca nu semnezi petitii si nu donezi esti rasist etc. si mi se pare destul de enervant. Doar pentru ca unii aleg sa nu se implice asta nu înseamnă ca sunt rasiști. Adica eu una nu am postat pe Instagram sau pe alte platforme de social media nimic despre asta si totusi nu am absolut nicio problema cu oamenii de culoare pentru ca sunt oameni ca si noi si in viziunea celor din black lives matter dintre care si o colega de clasa de a mea (e alba si efectiv e obsedata de aceasta mișcare) care mi-a zis ca sunt rasista ca nu semnez petitii si nu postez despre aceste chestii. Si acel Floyd din ce am auzit nu a fost in niciun caz vreun erou national cum se zice, ci un om periculos. Da, eu zic ca protestele nu trebuiau sa fie despre rasism ci despre umanitate, deoarece un OM a murit ci nu neapărat un NEGRU. Voi ce parere aveti? Mie mi se pare ca se exagerează, iar europenii care s-au apucat de proteste sunt penibili.

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E penibila treaba. Nimanui nu ii pasa de delicventi, indiferent ce culoare au.
Pe Obama l-au facut presedinte, si a fost mult mai apreciat decat ratusca asta alba, pe care o au acum. E o isterie a oamenilor fara minte. Protestele nu rezolva nimic, doar provoaca haos. Prostii care s-au bagat in treaba asta, nu cred ca sunt in stare sa formuleze o cerere clara, cu ceea ce isi doresc. Vor doar sa se afirme, iar cum mintea nu-i ajuta, se manifesta fizic...
Cine alege sa fie rasist, va fi si dupa protestele lor. Cine ajunge sa fie arestat, nu ajunge acolo din cauza tenului, ci a educatiei.

| anonima188888 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa cred si eu. Nu vad cum violentele precum distrugerea unor magazine ale unor oameni nevinovați care au muncit sa le realizeze si care sunt sursa de venit a unor persoane si distrugerea masinilor unor alti oameni care au dat o gramada de bani pe ele, oameni fara vina. Violenta nu este tacerea noastra ci protestele lor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonima188888):

Astia sunt oameni care nu au muncit pentru ceva: hoti, saraci, prostituate, dealeri, etc.
Omul de rand, care munceste pentru bunurile lui, are un respect pentru bunurile altuia.
E nasol ca exista o parte a populatiei usor de manipulat, care "ia atitudine" mereu, cand e vreun scandal public. Astia preiau toate zvonurile, toate ideile revolutionare, si fac scandal pentru domenii de care habar nu au. Daca ii inviti sa faca ceva in scop caritabil, nu misca un deget. Dar sa arunce cu noroi spre altii, sa propage situatii inutile si idei gresite, au mereu timp.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, se exagerează, și eu sunt de acord că nu ar trebui să existe diferențe între noi din cauza culorii pielii, dar mișcarea lor mi se pare tot mai rasistă și ilogică. Vorba unui prieten, @Nevermore, dacă ar putea i-ar face sclavi pe albi în momentul ăsta. Pentru că ei chiar au început să se comporte de parcă e OK să urăști un alb și că violența împotriva lor nu se numește rasism, pentru că strămoșii tăi au suferit din cauza strămoșilor lui laughing.
Acum de câte ori se sinucide câte unul, încep: ''Ah, a fost omorât sigur! Dar poliția nu vrea să-și facă treaba și o clasează ca sinucidere! A fost KKK! Un negru nu se sinucide așa!''
Ei vor să nu fie judecați după culoarea pielii, dar tot ei își creează stereotipuri stupide. Am văzut 3 cazuri de sinucideri zilele astea pe care se certau (Robert Fuller de exemplu). Mama unuia dintre sinucigași le-a zis să-i lase naibii în pace, pentru că tipul avea probleme psihice și nu l-a omorât nimeni, a fost 100% sinucidere straight face și nici după declarația ei nu voiau să înțeleagă. Sunt paranoici și văd că ei se consideră niște sfinți. Nu ai voie să spui un cuvânt negativ despre un negru (am zis eu despre Floyd că e o victimă, dar nu un erou și începuseră să-mi scotocească Twitter-ul ca să afle unde lucrez și să-i scrie șefului meu că-s o rasistă și trebuie să fiu dată afară, LOL).

