| SaveTheNature a întrebat:

In ce tara ti-ar placea sa emigrezi? Argumenteaza-ti raspunsul.
(ce anume iti place la tara in care vrei sa emigrezi?happy

Răspuns Câştigător
| OctoberandApril a răspuns:

Somalia(e stat dar hai sa-i zicem tara)din doua motive:
1.As aprecia mai mult Romania
2.Imi plac copii negri tongue

| Deloula a răspuns (pentru OctoberandApril):

Bun raspuns. mai ales cel cu copiii negri big grin si mie imi plac :pp

| Hevnoraak a răspuns (pentru OctoberandApril):

Exact la Somalia mă gândeam de multă vreme.

18 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Finlanda

-limba e usoara(ma rog,pentru mine,ca un necunoscator ar zice ca e klingoniana)
-se plateste bine
-nu am de-a face cu feminismul exagerat din Scandinavia,care ma scoate din sarite
-oamenii sunt reci,calmi,distanti,exact cum imi plac
-posibilitatile sunt mult mai multe decat in Romania,mai ales daca ai studii inalte,se plateste extrem de bine,uneori,mai bine chiar si decat in Norvegia

Vreau sa emigrez nu ca nu as scoate destui bani in Romania-oricum vreau sa ma fac avocat,deci vin banisorii si aici-ci pentru ca m-am saturat de oamenii din Romania si de mentalitatile depresive,deceptionate de aici. Vreau sa ma duc intr-un mediu potrivit mie,aici cand mergi pe strada,zici ca e nuantata toata societatea cu ceva Bacovia,blocuri gri,ceruri gri,oameni posomorati(ma rog, unii ar avea si de ce), vreau sa descopar un nou mediu, unde sa-mi fie bine din toate pdv, nu doar financiar.

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Ti-a sus cineva ca esti sucit de pretentios nefericitule? Fugi ma cu pretentiile tale, pariu fac cu tine ca vei plange ca un copilas sa vii înapoi, inca nu ai fost in bejenie niciodata si de aia vorbesti asa.

| tafli a răspuns (pentru Dumnezău):

Sunt de acord cu tine, eu as mai alege si Rusia- stiu ca nu suna grozav pentru partea financiara, dar am eu o slabiciune pentru spiritul slav.
P.S. Iti recomand un film finlandez foarte bun, Musta Jaa( Black Ice)

| Downfall a răspuns (pentru Hombre):

Meh, eu cred că are dreptate. De ce ar vrea să se întoarcă în ţara asta, unde parcă totul merge pe dos?

| Hombre a răspuns (pentru Downfall):

Ai impresia ca celor de acolo le merge bine ca le-a facut God parte, nu taticu ei sunt aceia care se gospodaresc, noi suntem niste lasi care ne plangem ca muierile proaste si o ardem cu emigrarea in loc sa scuturam din temelii locul acesta.

| Downfall a răspuns (pentru Hombre):

"O ardem cu emigrarea in loc sa scuturam din temelii locul acesta."
Şi cum ai vrea tu să "scuturi din temelii" ţara asta? Crezi depinde numai de tine sau de mine sau de alţi câţiva care ar fi dispuşi să facă treabă pentru ca ţara asta să meargă bine? Nu merge aşa. Cu astfel de oameni nu ai ce face.
De ce să nu pleci în civilizaţie? Pentru ce să stai aici? Hai să zicem că dacă ai un loc de muncă stabil şi cu un salar acceptabil se poate trăi destul de bine şi aici. Dar asta din punct de vedere economic. Oamenii nu-i poţi schimba. Răutatea, invidia, indiferenţa, nesimţirea...astea rămân aici şi dacă eşti o persoană cu picioarele pe pământ, nu are cum să nu te deranjeze.
Nu poţi ignora la nesfârşit comportamentul infect al oamenilor de aici (majoritatea, nu mă pun acum să generalizez pentru că mai sunt şi excepţii, evident). Stai fain frumos la casa ta, te relaxezi, bei un suc, nu ştiu ce...şi dintr-o dată auzi că îşi porneşte careva manelele la volum maxim, fără să se gândească că pe alţii îi deranjează. Sau ce i s-a întâmplat tatălui meu, că au greşit unii ceva la nişte acte şi din cauza lor a mai trebuit să plătească din nou ce era de plătit. Iar pe deasupra, după ce au terminat cu actele, nici n-au vrut să i le dea cu câteva zile înainte de termen, pentru că cică aşa sunt regulile. Adică ei au făcut greşeala de la bun început, dar n-au putut arăta puţină înţelegere şi să dea actele alea cu ceva zile înainte, dacă tot erau terminate. A trebuit tata să sune la nenea şefu' şi să-i explice situaţia, că altfel se mai amâna. Astea sunt doar câteva exemple, că (,) cu astfel de situaţii te întâlneşti la tot pasul.

