| denisTiky a întrebat:

Hey! Am o mare problema cu parintii.Tot timpul ma sacaie sa invat sa imi fac temele, nu ca nu le-as face, le fac eu dar mai greu pentru ca mai stau si gandesc, mai trag cateun ochi pe pc, iar pe ei ii deranjeaza asta. Parintii m-au dat la scoala mult mai grea, eu le-am spus ca nu vreau acolo dar nu m-au ascultat, sunt in a 7a nu prea ma descurc la unele materii importante.Problema este ca, cu primele note din primul an de cand am fost dat la scoala aia, am vrut sa imi fac rau, am deschis mai bine ochii si am vazut ca e greu.Eu venind de la o scoala mult mai slaba unde aveam doar medii de 10 si 9 credeam ca e usor peste tot, dar nu e asa.Pe semestrul 1 din anul acesta cea mai mica medie a fost 6, mi se pare destul de ok, avad in vedere ca am venit de la o scoala unde daca erai cuminte si nu deranjai luai 10...Este ceva.Si de cand am fost dat la clasa aia ma simt mult mai matur parca m-am schimbat, nu mai sunt eu. Am incercat de multe ori sa fumez, sa ma sinucid, din pacate sa ma sinucid nu am avut curaj, dar beau multe energizante in speranta ca poate o sa crape odata inima din mine. Totusi m-am gandit: nu castig nimic daca o sa mor, mai rau o sa le fac parintilor, la care tin ca la ochii din cap, as da orice numai sa fie fericiti, sau sa ii pot face fericiti.Doar ca idea sinuciderii revine iar, mama e insarcinata, peste 5 zile a fost programata sa nasca, si ma gandeam, ca daca vine fratele meu o sa fie mai mandrii de el ca si de mine, pe mine poate o sa ma uite, o sa am un frate, sper sa reuseasca el ce nu am reusit eu; sa invete.
In schimb nu am alte defecte, muncesc orice, o ajut pe mama si tata la tot ce imi cer, spal vase, aspir, sterg praful, sunt ca un fel de femeie in casa, fac de toate doar ca asta e singurul meu defect; nu invat bine. Tata a plecat in alta tara sa munceasca, pentru ca odata cu mutarea mea la alta scoala sunt si costurile mai mari, dar vrea si sa imi cumpere un apartament intr-un oras mai mare, unde sunt mai multe scoli, licee facultati(la noi in oras nu este nici o facultate macar, si de aia). Doar are un program foarte prost si obositor, 95% din toata ziua este treaz, si cam 4-5 ore doarme, oricand poate sa pateasca ceva, si imi este foarte mila de el, si tot timpul imi dau lacrimile cand ma gandesc ca el munceste sa invat eu bine, iar eu...il dezamagesc.Am fost la el in vacanta de craciun, am stat toata familia impreuna, mi-a zis de 1 milion de ori sa invat, sa nu ajung ca si el.Doar ca nu imi place deloc cartea, ma pasioneaza mult jocurile si ceva programare it (nu am cunostinte multe, dar daca ar avea cine sa ma ajute as invata).Ca sa dau la liceu de mate-info am nevoie si de matematica, nu doar informatica, iar la mate sunt varza.As face orice numai sa scap odata de scoala asta, e atat de stresanta, si mai ales ca imi fac atata rau din cauza ei. Nu am cui sa cer ajutorul, de asta am decis sa vad ce spuneti si voi despre cazul meu. Apreciez ca ati citit tot! pup!