Ieri se certau pe Beethoven rolling on the floor că au citit că avea tenul măsliniu că se bronza ușor (parcă e jumătate italian sau ceva) și avea ceva strămoși africani (cum avem toți, lol) și gata, verdictul lor: Beethoven a fost negru! Ne-au albit istoria!

Mă rog, sunt multe chestii, mi-e milă de negri care chiar au încasat-o degeaba din cauza rasismului pentru că în Amrerica asta chiar e o problemă, dar de ăștia problematici care acum vor să primească bani doar pentru că-s negri, sau să fie angajați doar pentru că sunt negri și tot așa, mi se rupe.

Întreab-o pe colega ta ce știe despre sclavia țiganilor, s-a întâmplat la noi, în România, și nici noi nu învățăm despre asta la școală, pentru ei luptă? laughing Pun pariu că nu știe nimic despre asta pentru că nu a avut cine s-o manipuleze emoțional.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu cand ti-am zis acum o luna ca astia ti se urca in cap si daca incerci sa-i dai jos esti rasist si meriti sa putrezesti in iad.

Nu inteleg cu ce e mai presus o viata de negru fata de o viata de alb, ei deja au alte frustrari,, nu mai e vorba de Floyd. E jenibil cu J ceea ce se intampla.

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

Eu credeam că după ce-i arestează pe criminalii lui Floyd se potolesc. Acum fac scandal peste tot, ba la Starbucks că nu îi lasă pe angajați să poarte insigne cu BLM, ba că nu știu ce sirop de clătite are o negresă pe el, a devenit ridicol. Ce-i drept, am văzut că au mai murit câțiva negri degeaba acum câteva luni și criminalii (polițiști) încă n-au fost arestați (gen o tipă peste care au intrat în casă și au împușcat-o de 8 ori și apoi și-au dat seama că au greșit casa), dar nu știu ce rezolvă dacă distrug statui și ce așteaptă mai exact, să se rescrie istoria? laughing Mă rog, sper să obosească, m-am săturat s-o aud pe asta cu sclavia, vorbesc de parcă au prins ei vremurile acelea și nu toate rasele au avut sclavi la un moment dat.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu ai asteptari de la niste salbatici abia coborati din cocotier sa fie integrati in societate, ma refer strict la aia care sunt idioti, nu la toti oamenii de culoare.

E strigator la cer sa se ajunga sa stai drept in fata astora, dar au grija multi prostalai sa-i pupe in fund si sa le dea coarne.

| RKBlue a răspuns:

Ai dreptate ca europenii care se implica sunt penibili in marea lor majoritate.De ce?
De exemplu, cand o prietena a fost in Berlin, o vanzatoare i-a zis sa aiba grija de geanta ei ca pe acolo sunt romani.
In UK vezi rasism si discriminare impotriva romanilor, polonezilor( practic cei din est) si totusi le pasa de altii cu care nu au nici o legatura...
Eu consider ca daca nu te implici, nu esti rasist.
Da, e bine ca atatia oameni sunt impotriva rasismului, dar acolo a fost vorba de politist contra civil.Deci om contra om.Nu alb contra negru.
Cauta nod in papura chiar si unde nu trebuie.
In loc sa faca sa para ca totul e impotriva lor, ar trebui sa lupte pentru egalitate...
Unii chiar au dus la extrem si nu mai putem vedea ce fac cei normali(care sunt de fapt majoritatea blm)

| anonima188888 explică (pentru RKBlue):

Exact! Noi, romanii, in loc sa vedem cat de discriminați suntem in Europa, noua ne pasa de negri. Tocmai din cauza acestor proteste se raspandeste pandemia si iar o sa fim nevoiti sa stam in case...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mizerie leftista fondata pe o minciuna care nu face decat rau negrilor bagandu-le in cap ideea de rasism sistemic, ca oricat ar incerca, e unu, sistemu, care lucreaza impotriva lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in timp ce SUA ardeau la propriu, venea asta si le vorbea asa studentilor:
https://m.youtube.com/watch?v=VXDTmAYsFxQ&t=156

Răspuns utilizator avertizat