Întrebare recomandată | Cinevacatoatalumea a întrebat:

Hei! Ce parere aveti despre eutanasierea cainilor? Multe persoane spun ca ar trebui eutanasiati pentru ca sunt violenti. Eu am auzit multe persoane care au adoptat caini vagabonzi ce erau violenti si au sfarsit a fi niste catei foarte dragalasi. Vorbeam cu cineva si persoana respectiva spunea ca merita omorati pentru ca pur si simplu stau pe strada si nu ajuta cu nimic. Traiesc ca paraziti. Nu putem spune asta si despre cersetori? Ce rost au ei? Ar trebui si ei eutanasiati? Si acum o sa se gaseasca cineva care sa zica ca un cersetor merita mai mult sa traiasca pentru ca e om, o fiinta mult mai evoluata.
https://imgur.com/JjgH25z

34 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De acord. Sunt şi eu pentru drepturi la viaţă egale pentru toţi, fie ele animale umane sau non-umane.

| katy a răspuns:

Cateii care ataca pentru autoaparare.Un caine daca este agresiv, e tot din cauza oamenilor, cu singuranta acel animal a fost batut de cineva si de aceea riposteaza. Daca este adoptat, animalul prinde incredere, simte afectiuni si automat si el se schimba.Parerile vor fi pro si contra mereu pe aceasta tema.Un prim pas ar fi ca oamenii sa primeasca educatie in ceea ce priveste comportametul omului fata de animal, sa invete sa se comporte cu el.Cei care omoara, au o problema de natura psihica, chiar daca ei nu sunt constienti de asta, acea problema exista! In strainatate nu prea vezi animale pe strada.De ce? Pentru ca oamenii sunt educati, cunoc disciplina, lucru care in Romania lipseste cu desavarsire!

| whatevernvm a răspuns:

Sunt de acord atâta timp cât sunt o amenințare pentru oameni. Cei cuminți nu

| BlackRose03 a răspuns (pentru whatevernvm):

Stiu ca te gandesti doar la propria persoana si la cei din specia ta,dar si noi oamenii suntem o amenințare in mult mai multe privinte.Cât pentru animale(toate speciile, nu una), Pamant si tot ce cuprinde.
Hai sa omoram cersetorii, somerii, africanii care fac cate 6-10 copii si consuma mult din resuresele Pamantului, sa devenim canibali pentru a economisi o parte din resurse care continua sa scadă din cauza noastra si toata lumea e fericita.
Daca tu esti de acord cu eutanasiarea câinilor pentru ca sunt o amenințare pentru oameni n-ar trebui sa fi impotriva ca aceleasi metode sa fie folosite si pe cei din specia noastra pentru a salva ce a mai rămas din ce am distrus, nu?

| whatevernvm a răspuns (pentru BlackRose03):

Ai dreptate. Mă gândesc la specia mea. Nu mi pare rău că aleg binele propriului copil în locul unei javre. Nu ai decât sa pupi câinii sub coada în altă parte cu atitudinea ta de maimuță mai evoluată mintal și mai open minded cum te crezi. Dacă viața persoanelor e pusa în pericol câinele trebuie ucis și punct. E părerea mea, pe tine poate să te și mănânce de vie că nu mă bag. Iar cu comparațiile pe care le-ai făcut și cu exemplele de mai sus în care ai debitat complet pe lângă subiect pana ai ajuns la canibalism mă faci sa cred ca ai probleme mai serioase decât pupatul câinilor în curr

| whatevernvm a răspuns:

Ești un copil. Lasă-te de net, nu-i pentru tine. Fă ceva mai folositor

| Drimmero a răspuns:

Nu sunt de acord cu eutanasierea lor, mai degraba ca statul sa se ocupe sa aiba grija de cei vagabonti in locuri speciale,, dar cum statul nu are grija de proprii cetateni, nu ii va ajuta pe caini cu nimic, ii vor ucide fara mila.

De inchis trebuie inchisi, umbla liberi pe strazi si se dau la oameni, chiar si eu am patit pe propria piele sa ma alerge javrele turbate de-a lungul timpului.
Nu stiu ce-o sa se aleaga de tara asta, dar nu altceva decat p,,r,, a,, f,, u,, l!

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Drimmero):

Sa mai adopte si cine poate (si vrea desigur). Eu am adoptat 2, pe langa cei 3 pe care deja ii aveam + 3 pisici.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie eutanasiat nici un animal decat daca e chiar de nerecuperat sau e prins in punctul in care face rau si nu poate fi oprit.Credca ar trebui sa se gaseasca o solutie pentru fiecare in parte. Cersetori reeducati trimisi la scoli, adaposturi si munca pana se pun pe picioare si caini la adapost si sa ii dea spre adoptie si in strainatate

| Fatamuntilor a răspuns:

Ce zici de sterilizare?
Trebuie controlata inmultirea cateilor comunitari! Sunt campanii de sterilizare, sunt cazuri in care se face gratuit!

