| Raluca591 a întrebat:

Cand considerati ca este timpul sa va mutati cu iubitul/iubita, cu chirie de inceput? Eu am 19 ani, iar iubitul meu 20, suntem la facultate, iar relatia cu familiile noastre, in special cu a lui, este foarte rea, deoarece parintii lui nu sunt de acord cu mine si ii tot baga in cap sa se desparta de mine, desi suntem impreuna de 2 ani si sunt constienti ca il iubesc enorm, plus sacrificiile pe care le-am facut de-a lungul timpului. Plus multe alte certuri in familie, pentru ca ai lui nu ii asculta parerea si vor sa-l aiba sub control mereu. Tocmai de asta ma gandesc ca, dupa ce avem fiecare un job, sa ne mutam. Credeti ca este o decizie buna? Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Parerea mea este sa va mutati amandoi. Numai sa aveti bani cu ce sa platiti chiria. Si sa va uitati foarte foarte bine inainte, legat de chirie si cu ce se mananca asta. Pentru mine mutatul in chirie a fost o perioada grea.
Dar, cel mai bine ar fi sa va detasati de familie si sa faceti primii vostri pasi in viata (ma rog... aproape primii big grin ).
Lasa-i tu pe ai tai cum ca vor sa te desparta. Sa incerce... asa o sa le arati ca nimic nu poate sa intervina intre voi doi.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand sant bani e decizie buna

| Freya1 a răspuns:

Dacă tu consideri ca este omul potrivit pentru tine poti sa faci pasul asta.
În primul rând ar trebui să "exersati", sa mai stati câte o zi două impreuna in cate o saptamana sa vedeti cum e, sa va obisnuit unul cu altul si cu tabieturile.Pe urma sa va luati fiecare un job (doar unul nu va ajunge). Stangeti câteva luni bani si cautativa o garsoniera, nu cred ca aveti nevoie de mai mult.Doar sa aveti bani de chirie si avans, plus ceva deoparte.
Căutați o chirie ieftina până în 150 de euro într-un loc cat de cat ok.Si mereu sa aveti bani puși deoparte pentru chirie si facturi.
Eu una as opta prin a strage câteva salarii,a plati chiria si avansul,a lua niște bănuți acolo de cheltuială, mâncare etc si restul pusi acolo bine sau pe un card si la fiecare salariu pusi altii sa fiti siguri.
Într-adevăr, ar fi mai ok sa strângere bani de o casa, dar in ziua de azi e extrem de greu.Dar cine stie, poate cu timpul reușiți cumva macar prin prima casă...
Cu părinți nu ai ce sa faci, asa sunt uni nesuferit.

| Sofer a răspuns:

O idee buna sa locuiți împreună.

| Nemessys a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa va mutați amândoi, nu aveți nimic de pierdut și dacă chiar altcumva nu puteți sta, e mai bine asa. Succes!

| Ineys a răspuns:

Cand aveti suficienti bani incat sa nu mai fie nevoie sa apelati la parinti.

| Endoryus a răspuns:

Cand aveti destul capital sa fiti pe picioarele voastre. Intr-o lume frumoasa si normala familiile voastre ar fi trebuit sa va ajute putin, si cu ce munciti voi sa va mutati linistiti impreuna. Daca ai lui sunt jegosi e clar ca daca va ajuta catusi de putin o sa o faca doar sa va scoata ochii dupa ( gen, v-am dat 500 de lei, pai veniti la fiecare 2 zile acasa sau stiu eu alte "n" exemple ). Sunt curios totusi cum e familia ta, va are ca cuplu la suflet sau nu? Ca nu ai zis nimic.

| Raluca591 explică (pentru Endoryus):

Eu locuiesc doar cu tata si este de acord cu iubitul meu, ne ajuta cum poate, il considera ca pe fiul lui. Ai mei sunt despartiti, iar mama nu vrea sa auda de mine si sora mea

| Endoryus a răspuns (pentru Raluca591):

Inteleg. E bine ca macar putin ajutor aveti din partea tatalui tau. Din partea lor, cum am zis. Ai grija cu genul ala de oameni pe viitor. Cand o sa va mutati impreuna, o sa fie greu la inceput. Dar crede-ma ca in timp ( si nu ma refer la o zi sau doar o luna) o sa se merite totul, daca sunteti compatibili.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea, la 20 de ani sa te muti cu iubitul/iubita este total deplasat.
Sa fiți amândoi pe cont propriu fiecare la casa lui e ce trebuie.
Dar, asta e părerea mea, voi știți cel mai bine ce sa faceți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După nuntă.winking