| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

În ultima vreme am senzația că am devenit destul de paranoică.
Ce aș putea să fac? tongue

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa bei niste horinca. Sa vezi cum dispare... totul din minte. big grin

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic.

| Mosotti a răspuns:

Nu stiu daca e asa simplu, sa nu urce o anxietate, ca, cam asta da paranoia.

| Celcestietot a răspuns:

Nimic. Asa ceva este un mecanism de autoaparare si este natural, iar fiecare om are intr-o masura mai mare sau mai mica paranoia.

| RoCkKiD a răspuns:

Defineste paranoica. happy

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RoCkKiD):

Am senzația că cineva privește/ascultă tot ce fac, mă urmărește, etc. tongue Mai sunt câteva chestii, boring things...

| doctorandus a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da, tehnic Google poate asculta tot ce se vorbeste la mine in casa. Dar stiam asta inainte de a cumpara aparatele.

| RoCkKiD a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Aia nu e ceva patologic. Patologic devine cand asta iti afecteaza viata de zi cu zi, relatiile, activitatea scolara/profesionala.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa te linistesti si sa iesi la un gratar https://www.youtube.com/watch?v=uE2gPYC6zrM

| deeeaqq a răspuns:

Să mai ieși din casă, zic și eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iesi mai des afara din casa si sa comunici mai des cu lumea.cu cat stai mai mult izolata, indepartata de lume cu atat mai mult iti vin fel si fel de idei si lumea ti se pare mai suspicioasa asta fiindca nu ai deseori contact cu lumea, sau cu oameni mai maturi de la care ai ce sa inveti si sa ceri un sfat tu ai contact doar cand mergi la scoaa cu copii de varsta ta si atat
Si de la aia mare lucru nu ai ce invata.tie tiar trebui niste prieteni cu care sa iti petreci timpul zilnic nu sa te afunzi pe TPU in camera singura asa dai in depresie si anxietate. trebuie sa faci ceva sa ai constant legaturi cu oamenii da nu virtual ci in viata reala
Mersul la biserica de exemplu acolo poti cunoaste persoane care ai cu cine vorbi si primi un sfat bun si gasesti si empatie
Te poti inscrie la un curs de inot, la un curs de dans
Poti apela la un profesor de canto sa iei lectii
Te poti apuca de orice numai sa ai contact direct cu oamenii. Ganduri de astea negative toti avem cand si cand numa ca putin admitem acest lucru mai ales la varsta adolescentina.
Cea mai buna intelegere o poti avea de la parintii tai dar am auzit ca nu prea iti ofera atentie, explica-le prin ce stari treci si ca te simti singuratica si ca ai nevoia de iubirea lor de atentia lor ca vrei sa fii si tu un copil normal ca oricare altul care primeste iubire din partea parintilor nu ceri imposibilu, nu ceri marea cu sarea ci doar o mica atentie din partea lor intr-un monent neplacut al vietii tale. tu clar ai probleme din cauza ignorarii lor mai mult decat orice.incearca sa fii mai deschisa cu ei si sa te descarci daca nu vor ei atunci trebuie sa ai o matusa orice grad de rudenie care simti tu ca te respecta si sa ii explici toate chestiile prin care treci nu mai pune intrebari pe TPU vorbeste direct cu ei e clar ca ai nevoie de atentie de incurajari de afectiune de intelegere lucrurile astea normal trebuia sa le ai de la parintii tai. tu probleme psihice nu ai cum sa ai mai ales ca parintii tai sunt oameni ce lucreaza in cadru didactic deci nici vorba nu se pune problema de predispozitie la probleme psihice. tu gandesti negativ si atragi asupra ta numai chesti rele.tu trebuie sa intelegi ca esti un copil si ca ai toata viata inainte nu ai de ce sa te temi, ai tot timpul din lume sa cunosti oameni frumosi, oameni destepti, oameni seriosi
Trebuie sa ai mai multa incredere in tine daca tu stai mereu pesimista si melancolica creierul si corpul iti traieste emotiile negative si ca atare iti da aceste simptome care leai prezentat tu in intrebare
Ai mai multa incredere in tine si comunica cu lumea numai tine in tine ca iti faci rau tie. daca simptomele persista poti contacta un psiholog online dar sunt stari de scurta durata esti adolescenta treci prin fel si fel de stari si schimbari cu timpul nu o sa mai ai aceste probleme, e tipic adolescentin.