| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare acum pentru toti cei de pe TPU, de mai baieti si fete toti vrem case. Oare strainii sunt toti proprietari? Ne plangem ca la noi sunt scumpe dar aproape orice cocalar este proprietar; pe ce? Pe o garsoniera de 15-17k euro sau un apartament de 25-30k euro (am dat niste preturi mici nu in zonele cele mai scumpe), aceleasi 2 exemple (echivalente) in strainatate costa de 5-10 ori mai mult!
Ne-am murdarit toti la gurita de bani cumva?
De unde nevoia asta acuta a romanului de a avea casa lui /apartamentul lui, cand strainii cu salarii medii si de 20 de ori mai mari decat noi stau bine mersi cu chirie, ba ne dau si masinile lor cand se plictisesc de ele la vanzare, nu am auzit sa moara de foame,ba o duc bine mersi.
Deci este mai degraba romanul sarac si falos sau care este explicatia voastra?
Legenda: prin casa a se intelege in aceasta discutie expusa mai sus: vila, casa, casa cu etaj cat si apartament etc

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

La noi salariile sunt mici si chiriile mari.Nici un om cel putin din românia nu vrea sa de-a bani constat la o casa ce nu va fi niciodata a lui, sa investească intr-o casa din care maine poate ii scoate afara si nu le mai da nimeni nimic inapoi din ce au investit.Romanul fiind sărac vrea stabilitate,vrea o casa pe care sa nu o plateasca in fiecare luna ca sa se poata ajunge, sa poata sa isi cumpere de mâncare ce vor, sa investească în viitorul copiilor, sa isi cumpere o masina, sa isi faca o vacanță.Si mie mi se pare mai comod si mai normal sa ai casa ta decat sa infunzi bani lunar in casa sau fundul cuiva.Sa stai in chirie mi se pare opulența nu sa dai o dată niște bani sa iti iei colibă ta si sa trăiești acolo cum poti.

| CostinAlamariu a răspuns:

Orice nationalitate ai fi, sa vrei sa ai casa ta, proprietatea ta privata este esential si foarte sanatos. Nu e o chestie de fala sau mandrie sa ai propria ta casa ci ar trebui sa fie o normalitate. Sa stii ca nu tot ce se intampla in vest e bun doar fiindca vezi Doamne e occident. Sa obligi o familie sa stea in chirie toata viata la mila proprietarului mi se pare tiranic si barbar de-a dreptul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat.
Oricum asemenea fala n-ar consta doar in credit la banci pentru casa simtindu-te legat la maini pentru vreo 20-30 de ani chiar daca pretinzi altceva in fata altora.
Oricum omul mediocru/prost se mandreste cu orice. Cu absolut orice.
Pur si simplu depinde de fiecare.
Cazul mentionat de tine poate fi uneori si o necesitate, pentru unii sau altii inseamna o stabilitate mai buna, pur si simplu se gandesc ca, in loc sa stea 20-30 de ani intr-un oras si sa plateasca si o chirie destul de costisitoare echivalenta cu o rata la banca, mai bine aplica pentru un credit ca sa plateasca o suma pentru propriul apartament in loc sa faca burta mare altuia care inchiriaza. Pe termen lung se poate dovedi mai valoros propriul tau apartament dintr-o sumedenie de motive.
Nu toti oamenii au nevoie de aceleasi lucruri in viata. Iar cei care o fac pentru fala mai mult ca sigur se falesc si cu multe altele.
De exemplu, eu, unul, nu vad sensul unei masini personale pentru mine. Absolut niciodata. Nu am deloc nevoie. Transportul in comun imi acopera toate necesitatile. Dar hey, cum apari ca om realizat in viata daca nu ai o familie, o casa si o masina? Well, e trist daca faci una sau alta doar ca sa faci o impresie, nu pentru ca ai nevoie.