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cam rău că nu-ţi place cartea. Trăim într-o societate în care toată lumea e cu cartea în mână, ca să zic aşa. Ce ai mai putea face în ziua de azi fără carte? La lopată, la săpat şanţuri pe şantier? Da, poate acolo ar merge, dar nu cred că ţi-ar conveni. Astea sunt vremurile, la stadiul ăsta de civilizaţie s-a ajuns. Cel mai bine ar fi să te încadrezi şi tu. Să simţi, dacă nu plăcere, cel puţin interes pentru carte/învăţătură. Oriunde te-ai duce, şi în altă ţară, e la fel. Nu mai e ca pe vremea lui Decebal, când tot ce trebuia să ştii era să mânuieşti sabia. Poate acolo te-ai simţi bine, dar n-ai cum să ajungi acolo. Nu s-a inventat maşina timpului, ca să fie posibilă călătoria în trecut. Adaptează-te la condiţiile prezentului. Încearcă să prinzi gust pentru învăţătură şi va fi bine de tine. Cartea îţi va fi de folos nu numai pentru a-ţi forma o carieră profesională, ci ea ar trebui să-ţi fie un tovarăş (un prieten) pentru toată viaţa. Învăţătura este mama înţelepciunii.

| valentina2392 a răspuns:

Salut! Sa stii ca ceea ce simti tu acum, mai sunt o mie care o simt... cam nimanui nu i-a placut scoala, sincer, nici mie nu mi-a placut. Si acele vb pe care le auzi tu "Invata sa nu ajungi ca mine" le mai aud o mie de copii, elevi si studenti"! Dar tinand cont ca, cu scoala iti poti face viata mai usoara, cam nu ai de ales...
Deci ai 3 variante: 1-Le spui parintilor ca nu-ti place si ca degeaba se chinuie cu tine. Dar cand vei ajunge major va trebuie sa muncesti la "sapa de lemn" fara sa-ti acuzi parinti ca nu te-au educat, ba chiar ai sa-ti plangi de mila cand vei infrunat realitatea muncii de jos. Indiferent de frig, caldura sau ploaie, vei fi nevoit sa muncesti si fara drept de replica sau pretentii! Si salatiul va fi cel de nimic, adica doar de supravietuit.
2- Mergi pe tinta "golanului" adica 5, 6 si 7 pana termni scoala. Si faci un efort si iei si bacul si apoi te orientezi spre ceva nici waw dar nici de ultima spita. Adica cu bac luat poti merge in armata pe un grad bun, poti avansa intr-o cariera, poti optine niste diplome, poti alege intr-un cuvant!
3- Te apuci de invatat si ai sa ajungi sa faci ceea ce iti place, programator IT
Fara scoala nu o sa apuci sa stai la birou sau in fata unui pc, doar la un job de genul Call center, in care stai 8 si vb la telefon happy
Tatal tau se chinuie ca tu sa inveti si sa ajungi ceea ce el poate nu a avut conditii, sau, poate a fost ca tine, nu i-a placut si a zis ca el va munci ca tot omul. Dar muncind ca tot omul, a vazut ca e greu, e obositor si fara rezultate financiare prea mari!
Acum daca tot iti place sa meditezi, iti recomand un mini proiect social. Mergi pe la fiecare muncitor de rand si pune-i doua intrebari: 1-Cat mult ii place sa munceasca si daca ii place ceea ce face! (Daca-ti iei injuraturi sa stii ca nu-i place nici una)
2- Daca ar putea da timpul inapoi si ar fi din nou la scoala, ar invata mai bine decat a invatat cand a avut ocazia?!
Dupa ce faci acest test, ai sa vezi de ce oamenii maturi isi preseaza copiii cu aceasta vorba "ivata sa nu ajungi ca mine" Doar pentru ca tu sa nu muncesti ca el, de dimineata pana seara si la salar, dai banii pe datoriile casei. (facturi, intretinere si mancare)
Si sa stii ca aparitia unui frate nu va face altceva decat va mari familia, si niciodata sa nu te gandesti ca pe tine te vor uita sau ca nu esti a lor. Chiar daca va avea mai multa atentie, dar asta e doar pentru ca este mic si are nevoie de atentie. Si chiar vei fii mandru cand stii ca ai un frate, sangele apa nu se face si nimeni nu-ti va fi aproape ca fratele. Asa ca nu te mai gandi la sinucidere, nu-si are rostul, esti destul de mare sa mergi mai departe! Chiar daca ti se pare greu, sa stii ca e foarte usor. Eu as vrea sa fiu din nou la scoala si sa fi invatat mai mult. Sunt unii prosti care nu leg doua cuvinte, dar au scoala, avand scoala, au functii! Nu esti un baiat prost, esti doar puturos! E bine sa combini utilul cu placutul! Fa-o intr-un mod in care sa-ti placa, cum iti place, ce fel iti place! Ca de exemplu mie imi place sa ma uit la filme, cand am avut de invatat morometii, m-am uitat la film happy Cand a trebuie sa citesc baltagul, L-am pus la casti de o mie de ori!
Fii tare si invata asa cum iti place, te va ajuta pe viitor si cand vei ajunge parinte, vei avea aceeasi pretentie de la copii tai. Si nu ca sa nu ajunga ca tine, ci ca sa stii ca va fi bine in viata si se va descurca mereu pe oriunde il va duce viata
PS: Acum ca si idee de golaneala, ca poate te gandesti ca ai putea sa golanesti si sa fii un smecheras, sa stii ca toti mafiotii mari au invatat, si chiar au terminat la facultati mari si renumite!
Cunostintele te ajuta sa gandesti si sa te dezvolti!

