| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, este adevarat ca atunci cand esti casatorit si ai rate pe viata si copil de crescut nevasta iti monitorizeaza salariu? De exemplu aud de la colegii de munca ca nevestele fac scandal cand aud ca sotul isi cumpara ceva nou gen haine, gadget, piesa masina, tigari, iesiri cu baieti si cumva ii mustreaza si ii manipuleaza facandu-i sa se simta vinovati. Ce parere aveti? E normal sa ceara sotia socoteala pentru ce cheltui banii pe care ii munces? I-am sfatuit pe colegii mei sa bage divort urgent altfel ajung SCLAVUL SOTIEI. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Michaeel a răspuns:

Omule... Acum tu te iei după vorbele colegilor de munca? Ai mai pus întrebări din astea, cu "supunere" și alte prostii. Omule, într-o relație nu tine de salvie, lasă tu ce zic colegii ca cine știe ce panarame și-au tras.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e bine dar ca om destept pana la copil ai deja casa ta. Ce e aia rata si datorii apoi copil... si daca aia se plange valiza si afara. Nu permit sa imi fie interzis privilegiul de a baga bani in masina, tuningul fiind una din pasiunile mele si 2 iubesc libertatea. Viata in 2 nu e libera ci prinsa in catuse. Aia care nu au chef de viata buna doresc femeie langa ei ala fiind stilul vechi de trai care in timp va disparea cand modernizarea robotica atinge pragul dorit

| darrio2007 a răspuns:

Probabil se gandeste la ratele care trebuie achitate. Da, e normal sa-ti ceara socoteala, cand vede ca tu arunci banii in stanga si in dreapta. Insoara-te si ai sa vezi pe pielea ta.

| romeo78 a răspuns:

Căsătoria înseamnă sacrificiu și nu te poți opune. Dacă îți place viața de burlac și night date rămâi așa.
Căsătorit, cu rate, copil, nu mai ai cum să fi stăpân pe salariul tău. Ca în orice familie normală, se face un buget lunar de venituri și cheltuieli, unde se stabilește fiecare sumă de cheltuieli. Pe lângă rate, sunt facturile, un copil are nevoie de îmbrăcăminte, încălțăminte lunar. Hrana și altele!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, are dreptul sa ii ceara socoteala sotului. Dar daca sotia este o persoana deschisa si constienta, sigur nu o sa zica asta fara un motiv adevarat, iar daca sotul ar fi la fel, sigur o sa aiba grija sa isi gestioneze intr-un mod corect banii.

Legat de colegii tai de la munca, asta este. Momente.

| Freya1 a răspuns:

Hooo ca o i iei pe aratura.
Dacă tu nu ai ajuns in stadiul in care sa ai maturitatea necesară sa iti faci o familie nu iti da cu parerea si nu da sfături.
Singurele femei ce nu te lasa sa iti cumperi tigari sau un suc sunt cele nebune sau intr-o situatie financiara critică. Celelalte femei ce ii iau la rost pe soți pentru cheltuieli inutile sunt normale chit ca e salariul lui.
O dată ce iti faci o familie,iti iei nevasta, faci copii trebuie sa conștientizeze că daca ai salariu de rahat sau un trai modest nu iti permiți să investește în prosti de adolescenți. Daca tu ajungi sa cheltuiești bani pe jocuri, masini ce nu iti ajuta si familia, ce nu tin cu casa si alte nebuni doar pentru distracția ta cand tu ai un trai modest tu esti cel care are probleme nu nevasta ce se chinuie sa iti creasca copilul, poate sa aduca si ea o pâine pe masa si sa te slugareasca pe tine.
O dată ce te-ai înhămat la o relație serioasă trebuie sa realizezi ca ai si obligați nu doar drepturi.

| Sofer a răspuns:

Când îți iei o femeie, îți asumi ca se poate întâmpla asta după ce va legați prin căsătorie și mai apare și un copil laughing eu nu as fi de acord sa fiu sclavul ei pentru nimic în lume.

| Werrich a răspuns:

Da, asa este, ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e adevarat. In unele familii, unde ambii au salarii mici, nevasta pune stapanire pe salariul sotului! Mai ales daca e fumator si ii place berea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o casnicie trebuie sa fie obiective comune, atata timp cat isi fac un buget la inceput de an si luna, nu ar trebui sa fie intelegeri. poate fi cazul ca cel mai priceput la finante dintre cei doi sa faca el/ea bugetul, desigur. astfel nu vor fi surprize si motive de cearta. iar in legatura cu ratele pe viata, e doar o alegere, pentru ce te imprumuti? si ce te opreste sa le platesti mai repede? eu consider ca doar creditele pentru imobile sunt bune de facut, si un credit pe 30 de ani daca vrei il poti plati si in 10, nu pe viata. eu in 3 ani la creditul imobiliar, am platit deja vreo 17 ani si mai am 13 de plata de exemplu.

| Paulyka36 a răspuns:

E normal sa pui cele mai idioate întrebări de pe TPU?
Unde lucrezi tu nu-și dă nimeni seama că ai probleme la cap?