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Fatamuntilor):

Asta mi se pare mult mai ok decat eutanasierea.

| RainmakerX a răspuns:

Eu am fost atacat de caini cand eram mai mic dar m-a scapat un batran.
Un coleg de-al meu a fost muscat anul trecut prin decembrie iar alti 2 prieteni au fost atacati de caini fara stapani in timp ce se aflau la vreo 15 min de centrul orasului, deci nu intr-o zona rurala.

Daca vorbim despre mediul rural atunci deja devine mult mai rau.
Adevarat, sunt zone de la tara unde cainii sunt ucisi cu sadism de niste indivizi dar la randul lor acei caini te ataca noaptea sau dimineata cand pleci la scoala.

O matusa de-a mea a fost muscata cu mult timp in urma pentru ca isi tinea catelusul in brate *teacup*
Si asta tot in oras.

In adaposturi este jale. Cainii se bat pentru mancare, sunt plini de sange si de propriile mizerii. Nu stiu daca se adopta vreun caine de acolo. Eu unul nu as face-o cand i-as vedea atat de agresivi si murdari.

Cat despre vina. Este vina prostilor care nu sunt in stare sa-si sterilizeze cainii. Exista campanii de sterzilizare gratuita aproape mereu. Cel putin vara asta am vazut peste tot anunturi.

Oamenii sunt insa comozi si prefera sa-si duca puii pe la marginea orasului sau prin diverse locuri verzi.
Oamenii sunt rai, ii lovesc... si asa iau nastere niste bestii.

| Superior a răspuns:

Https://www.bzi.ro/......nte-207011 si citeste comentariile pe deasupra. Daca nu esti slaba de inger si putin mai curajoasa iti recomand https://www.youtube.com/watch?v=sVRKSY0DATI sa vezi cum specia asta de rahat numita om skineste animale in viata.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Superior):

Beep beep beep rasa ma-si de tarani. Ar trebui sa moara in chinuri aia care au comentat. La clip ma uit maine si-ti zic.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Superior):

Nu nu nu nu, m-am uitat doar un minut si dupa am cedat. crying((((((

| ShaOfHatred a răspuns:

Depinde.Daca te gandesti bine, chinezii mananca caini vagabonzi. E mai bine asa? Macar nu ii irosesc.
Da, evident ca un om e mai important ca un caine. Si nu inteleg cum de o ajuns oamenii sa le pese mai mult de un caine decat un om (nu ma refer la tine, ma refer la acel numar mare de oameni de genul).
Nu ne putem permite sa avem grija de mii de caini, de-abia putem avea grija de noi. Nu prea avem multe solutii la cum putem scapa de ei.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru ShaOfHatred):

Eu am 5 caini. Nu mi se pare ca sunt asa greu de ingrijit daca vrei. Cum zicea si Fatamuntilor sterilizarea e o solutie mai buna.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Bun,tu iti permiti sa ai grija de 5. Altii nu au. Or din cauza banilor, ori pur si simplu nu vor. Si nu poti sa ii obligi sa aiba grija daca nu vor. Si sterilizati, cainii vagabnzi pot fii o problema, mai ales daca se aduna si umbla in haite.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru ShaOfHatred):

Crede-ma ca daca ar vrea s-ar gasi bani pentru adaposturi.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Yeah,adevarul e ca nici nu se prea da interesul. Adica daca se facea ceva de mai demult, acum nu aveam asa multi caini vagabonzi.

| BlackRose03 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Numarul oamenilor a explodat si suntem cea mai dăunătoare specie pentru Pământ. Datorită noua exista poluarea,incalzirea globala,resursele Pământului sunt in continua scădere, paduri defrisate, numeroase animale ucise anual pentru hrana (desi putem trai fara), imbracaminte si ca ar reprezenta un pericol pentru oameni si etc.
Un om mi se pare mult mai dăunător ca un caine pentru alte creaturi si Pământ, deci mult mai lipsit de importanta.
Inteligenta care ne face atât de "importanti" e 0 pe langa distrugerile provocate.
Pentru asta ar trebui sa fim eutanasiati sau mancati de catre animale? Poate nu, dar ar fi o cale de scăpare pentru animale si resursele Pământului si in cazul in care unii se gândesc ca câinii sunt inutili si ca o parte ar trebui eutanasiati atunci noi ar trebui sa disparem in totalitate ca specie.
Unele fiinte sunt periculoase pentru oameni, reprezintă pentru ei un pericol si de frica sa nu fie răniți ajung sa doresca moartea altor specii.
Poate toti oamenii care gândesc astfel ar trebui împuscati si pe urma mancati sa vadă cum e.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru BlackRose03):

