| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea asta este pentru elevi, ati simti vreodata efectul bullying-ului in scoala? Cum reactionati? Ati spus asta cuiva?

7 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Cred ca toti am simtit acest efect.

| Justme1997 a răspuns:

Foști elevi se pune? laughing am fost terorizata 10 ani. Nu cred ca situatia in scoli e mai buna azi, imi povestește sora mea mica ce vede la scoala.

| RAY a răspuns (pentru Justme1997):

Saracuta de tine, ce copii rai, sa le blestemi la ora 12 in noapte sau sa le scrii in jurnalul diavolului

| KaanNoah a răspuns:

Cand eram in 5-8, dar foarte putin. Adică mai dădeau unii de mine, dar aceia erau niste copii fără viitor. Mai pe scurt, pe aceia care mai radeau de mine, acum sunt vai de capul lor si cer bani peste tot ca sa ia un pachet de tigari laughing)stiam de atunci ca asa va fi. Nu am spus nimănui pentru că nu imi cam pasa, mai ales pentru că știam că aceia nu vor ajunge mai nimic in viata asta

| TOMMYCASH a răspuns:

Salut!

Eu pot să-ti spun că am terminat scoala acum 6 ani,dar să-ti spun,in generala este cel mai nasol,mai ales că se lega de tine daca n-aveai nimic cu el ca să devina popular,si cei care vedeau asta se luau si de tine,si mai ales aveam colegi care le era frică de ei,dar ii ajuta ca ei să nu mai aiba treaba cu acestia, pot să spun că este un chin, mai ales că simtiam că vin cei mari la mine acasă si mă vor bate, si nici nu simteam că sunt protejat, si in legătură cu reactionatul.Sincer imi era frică pentru că aveai acea traumă si cosmaruri, si nu, nu am spus la nimeni pentru că părintii mei nu o luau in serios, si credeau că este din vina mea, dar odata am iesit de la ore pentru că s-au terminat si m-a udat odata un prost cu 2 ani mai mare ca mine, si nici nu mi-a venit să cred că s-a bagat si l-a intrebat ce are cu mine, si m-a udat a doua oară, si s-au bagat 2 colegi de la mine din clasa si i-au dat cateva un pumn in fata si in burta si eu i-am dat cu doi pumni peste cap,si sincer chiar mă simteam implinit laughing)) dar nu avea curajul să se lege de mine, doar că stia că am o porecla si zicea la niste copiii stricati să mă strige pe drum, după ce s-a dus la liceu, el era bullyt, că era boboc si au aflat aia că s-a legat de mine rolling on the floor))

Știu că poate ți se pare povestea haotică dar mi-a venit asa pe suflet să-ti spune ce mi s-a intamplat laughing)

| AnaBlandianana12 a răspuns:

Da, personal am simțit. Senzația de jenă, de sufocare, teama să mergi la școală. Dacă treci prin aceste etape, ar trebui să îți anunți cât mai repede parintii, e vorba de sanatatea ta psihică care in timp se poate degrada si ajungi sa ai un self-esteem scăzut. Sunt sigură ca esti o persoana minunata si liniștită pentru că de obicei această tipologie este vizată de acesti huligani care caută să lovească persoane mult mai "slabe".

| RAY a răspuns (pentru AnaBlandianana12):

Ana eu am terminat scoala de multi ani, eram curios de voi