| NonZarek a întrebat:

Hello, acum 5 luni am încheiat un contract cu o editura mai micuța din România care se ocupa de editarea și publicarea manuscriselor.
După primele 3 luni, nu m-am putut abține și le-am trimis un mail în care ii întrebam in ce stadiu se afla manuscrisul. Nu am primit răspuns, m-am gândit ca sunt ocupați și nu au timp sa răspundă, am trecut cu vederea.
După o luna (s-au făcut 4 luni de când au început sa lucreze la el) le-am trimis iar un mail cu aceeași întrebare, niciun răspuns.
Acum o săptămână m-am gândit sa trimit din nou, un mail cu aceeași întrebare și ghiciți ce, niciun răspuns nici de data asta. Am preferat în prima faza sa trimit mail fiindcă nu îmi place sa vorbesc la telefon, însă după ce am văzut ca nu au răspuns deloc, astăzi (au trecut 5 luni de când s-au apucat) am decis sa ii sun, nu au răspuns.
Apoi le-am trimis mesaj pe Facebook unde sunt mai activi, mi-au citit mesajul și aia a fost, nici măcar un răspuns. Ce pot sa înțeleg din asta? Nu vad a fi profesionist ceea ce fac ei. Am încheiat un contract și am și achitat plata pentru editat. Ce as putea face mai departe? M-am gândit sa insist cu sunatul (deși îmi displace ideea) dar dacă nu vor răspunde, ce alte variante am?

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ce clauze sunt trecute in contract?

| Hammurabi a răspuns:

Nu ai niște termene în contractul ăla?

| NonZarek explică (pentru Hammurabi):

Nu, un aliniat spune asta: Art. 9. Durata contractului.
Prezentul contract se încheie pe o perioadă de două luni, timp în care părțile îşi desfășoară colaborarea.
Orice prelungire se poate realiza de comun acord.
Au trecut 5 luni dar nu m au contactat sau ceva și când le am trimis mail, cum am spus, nu au răspuns.

| CIaudiu a răspuns:

ANPC - singura solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sigur ca e vorba intr-adevar despre o "micuță" editura, nu despre niste sarlatani care vor sa ia banii unora?

| NonZarek explică (pentru anonim_4396):

Editura se numește Hermann (din Sibiu). Nu cred că sunt niște șarlatani fiindcă am văzut persoane care au publicat cu ei și am contactat o persoana care a încheiat contract cu ei.