Noi suntem oameni.Suntem deasupra lantului trofic,deci facem cam ce vrem noi. Sincer,nu-mi pasa daca cainii mor, daca alta specie moare, sau orice ar face "omul" asta.Ok, nu e mereu bine ce facem, dar nici nu imi bat capul deoarece oricum poate mor in 40 de ani.Si in anii astia in care mai traiesc,nu o sa-mi preocup timpul cu proteste impotriva a cine stie ce.O sa ma focusez pe viata mea si atat. Daca o sa am copii, nu o sa imi iau in cap faza "sa le ofer o viata mai buna" din punctul de vedere al planetei pe care traieste. Cum eu am trait, o sa traiasca si el. Daca o sa vrea sa-si preocupe timpul cu salvarea planetei, nu are decat.Dar sa stii ca opinia noatra ca oameni de rand nu conteaza in fata nimanui care e cu doar o treapta mai sus ca noi.

Si nu cred ca daca ti s-ar da un pistol in mana si ar trebui sa alegi sa omori intre un caine si un puscarias, ai omori omul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare o idee buna. Adica ce sa le faci? NU cred ca sunt bani ca sa ii bage in adaposturi si cred nu iti convine sa mergi pe strada si sa fi mancat de viu.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru anonim_4396):

Hai sa donam pentru Cumintenia Pamantului in loc sa facem adaposturi pentru caini. Good job Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie eutanasiati, ar trebui pur si simplu sa existe mai multe adaposturi si mai multa preocupare

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Decat 4 locatii de pariuri, unul langa altul la 200 de m unde nu vine f0king nimeni si e loc garla acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa primul "maraton" in care te alarga 4 caini nu prea simpatici, te asigur eu ca te vei schimba.
Nu pot spune cu certitudine ca sunt pro sau contra, insa, imi doresc sa pot merge linistita pe strada fara sa vad "gasti" de catei. Intr-o tara civilizata, problema aceasta nici nu exista. Din pacate in Romania sunt n ong-uri care nu fac nimic, sunt foarte multe adaposturi fictive, iar in majoritatea celor existente cainii, traiesc in ultimul hal, sa nu uitam de acele persoane care adopta si dupa ii lasa liberi. Nu mi se pare okay, ca niste "dulai" sa se plimbe linistiti pe strada.

| OnePiece a răspuns:

Pai nu ii eutanasiezi, dar altceva ce faci?

Daca pun in pericol siguranta noastra, a cetatenilor, trebuie (din pacate) sa recunoastem ca un om este mai important decat un catel, prin urmare punem OMUL pe primul loc. Cainii saracii nu au nicio vina, dar ii punem la adapost si apoi ce facem? Statul ar trebui in mod logic sa aiba grija de ei, dar nu-si da interesul.

| cyupaku a răspuns:

De ce sa omoram animalele? niciodata animalul nu este vinovat deoarece el traieste bazandu-se pe simturi nu pe ratiune, noi suntem cei rationali care in fapt suntem irationali

| Yon1470 a răspuns:

In primul rand acesti caini trebuiesc luati de pe strada cat mai urgent, mai ales daca sunt rai si nevaccinati, pentru ca pot musca copii, oameni in varsta si fara aparare si pot face mult rau, boli si alte leziuni.Cine doreste sa-i adopte s-o faca nu doar sa dea din gura ca sunt mari iubitori de animale si de ce trebuiesc eutanasiati. Sa se duca si sa-i adopte si sa si-i puna in pat!

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Yon1470):

Sora mea a fost muscata de un catel de talie mica detinut de o cucoana care nu stie sa-l tina in lesa.

| Yon1470 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Trebuia sa-i faci reclamatie la politie sa-i explice cum sa-si tina javra in lesa si sa o amendeze conform legii. Daca mi s-ar intampla sa-mi muste un caine un membru al familiei, indiferent ca-i maidanez sau ca are stapan si nu stiu cate mii de vaccinari si alte infrumusetari, l-as lua si i-as da foc in public!

| artemidak a răspuns:

Înainte sa spui ceva pune-te in locul subiectului.
Majoritatea oameinilor nu au scrupule și ucid ființele nevinovate, precum câinii.

| OAly a răspuns:

Eu sunt contra eutanasierii cainilor. E tot o crima. Eventual cei violenti, trebuie identificati si luati intr-un adapost special.