| Hombre a răspuns (pentru Downfall):

Sunt de acord cu tine ca asa e realitatea insa ce ma supara rau e aceea ca oamenii cu judecata sanatoasa chiar daca sunt in minoritate nu-si ies odata din fire sa le bage mana in gat cacatilor astia care ne fac zile negre si iti spun ca se vor caca pe ei de frica ca sunt prea prosti sa tina piept inteligentei. Insa ei stau deoparte facand exces de modestie si bun simt livrand tocmai ce le trebuie canaliilor, libertate de desfasurare.

| Downfall a răspuns (pentru Hombre):

"oamenii cu judecata sanatoasa chiar daca sunt in minoritate nu-si ies odata din fire sa le bage mana in gat cacatilor astia care ne fac zile negre"
Da, dar ce vrei să le şi faci? În general, oamenilor nu le poţi schimba pur şi simplu comportamentul orice ai face. Dacă unul a fost prost 30 de ani, nu se va schimba chiar dacă îi bagi frica în el. Când întorici capul, se va întoarce la obiceiurile lui de dinainte.
De la astfel de oameni, ies copii care nu vor avea parte de educaşie din partea părinţilor. Ar avea o şansă dacă se făcea şcoală ca lumea, dacă avea cine să-i înveţe cum să gîndească. Dar şi la capitolul educaţie România o dă în bară, aşa că nu ai ce face.
Iar legea...şi ea e varză. Nu vezi şi cu poliţiştii de pe aici? La majoritatea, dacă le oferi o sumă frumuşică, te scapă de o amendă de circulaţie, să zicem. Iar dacă ai şi pile, scapi şi mai uşor.

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

Bravo Hombre. Daca ar gandi toti ca tine, Romania ar fi sus acum...insa principalul defect al romanilor nu e hotia, sau toganii, sau prostia, sau cocalarimea sau pitipoancele, nu astea...pe astea le au toate tarile.
Principalul defect al romanilor e LASITATEA.

| Dumnezău a răspuns (pentru Hombre):

Si unde e problema in pretentiile mele ridicate,bai, Ecce Homo? Dupa cum vorbesti aici, sa inteleg ca tu ai fost in bejenie? Hombre, eu pot spune clar ca apreciez Romania, dar am boala grea pe mai mult de trei sferturi din romani.Romania ma trage in jos,orasul de provincie cu accente comuniste pregnante si degradante ma trage in jos,nu voi mai reveni vreodata in Romania,daca voi pleca in strainatate,intr-un loc stabil si bine-platit.Ce mi-a oferit tara asta,ca sa plang pentru ea? Absolut nimic. Daca ai studii superioare, cand ajungi in strainatate, sansele cresc exponential, nu ramai la nivel de zidar sau stergator de cururi fosilizate "occidentale". Sunt constient ca in afara nu e deloc lapte si miere si ca e foarte greu sa te adaptezi, dar Romania e nociva pentru oricine are capacitatea de a vedea.Si mai zici de mine ca-s legionar... laughing

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Bine mai legionarule, pai tu crezi ca eu n-am aceiasi boala cu trasul in jos, eu ma mir cum dracu' de mai plutesc. Pai bine ma daca voi plecati pe aici cine mai ramane, numai cocalari, stati bai aici, aruncati mizeriile astea la o parte, ingropati bolsevismul asta care inca ne bantuie si construiti o tara civilizata ca aveti potential, sunteti tineri si cu forta, mai ales acum cand sunteti conectati la informatie.

| SaveTheNature explică:

