| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU, eu de ceva timp am un fel de fix, simt nevoia sa fiu buna la toate, si in it, sa stiu si politica foarte bine, sa stiu totul si despre numere, dar sa fiu cea mai buna si cand vine vorba despre pasiunea mea, literatura, simt ca nevoia de a fi buna la toate ma agita, nu ma pot relaxa deloc, cum credeti ca ar trebui sa procedez?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fii bună asta înseamnă ce, mai exaxt? Nimeni nu știe totul despre tot. Ca să te relaxezi, faci mișcare, te plimbi prin parc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai o sa fii cea mai buna la aceste lucruri. Probabil nu cea mai buna din lume la toate, dar cea mai buna pentru tine, cat sa fii multumita.

Asa ca fa ceea ce te multumeste pe tine. Vrei sa inveti un anumit domeniu? Invata-l, nu este nicio problema. Nu vrei, nu il invata.

Pe de alta parte... inteleg ca vrei sa stii toate acele lucruri, dar oare toate acele lucruri te ajuta cu adevarat? Te ajuta politica? Vezi la TV sau pe retelele de socializare, numai vorbe, fiecare cu o parere diferita, vrei sa faci la fel? Adica da, daca te pasioneaza. IT, te referi la lucruri generale? Sau in programare? Pentru ca pentru a ajunge la nivelul marilor programatori... trebuie sa renunti la alte lucruri.

De asta, iti recomand sa faci exact ceea ce vrei tu sa faci, in masura in care vrei tu sa faci. Iar un fel de paradox al cunoasterii, ar fi faptul ca pe masura ce cunosti mai multe lucruri, cu atat descoperi ca nu stii multe lucruri, in comparatie cu ceea ce exista (daca nu bagam aroganta in calcul).

Trebuie sa fii impacata cu tine, este cel mai important lucru. Asa ca, cunoaste-te mai bine. Nu cere de la tine mai mult decat poti si nu te judeca, apreciaza-te uneori. Daca trebuie sa faci TU ceva, o sa faci cu siguranta. Daca nu trebuie si stii ca nu, atunci nu o sa il faci.

Bafta sa ai! ^_^

| Blackrose18 a răspuns (pentru DoarBogdan):

M-ai intrebat cat de mult vreau sa stiu, sau daca vreau sa stiu doar baza acelor domenii, sa iti dau un exemplu, uneori stau pana la 3, 4 dimineata sa aflu fiecare mic detaliu despre cum a fost format un laptop, sau cum au creat reteaua de socializare Instagram( este un exemplu asta) apoi cand vine vorba de istorie la fle, simt eu nevoia sa stiu fiecare detaliu, sau cand e vorba de literatura, gramatica, ma adancesc enorm de mult, am stat doua zile sa studiez totul despre un roman si viata acelui scriitor, modul in care el scrie, cum i-au venit ideeile, sau uneori stau sa invat alte limbi happy Adevarul e ca nu ma chinuie sa fac asta, imi place sa studiez, sa invat totul, dar simt uneori ca nu este ok.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Blackrose18):

Cand simti ca nu este ok, opreste-te happy

| NunuNini a răspuns:

Sindromul perfectionistului.
Nu ca nu s-ar putea. Dar e greu. Multa munca, fara pauze, fara mici bucurii. Gandeste-te ca nimeni nu e atotstiutor. Fiecare are un domeniu de excelenta, iar in restul este documentat.