| denisTiky explică (pentru valentina2392):

Merci, m-a ajutat raspunsul tau, sa stii ca tata chiar daca are programul asta atat de rau, are un salariu destul de ok, avand in vedere ca nu are bacul, are doar 11 clase a facut multe, de cand e plecat am facut o gramada de renovari in casa, am cumparat bunuri casnice, am facut o terasa, are in plan sa mai faca ceva "ciuperca" unde sa stai, cu bancute, masa, gratar. Vrea sa imi cumpere un apartament, o casa, (si asta jntr-un viitor apropia) lucru care este foarte scump, unii nici nu mai dau cu un var dupa ani intregi.Dar el... pe langa ca are o casa aici in orasul asta, casa cu 2 etaje dormitoare, bai, mobila din lemn masiv(a facut-o si el cand era tanar, dar nici atunci nu avea alte studii, tot 11 clase, si a facut-o din bani cinstiti, din propria lui afacere) mai vrea sa cumpere una, si nu intr-o zona naspa, ci undeva cam la 1km de oras, a vazut niste apartamente noi construite, un cartier frumos, aproape de supermarketuri, etc. Dupa ce naste mama vrea sa ii plateasca scoala de soferi, care si asta costa ceva.Conteaza si cum iti organizezi banii. Acuma o sa vad eu...m-ai motivat putin. Uite, mama lucreaza la birou, dar are bacul luat cei drept, insa a intrat la primarie, fara niciunfel de facultate, acum 2 ani s-a inscris dar nu ca sa o mute la un post mai bun, ci ca sa ii mareasca salariul, facultate fara frecventa.Anul acesta o termina si avanseaza cu salarul, din 1800sau 1900 ajunge pe la 2400 cam asa(nu ma pricep bine). Ideea cu scoala militara, imi place, tata mi-a propus si asta, sa ma dea la un liceu militar, imi place bodybuildingul, poate o sa imi fac si un abonament la sala in viitor, si nu e rau, pot ajunge sus cu scoala asta, mi-a povestit multe idei tata. Nu e om prost, e trecut prin viata, stie ce vorbeste. Ma ajuta mult si raspunsul tau, ma incurajeaza spre scoala aia.

| valentina2392 a răspuns (pentru denisTiky):

Succes! Dar tine minte... in viata o sa vrei mai mult decat ai... si pentru asta trebuie sa lupti, inveti si sa fii dedicat dorintelor!

| AlexandruBMRO a răspuns:

Spune-le ca ai un dildo de 1 metru si nu iti e frica de nimic?