| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut ca aveti raspunsuri cam pentru orice.
Vreau si eu un sfat.

Ce sa faci atunci cand afli ca fratele tau, pe care il credeai frate din acelasi sange, nu este de fapt asa cum crezi, ci are alt tata?
Ce sa faci cand afli ca mama ta vrea sa te indeparteze de ea ca ea sa plece altundeva.
Ce sa faci cand afli ca trecutul mamei tale e asa cum se spune?
Ce sa faci cand sunteti 3 frati, dar fiecare cu alt sange?

Ce sa faci cand iti dai seama ca toata viata ta e o minciuna?

Ce sa faci atunci cand tie frica de ce se va intampla?

Ce sa faci atunci cand vei ramane complet singur si abandonat?

Ce sa faci atunci cand cineva iti spune ca o sa te ajute?

Ce sa faci cand este posibil ca mama ta sa ajunga la inchisoare?

CE SA FACI CAND AI DOAR 13 ANI SI 10 LUNI?!

DE CE MEREU TREBUIE SA VINA LUCRURILE RELE UNA PESTE ALTA?!

Cum mai poti sa ai incredere in cineva cand toti te tradeaza?!

6 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Ai visat urât, copilaș? Culcă-te la loc.

| Kife a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu am visat, dar ce ai scris sa stii ca m-a amuzat.

| BlackRose03 a răspuns:

Sunt intr-o situație similara.
1.Acum vreo 2 ani am aflat ca maica-mea l-a înselat pe taica-miu si fratele meu cu care stau împreună la bunici de la 2 ani are alt tata.Ce am facut? Nimic.
Legăturile de sânge nu contează atata timp cand iubesti pe cineva si îl consideri apropiat tie.
Chiar nu mi-a pasat.
Tot fratele meu ramane, e tot persoana cu care am trăit si m-am jucat inca din copilărie.
Alt tata? N-are nicio importanta.

2. Daca vrea sa te lase in urma ii întorci si tu spatele.Bazeaza-te pe tine însuți si pe cei ce ti-au fost alaturi.
In loc sa suferi pentru o persoana pe care n-o poți numi mama mai bine te indepartezi.Degeaba ti-a dat nastere daca nu te doreste.Aia nu e mama.

3. Daca s-a schimbat si va iubeste o accepti cu tot cu trecutul ei. Daca nu o dai la o parte.

4.Contează atât de mult legăturile de sânge? Daca iti iubesti cu adevarat fratii acest lucru poate fi usor trecut cu vederea.
Adica... Daca au alt tata ii vei judeca? O sa-i indepartezi? O sa-i vezi drept niste străini? Nu prea cred...Asta n-are nicio însemnătate, deci nu prea inteleg rostul întrebării.

5. Înveți sa ai incredere in tine si sa accepti faptul ca viata celorlalti e o minciuna, nu a ta.

6.Infrunti situația si risti.
Pasesti inainte fara regrete si te gândesti ca totul va fi bine atata timp cat ramai optimist.

7.Vei stii ca nu vei ramane abandonat.Fratii tau vor fi acolo si sigur ai prieteni care sa te sprijine.

8.Accepti ajutorul fara a comenta si privesti unde se va ajunge. Poate asta va fi singura ta sansa sa scapi din agonie.

9.Iti spui ca a meritat-o si trebuie sa plătească pentru greselile ei. Poate e mai bine asa.
Ai alte persoane care sa te sprijine.

10.Ce sa faci? Ce am facut eu acum 2 ani la vârsta de 12 ani.Razi de situație si priveste de pe margine cum evolueaza lucrurile si cei ce te-au mințit suferă.

13.Asta e viața.

14.Nu mai poti.In viata ar trebui sa iti fi cel mai apropiat.Nu stii niciodată cand cei dragi te vor da la o parte, deci nu te încrede prea mult in altii daca vrei sa-ti fie bine.

| Kife a răspuns (pentru BlackRose03):

Mersi. Cred ca ai dreptate in toate privintele.

| cevdet a răspuns:

Fratii raman frati, indiferent de situatie. Aveti acceasi mama. Iubiti-va si ramineti uniti. Ajutati-va reciproc. Presupun ca tu esti cel mai mic. Nu lasati strainii sa va dezbine cu intrigile lor.
Trecutul mamei nu il poti indrepta. Poate viitorul, dar numai daca esti destul de puternic. Si inca esti copil.
Din toate astea, invata ca atunci cand vei avea familia ta, sa o tii unita, si mai ales, sa nu-ti inseli nevasta. Pentru ca, asa apar copiii cu tati diferiti.
Cineva vrea sa te ajute? E bine. Numai ca, fii cu mare atentie. Multi promit ajutor dar in schimb vor ceva ce nu merita sacrificiul. Intereseaza-te ce fel de om este cel ce face promisiuni.
Daca mama ajunge la inchisoare, iar voi nu mai aveti nici un tata, veti fi luati de bunici sau de Asistenta sociala. Greu. Sa nu-ti fie frica de ce se va intampla. La urma urmei, nimeni nu stie ce il asteapta in viitor.
Toate cele bune!

| Kife a răspuns (pentru cevdet):

Mersi. Si sunt fata. laughing oricum, mersi mult