| TeodoraMaria3 a întrebat:

De ceva timp aud niste zgarieturi in pereti, ca si cum cineva I-ar scobi cu unghiile sau pasi apasati. Eu stau la duplex si totul de aude din partea nelocuita. Cateodata cainele meu incepe sa latre si se uita la un punct fix, apoi incepe sa alerge in cerc. Am pus intrebarea asta pentru ca ieri seara s-a auzit ca si cum cineva l-ar striga pe tatal meu si nu numai eu am auzit ci toata lumea din camera. Era destul de tarziu, cam 11 noaptea.
Nu ziceti ca sunt nebuna, dar cred ca este bunicul meu, deoarece el a murit inainte sa fie gata casa si isi dorea foarte mult sa o vada. Toate astea(zgomote, pasi, etc.) se aud dupa 11 noaptea.
Vreau doar o parere, eu nefiind o persoara care sa creada in fantome si tampenii d'astea.

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Daca e adevarat tot ceea ce ai scris aici, inseamna ca sufletul bunicului nu are pace nu s-a obisnuit cu lumea de dincolo si face eforturi imense sa fie bagat in seama. Daca vreti sa se linisteasca sfintiti casa si platiti o slujba pentru linistea lui sufleteasca.De asemenea mergeti la mormintul lui macar o data pe saptamana aprindeti o luminare si spuneti tinindu-va de mina o rugaciune pentru ca sa ajunga in lumina.

| TeodoraMaria3 explică (pentru gemeni6226):

Inca ceva: bunicul meu era ateu. Era un om bun, nu a facut niciodata ceva rau, ce sa inteleg din asta?
Dupa cum spune Biblia ar trebui sa ajunga in iad pentru ca a renuntat la crestinism, dar a fost un om foarte bun, a ajutat multi oameni.

| gemeni6226 a răspuns (pentru TeodoraMaria3):

Nu ajunge in iad dar inca nu a ajuns la lumina din cauza ca nu stie ce se intimpla cu el dincolo.De aceea te-am sfatuit ceea ce te-am sfatuit.Si multumesc pentru funda.Te sfatuiesc sa citesti cartea http://www.elefant.ro/......ne-insami- si vei vedea tot ceea ce se intimpla pe Pamint dintr-o alta perspectiva.

| AliGab a răspuns (pentru TeodoraMaria3):

Hello...nu exista fantome. Sufletul tatalui tau s-a dus ori in iad ori in rai, doar Domnul stie, nu noi oamenii. Insa poate fi vreun blestem si vreun "pui" de diavol sa umble prin casa voastra. Iti recomand o carte cu intamplari asemanatoare cazului tau: "marii initiati ai Indiei si parintele Paisie".
Daca esti ortodoxa, du-te si spovedeste-te la un preot in care sa ai incredere (nu ascunde niciun pacat la spovedanie), bine ar fi sa va spovediti toti ai casei daca vreti (nu trebuie nimeni fortat), bine ar prinde o sfestanie in casa si facute milostenii pentru sufletul bunicului tau, dar si rugaciunile necesare. Existenta fantomelor este o tampenie, chiar in Biblie scriind ca sufletul talharului ce s-a pocait, s-a dus direct in rai cu cel al Mantuitorului dar si ca sufletul bogatului nemilostiv s-a dus degraba in iad. Concluzia este ca orice suflet se duce direct in rai sau in iad, dupa faptele, credinta, modul de trai si milostivirea Domnului, nu "navigheaza" in neant ca "nu stie ce se intampla cu el".
Nu mai crede pe toti cei care-ti spun doar ce vor sa auda urechile dumitale. Spor in cele bune.
P.S: ocoleste cu desavarsire vrajitoarele si orice fel de meditatie (yoga, reiki etc.)

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Poate chiar ești nebună, noi nu avem de unde ști care e cauza adevărată a celor povestite de tine

| BogdantheDreamer a răspuns:

Rozatoarele sunt zgarieturile din pereti. Iar restul doar imaginatie.

| Ionutza2012 a răspuns:

Nu e bunicul tau. Sfinteste casa daca asta te face sa te simti mai bine.