| LexiEla a întrebat:

Hei, voi ce credeti despre jocurile pe pc in ziua de azi? sunt mai mult daunatoare sau aduc beneficii? Argumentati raspunsul, dar fara sa spuneti ca ambele, ca asta e normal. Ganditi-va bine la imaginea de ansamblu si motivati. Funda celui mai bun raspuns. Sunt curioasa.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Jocuri pe pc sunt benefice, dar orice exces nu.
Exemple sunt nenumarate.Vitamina C e buna, luatul pe zi a unei doze prea mari nu.Ciocolata e sanatoasa ajuta la concentrare si la reglarea tensiunii si multe altele,dar excesul provoaca diabetul, cresterea in greutate s-a.m.d.
Deci, ca sa -mi reiau ideea initiala, jocurile pe pc sunt benefice, te ajuta sa infrunti situatiile neprevazute si sa gandesti mai bine, viziune in spatiu etc, dar modul in care acestea ne influenteaza pe noi depinde de 'consumul' nostru de ele.Statul incontinuu la pc strigand mori, da mori odata este nociv, dar relaxarea /jocurile de strategie/jocurile educationale (de exemplu cele in care inveti cum se face o operatie) sunt acceptabile.
Consider ca efectele negative nu sunt datorate jocurilor in sine, ci inteligenta cu care ne folosim de ele.

| LexiEla explică (pentru zurick):

Ultima idee m-a determinat sa.ti dau funda! Foarte bine gandit.

| zurick a răspuns (pentru LexiEla):

Mersi happy

8 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Jocurile sunt ok, cei care le joaca sunt cretini de cele mai multe ori. Cum naiba sa stai pana dimineata pentru un rahat de joc?!

In mod normal sunt relaxante, de exemplu eu mai joc biliard cu prietenii sau intr-o zi ploioasa cand n-am ce sa fac mai joc si altceva, o ora, doua acolo, dar nu 10 ore ca toti obsedatii de care m-am saturat.

| RainmakerX a răspuns:

Nu ai cum sa generalizezi. Sunt sute de genuri de jocuri.
Este ca si cum ai intreba daca toti oamenii sunt prosti sau buni. *fara varianta de mijloc*

Exista jocuri care salveaza vieti *indirect*, care te invata chestii pe gratis, care previn boli psihice dar exista si jocuri inutile, facute doar ca sa manance din timpul copiilor prosti care nu se pot controla.

Gandeste-te asa. Exista jocuri care ajuta copiii cu probleme dar exista si jocuri 18+ cu personaje animate.

Cum sa comparam asa ceva? Nu cred ca se poate.

| Staind a răspuns:

Intrebi ce credem, dar daca credem ambele nu e ok.
Meh.
Sunt atat benefice cat si daunatoare.

| LexiEla explică (pentru Staind):

Adevarat, dar care predomina? Adica daca ar fi o "batalie pro-contra" la ce ai avea mai multe argumente de adus?

| Staind a răspuns (pentru LexiEla):

Din punctul meu de vedere nu predomina niciuna, atata vreme cat utilizezi jocurile intr-un mod echilibrat. Iti dezvolti anumite abilitati, viziune in spatiu, rezolvare de probleme spontane bla bla. Poate ar putea creste performanta in ceea ce priveste stiintele exacte. Cine stie.
Pe de alta parte, daca devii dependent, totul o ia la vale. Pe langa "pierderea de timp", apar probleme de ordin emotional. Iritabilitate, anxietate, poate depresie. Apoi mai sunt si cele fizice...stii tu poezia cu sedentarismul si bolile de inima/cresterea in greutate etc.
Probabil ti-as putea aduce mai multe argumente contra, dar doar daca o dau in extreme ca mai sus, cu dependenta.
In rest, militez pentru utilizarea lor echilibrata. 13 ore sunt suficiente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti imbunatateste viteza de reactie, ganditul devine mai rapid, dar te oboseste si te enerveaza