| Furnicuta000 a întrebat:

In ultima intrebare a mea am dezbatut plata cu cash vs card la magazin si unii s-au revoltat ca am zis ca nu imi place sa platesc cu cardul si nu incurajez disparitia cash ului. Asa ca mai am o curiozitate: am fost azi la un hipermarket si o casa era blocata impreuna cu 3 angajati pentru ca o clienta a cumparat de 700 lei si a platit cu cardul dar avea doar 500 lei. Am stat vreo 15-20 min in magazin timp in care tot ce auzeam era "chiar nu mai aveti pe cine sa sunati sa va aduca 200 lei?" asta am inteles ca ar fi fost singura solutie pe care au gasit-o angajatele. Deci ce se face in situatia asta? Si daca imi puteti da exemple de ce probleme ati mai intampinat la plata cu cardul

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai dat cel mai stupid exemplu. Dacă plătea cash și avea doar 500 lei și nu 700 la el....serios acu, găsești cele mai stupide argumente pro cash.

Casierul trebuia să anuleze niste produse și gata.

O singura data in ani de zile nu a mers pos la un magazin. 1 problema in mii de tranzacții. In schimb am fost nevoie de vreo câteva ori sa plătesc cu cardul pentru că vânzătorul nu vroia să îmi dea rest la o bancnota mare. Avantaj card

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Cea mai stupida comparatie. Nu ma pricep dar sunt sigura ca e mai usor sa dai stornare la produse daca inca nu s-a incercat plata cu cardul

| Holiday a răspuns (pentru Furnicuta000):

N-are nicio legatura. "Incercarea" e fix egala cu zero. Nu implica absolut nicio modificare de stare a vanzarii/cumpararii. Deci pot fi stornate exact ca la plata numerar, daca nu mai vrei sa iei ceva, sau nu-ti ajung banii.

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Absolut nicio legatura.
Tu efectiv aduci acum niste argumente care nu au niciun sens. Îți îngropi practic idea.

| Holiday a răspuns:

Nu "a platit cu cardul" pentru ca nu se face plata partial, daca nu ai suma pe care vrei s-o platesti in cont. De fapt, doar "a vrut sa plateasca cu cardul", dar n-a putut pentru ca nu avea bani suficienti in cont. Iar solutia e simpla, si aceeasi ca atunci cand vrei sa platesti cu numerar, dar constati ca nu ai destui bani la tine. Se face retur la o parte dintre produse.
Deci nu e o problema generata de plata cu cardul, poate aparea si la plata cu numerar.

| Furnicuta000 explică (pentru Holiday):

Atunci sa te duci sa le instruiesti pe angajatele alea laughing
Ce-i drept, pe 2 dintre ele nu le mai vazusem niciodata deci cred ca lucrau de putin timp acolo

| Apokales a răspuns:

Casierul putea sa anuleze din produse sau chiar toate produsele, simplu.

| haileewatson a răspuns:

Cum adica ce am face in situatia asta?
In primul rand, cand mergi la cumparaturi nu e logic ca trebuie sa stii sau sa te uiti cati bani ai in cont? Ca sa stii cat iti permiti sa cumperi?
Daca as avea 500 de lei nu mi-as pune in cos mai mult de atat. Si chiar daca as ajunge la casa si vad ca totalul e mai mare, ii spun angajatei sa scoata din produse. Simplu.
Ce-i asa greu?

| Furnicuta000 explică (pentru haileewatson):

Si nu stiu exact ce s-a intamplat acolo. Cand am intrat in magazin era o casa blocata si 3 angajate acolo iar una din ele vorbea la telefon si intreba ce sa faca daca clientul a platit cu cardul dar avea doar 500 lei pe el. Apoi cand am plecat ele erau tot acolo, angajata respectiva tot cu telefonul la ureche era si ii spunea clientei sa sune pe cineva sa ii aduca 200 lei. Avea carucioarele pline cu mancare de catei

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Îmi place că îți construiești cazul pro cash doar pe "nu știu ce se întâmplă acolo" "nu știu cum se anulează" "nu știu aia, nu știu ailaltă" da știi sigur ca nu e bine cu cardul. Looool

| haileewatson a răspuns:

O poveste inventata. Imi e greu sa cred ca niste angajati au stat 15 minute sa blocheze o casa ca sa ii zica clientului sa sune pe cineva sa ii aduca bani. Angajatii pot scoate din produsele de pe bon, si de obicei asta se intampla daca cumperi mai mult decat banii pe care ii ai. Scoti din produse si gata

| Furnicuta000 explică (pentru haileewatson):

Bine, nu voiam sa dau numele magazinului dar s-a intamplat la Penny. Ce e asa greu de crezut. Nu e prima data cand vad ca vanzatoarelor le transpira fruntile cand ceva nu merge la plata cu cardul

| Ilovedinero a răspuns:

Era stricat ala unde scaneaza cardul si nu aveam cash la mine, si asta am aflat fiind cu cosul plin.Si nu doar cu plata la magazin, acum pe frigul asta ingheata partile de scanat de la bancomate si nu merge nici ecranul.

| ALM2000RO a răspuns:

Nu aș ajunge în situația asta fiindcă mi-aș verifica întotdeauna soldul înainte de a pleca la cumpărături, deci n-ar fi nici nevoie să mă împrumut de la nimeni, decât eventual să le mai cer bani la ai mei dar de tot, nu cu împrumut big grin laughing)
Probleme la plata cu cardul n-am avut niciodată, atât timp cât mi-e valid și nu expirat și cât nu sunt probleme la bancă, n-am nicio treabă și sper că nici nu voi avea. big grin
Cu bani cash nu mai plătesc de ani de zile nimic și deloc, fiind mult prea leneș ca să stau și să-mi pierd vremea să îi număr laughing
Și nici n-aș avea răbdare pentru așa ceva și nici să aștept restul laughing