| Ema1234 a întrebat:

Hei TPU, deci..am avut si eu niste cosuri in zona fruntii, si le-am stors. :-)
S-a facut o bubita acolo si m-am spalat frecvent cu apa calda spre fierbinte, m-am dat cu creme( de piersici si niveea) si cand ieseam afara ma dadeam cu fond de ten si pudra sa o ..Estompez, pana isi revine happy
azi, ei bine mai era putin si bubita aia si am rupt`o, dar era mica si.m-am trezit cu o gaurica f mica dar cam adanca sad. pffff what the f..is that? :O? cum pot scapa de aceasta."gropita" din frunte? nu e vizibila, dar o urasc, si se vede cand te apropii Ce creme sau sfaturi populare mi-ati putea recomanda?sad.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe o cremă de la Plafar, specială pentru vindecarea cicatricilor lăsate de coșuri, ceri la farmacie/Plafar.
Lași pielea să respire, nu mai aplici nimic peste cremă.
NU se aplică machiaj pe un ten cu probleme.
Pa, pa.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cremele contin emolienti acizi, ultimul lucru de care ar avea nevoie o infectie.In cazul unei infectii se renunta la orice produs cosmetic.Foloseste un ceai concentrat de menta-musetel sau coada soricelului-menta.Caldut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La un ten cu cosuri, nu se da cu fond de ten, deoarece favorizeaza aparitia infectiilor si mai tare.
Aplica miere pe zona/zonele afectate de acnee, mierea ajuta mult, iar dupa 10 minute indepartezi cu apa calduta.
Te pup!

| Madalina_Mada_1997 a răspuns:

Pe viitor ar fi bine sa nu mai storci cosurile cat de mici ar fi pentru ca pielea se va infecta si vor aparea altele. Si nu e nimic daca se vad cosurile ..asta e... daca " gropita este neagra, adica are un aspect murdar trebuie sa folosesti o crema de curatare a tenului si daca este doar o adancitura mititica inseamna ca ti-a ramas o cittrice mititica