| anonim_4396 a întrebat:

Daca oamenii te barfesc, inseamna ca viata ta este mai interesanta decat a lor, si de aceea au despre ce sa barfeasca?
Sau te barfesc din simplul fapt ca nu te suporta?

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Aia cu timp de birfa nu au nimic mai bun de facut...

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si eu ma gandeam la asta, dar am exclus sa o pun in intrebare, pentru ca ma gandeam ca este destul de evident.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Important e sa ti se rupa de ei si daca cumva ai vreun face-to-face, sa le-o tragi. De exemplu o vecina comenteaza gura fara ea ca membrii din comitetul de proprietari au scazuta o persoana la intretinere si - zice ea - a plecat femeia de servici si acum am semnat contract cu o firma de curatenie si am facut noi combinatii. I-am zis foarte frumos, punctual - scazutul de persoane s-a hotarit de catre comitet, comitet votat la adunarea generala. Ati fost la ag, ati ridicat problema la asociatie? Nu. Contractul cu firma de curatenie costa 4.9 RON pe apartament, femeia de serviciu ne costa 13.9 RON. Ati solicitat la asociatie sa vedeti contractul? Nu. Bun, atunci nu aveti ce comenta. E democratie, aveti niste drepturi, cunoasteti-vi-le si folositi-le. Daca nu o faceti, atunci ciocul mic si joc de glezne. S-a inverzit la fata, nu a mai avut ce sa comenteze.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Saraca femeie, cred ca acum ii e frica de tine laughing

Glumesc!

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Eh, intentia nu e sa ii fie nimanui frica. La faza cu asociatia, sunt o gramada de imbecili care comenteaza pe la toate scarile, dar la adunarile generale vin maxim 10-15 din vreo 110 cit ar trebui sa vina. E la fel ca la alegeri. Daca nu votezi macar, nu ai nici un drept sa te plingi dupa aia. La fel si birfele la modul general, multi comenteaza fara sa aiba bunul simt sa puna o simpla intrebare.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa este!

| T0T a răspuns:

Ambele cazuri sunt posibile și de asemenea acestea merită tratate cu cea mai mare ignoranță.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu crezi ca esti putin cam dur?

| RainmakerX a răspuns:

Pe mine ma barfesc multi pentru ca nu ma suporta si pentru ca nu imi pot intelege mentalitatea.

Probabil ca o sa inteleaga peste vreo 10 ani dar pana atunci lasa-i sa vorbeasca!

In general exista 2 tipuri de barfitori :
- fete fara ocupatie - acestea barfesc din lipsa de ocupatie, nu din rautate... De obicei lucruri legate de relatii, zvonuri etc.
-barfa de baieti - numai persoane pe care nu le suporta

Exista si multe dive care isi barfesc adversarele sau persoanele aflate mai jos decat ele in anumite domenii.

Daca esti barfit de un coleg *baiat* atunci in mod sigur nu te suporta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Nici nu vreau sa il fac sa ma suporte. Daca vrea sa ma suporte, atunci bine, daca nu, atunci e problema lui ca nu ma suporta, nu a mea, eu nu il oblig sa ma suporte, problema este ca cel care ma barfea este fostul coleg de camera de la camin, iar anul asta nu stiu daca mai pic cu el in camera, sper ca nu, dar vad eu cand incepe facultatea.
Daca o sa ma deranjeze si anul asta cum a facut in ultimii doi ani, o sa ii fac viata un calvar rolling on the floor

| Florentina9210 a răspuns:

Eu sunt ca o bomboana..restul il stii si tu

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu prea stiu la ce te referi!

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu te-ai prins laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Aha! Gata, m-am prins acum. Scuze ca am intrebat, dar nu mi-am dat seama de prima data. M-am lamurit acum.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ma bucur!

Răspuns utilizator avertizat
| seth2016 a răspuns:

Din punct de vedere evolutionist barfa e o modalitate de a crea legaturi cu ceilalti (nu cu cei barfiti, evident) si o modalitate de a elimina din grup pe cei considerati nefolositori.

Dar in ziua de azi barfa este folosita si ca arma grea pentru a distruge reputatia cuiva. Este folosita si in lupta pentru a obtine o anumita pozitie dorita in grup sau devine un comportament de aparare cand propriul teritoriul e amenintat.

Cu cele doua exceptii de mai sus barfa este considerata un comportament sanatos intr-un grup.

>> Sau te barfesc din simplul fapt ca nu te suporta?

De cele mai multe ori e vorba de lupta pentru putere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ajungi in punctul ala in care sa nu mai ai ce discuta si sa vorbesti de altii e grav, oricum asta se intampla in anturaje d-alea praf in care persoanele alea n-au nimic in comun decat firma de tigari.