Ok ..imi place ca in sfarst am cu cine sa discut.
Trebuie sa incep scurt. : "Cu televizorul mintim poporul"
Lucrurile nu stau chiar asa.
In afara de Romania care ramane ACASA pentru mine(eu ma incapatanez sa vad cele pozitive la noi, si cele negative la altii)--, mai exista cateva tari in care as locui cu placere si anume Norvegia Suedia si Islanda(dar in islanda e cam frig) in rest. nici nu vreau sa aud. Am studiat bine toate tarile. Romanii nu iau in considerare decat BANII. Sincer, un PROCENT(deci nu numar ci procent) mai mare de emigratori decat romanii nu ai sa vezi.
Din astea denota ca romanii duc lipsa totala de patriotism. Nu suntem primii, dar nu suntem nici primii. Din 187 de tari, Romania e pe locul 50 Deci 137 de tari o duc mai prost decat Romania PUNCT! Si. ne despart doar 3 locuri de traiul numit "Foarte ridicat" vezisad Index of Quality of live -Wikipedia)winking
Si dragul meu frate roman. Degeaba ai bani multi daca acesti bani se duc pe servicii proaste.
Hai sa incep cu mult ravnitul Regat Unit:
-1 vremea e foarte naspa (ploua aproape tot anul, si daca nu ploua oricum e innorat-soarele e aproape inexistent)-si daca imi ai si ghinionul sa lucrezi afara, e vai si amar ca trebuie sa stai in ploaie.
2- bucataria traditional englezeasca e VARZA.(fasole dulci, cu oua prajite, bacon, si cheag de sange prajit) un meniu de obezi-asa cum sunt ei -obezi.
3 Aceasta e tara drogatilor si a alcoolistilor insetati de fotbal si nimic altceva...
4 Sunt mizerabili. Putini ma cred dar asta e adevarul. Oamenii astia nu prea se spala, nu se barbieresc in zonele intime, si in general ii pot asemui cu porcii, sau cu scroafele -pe majoritatea.
5 Viteza internetului-proasta sau foarte proasta. E aproape imposibil sa urmaresti un film online. Indiferent ce internet alegi, si desi platesti mult, internetul e de foarte foarte proasta calitate.
6 Serviciile telefonice. In afara de "afara" nu ai semnal nicaieri(cel putin in institutiile publice-spitale, scoli, etc etc, semnalul e foarte prost, Daca iesi din orase deja semnalul devine exagerat de prost.In metrouri nu ai deloc semnal.
7. Cladirile sunt prost construite(lucrez in constructii, ca tehnician topograf.) si iti spun sincer Astia sunt sub orcice critica-folosesc materiale ieftine, sisteme proaste, si peretii despartitori ai blocurilor se fac din rigips(noroc ca nu au cutremure, ca la primul ar cadea toate..sincer)
8 Ei englezii, sunt rasisti(si ii inteleg)) eu unul sunt nationalist, si nu mi-ar placea sa imi napadeasca cineva tara -dar ei o merita intr-un fel.Au colonizat in trecut,au ucis, si acum isi platesc greselile. Sunt niste oameni seci, cu glume seci la care doar ei rad. Si in general sunt fara gust. la imbracaminte, la femei, la talente ..in general asa sunt varza..Sunt acei Pirati din caraibe. 9Toaletele publice lasa de dorit. Si in general sunt niste alcoolisti murdari.
Si mai sunt multe de spus.
Romanii au impresia ca daca pleaca in strainatate,vor deveni cineva,si viata lor se va schimba in bine, si vor avea de toate, si in trai"decent" si etc. Eu ii inteleg pe romani.E bine sa speri, dar...
Sa castigi de ex 1200 pe luna -care e un salariu obisnuit in regat(minimul fiind cam 800 pe luna). Trebuie sa spun ca in general romanilor si in general emigrantilor le raman slujbele de jos, mai josnice si in general prost platite sau chinuitoare.
Si banii se duc- platesti pe o camera 350 de lire pe luna, transportul intre 120 si 300 pe luna. In general, totul e scump si de proasta calitate(daca vrei o garsoniera- e de la 600 in sus). Gasesti si mancare ieftina-dar de foarte foarte propasta calitate(ma mir cum de se pun in comert: carne cu 30 40% apa) ousa stresate cu 3 in fata(care la noi deja sunt interzise).si daca vezi macelariile de aici si fastu foodurile -te razgandesti sa mai mananci.
Deci castigi mult, si se duc in general pe scumpeturi de proasta calitate. Si nu mai zic de englezi, care au rate la case si masini(casele costa de la 200.000 de lire in sus-si sunt de proasta calitate.Deci ei platesc un pret exagerat pe niste case de proasta calitate, fara fundatie si etc etc.
Deci banii in general se duc pe nimic.
Si sincer cand ma duc in Romania oamenii sunt mult mai bine dispusi decat astia de aici. Asta e adevarul.
Si in general oamenii sunt tratati cu un respect. FALSwinking Deja cand ai subtilitatea de a vedea si lucrul asta, ai nota 10 din partea mea.
