| enyy93 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva din ce an e legala marijuana in Olanda? Dar prostitutia?

4 răspunsuri:
| fadnox a răspuns:

Mai dai un search pe google, oricum te-ai gandit cam tarziu; in restaurante, localuri, baruri etc drogurile sunt ilegale minorilor si strainilor...

pot sa intreb de ce intrebi?

| enyy93 explică (pentru fadnox):

Am dat search pe google si nu am gasit nimic concret tocmai de aceea am intrat pe tpu.Si intreb pentru a compara rata mortalitatii Olandei cu cea a Romaniei sau a altei tari in care nu e legala.deci raspuns la intrebarea mea ai? happy

| fadnox a răspuns (pentru enyy93):

Droguri
Consumul drogurilor ușoare este tolerat. Ele sunt vândute în mod legal în coffeeshopuri. A avea acasă sau la purtător o cantitate mai mare de astfel de droguri este ilegal.
Drogurile tari sunt interzise. Chiar și drogurile ușoare pot produce dependență. Ca proporții: în țară există circa 50 000 de dependenți de droguri și circa un milion și jumătate de alcooliști.
Prostituția
În Olanda prostituția este legală, fiind practicată în anumite zone destinate acestei profesii. Prostituatele trebuie să plătească taxe pe câștigul lor. Se pare că piața serviciilor sexuale este în scădere, datorită liberalizării moralei sexuale soțiile făcând azi lucruri care în trecut se puteau face numai cu prostituatele.
Sex, drugs and rock and roll
Contrar a ceea ce se crede, Olanda nu este țara lui „sex, drugs and rock and roll". În ciuda libertăților oferite minorităților, majoritatea populației este conservatoare și nu privește cu ochi buni astfel de manifestări. De exemplu, partidele conservatoare din punct de vedere cultural (PVV, VDD, CDA, SGP, SP) dețineau la sfârșitul anului 2010 62% din locurile din Camera a Doua a Stărilor Generale. Dacă socotim și CU, ele dețin 65, 33% din locuri.
http://wiki.lsrs.ro/......tud/Olanda