Tinerii de aici..pff laughing drogati ce merg degeaba la scoala. Sora mea, a venit din Romania unde era in clasa a 6 a si aici au bagat-o direct in a 8-a.
Si sincer astia la 14 nu stiu bine tabla inmultirii. In general sunt penibili. Sunt varza la profilul real. (mate fizica chimie).
Romanii se mint- se mint cu banii care ii castiga, si fac mari sacrificii -zeci de ani de zile pentru a-si construi, case pe care nu le pot intretine..cu copii ramasi acasa..langa bunici, sau chiar singuri. Sau cei adusi in afara care pur si simplu.o iau pe cai gresite.
Romanii uita ca tarile astea bogate(Franta, Anglia, Germania, America.etc) in general prospera, pe acelasi principiu pe care prospera Sorin Ovidiu Vantu sau Camataru., adica.prin,furturi,crima,colonizare,piraterie etc etc etc.
Si in prezent cu capitalismul si bancile lor. fac Camatarie, si debea asteapta sa arunce cu o criza peste tine sa nu poti plati ratele imprumuturilor la banca sa-ti ia casa.
Uite de ex Turcii si Austriecii au cotropit, ne-au traso, au ucis,(si la noi si la Bulgari)si acum iata ce economii au..Ca sa dau asa un exemplu mai autohton.
Lumea se amageste ca e bine in strainatate- departe de casa,dezradacinati,dezradacinati,dezradacinati, dezradacinati, intre straini, marginalizat..etc.(la televizor,pare altfel dar eu iti spun ca cunosc sute de romani prin strainatate si stiu ce spun). Nasol sa faci pe orbul.
Romanii sunt fericiti cand merg acasa,dar stiti voi cum sunt cand se intorc inapoi in strainatate?
Fiecare tara are "bubele" ei. Iti dai seama in tarile hiperaglomerate de emigranti de toate natiile cat de nasol e? sa te intalnesti cu oameni cu exact alte principii,alte pareri despre viata,diametral opuse de ale tale.
Noi romanii ne autocriticam ca suntem necivilizati(si pe buna dreptate in unele cazuri) Dar au vazut romanii cum se comporta cei de culoare? ce profita ca au scapat de sub lanturi. si se comporta dominatnt si frustrant de frustrati. Nu am treaba cu culoarea lor, dar sunt penibili. Se cearta cu cine apuca pe unde apuca, si isi cer mereu "drepturile".
In Italia alte probleme, alte chestii.Aia nu sunt in stare sa isi rezolve problemele oamenilor strazii(ce vin de pretutindeni -nu doar din Romania).
Pe romani ii diferentiaza ceva de restul(cersitul) -ma refer la etnia rroma. Dar cersitul e o buba dulce comparand cu traficul de droguri a nigerienilor ai a jamaicanilor si sud americanilor prin tarile occidentale. Crimele cu arme letale etc. Puscariile sunt pline de oameni de culoare ..nu de romani. Romanii au condamnari in general de 5 6 luni 2 ani. Ailalti de 15 20 de ani.
Stiu romanii cati pedofili au occidentalii?
Stiu romanii cati homosexuali au occidentalii?
Stiur romanii cati megadrogati au OCCIDENTALII?
Astia o duc bine ca in trecut au furat si au ucis megamult, si in timp si-au construit cu ajutorul sclavilor sau a argatilor, megaeconomi..Si in prezent economiiile lor functioneaza datorita Mintilor luminate importate(sa nu uiti asta) de prin India,China,Sri Lanka etc. Ca ei sunt natarai. in timp creierele lor s-au atrofiat si ii lasa pe altii sa gandeasca in locul lor., si sa munceasca in locul multora dintre ei.
Imi pare rau ca romanii nu sunt uniti, si mai ales ca nu pun umarul la treaba. (adica nu sa munceasca pe salarii de mizeria) Dar sa se mai trezeasca odata din amorteala de dupa revolutie., sa se trezeasca din starea asta de legume, din lasitatea asta.
Eu nu stiu cat de orb sa fii sa nu vezi ca si acum esti sclavul Europei.
Oamenii trebuie sa invete ca in strainatate nu umbla cainii cu colaci in coada, ca nu curge lapte si miere din dealuri. Si in general viata e la fel de grea ca si in Romania..nu mai grea ca in Romania, dar cu siguranta mai DURA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' Romania ce are, purici?

| Against a răspuns:

Anglia- accentul minunat :X
Los Angeles- imi place engleza, e cald, e un oras foarte frumos

| MauiNight a răspuns:

Eu vreau in Brazilia. Brazilienii iubesc distractia, vreau sa ma distrez cu ei happy carnavale la greu, muzica frumoasa. Oamenii sunt plini de viata. Am vorbit cu cativa brazilieni, mi-au lasat o impresie buna desi mi-a placut dintotdeauna Brazilia.

| Amaterasu a răspuns:

Asta e gen :asta e exercitiul, faceti-mi tema?laughingDaca nu este:America...