| RAY a întrebat:

Întrebarea e au evoluat tarile sociale după impunerea comunismului?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tarile, da. Populatia nu, s-a indobitocit.
In Romania ante-comunism era plin de antreprenori si oameni cu initiativa. Comunismul i-a transformat in dusmanii patriei, le-a luat tot si i-a mai bagat si prin puscarie, daca au facut scandal.
Comunistii voiau sa tina toti oamenii la acelasi nivel, asigurandu-le strictul necesar si atat.
Dpdv financiar, tarile comuniste o duceau bine, pentru ca faceau economie la sange si exportau tot ce aveau mai bun, de dragul banilor.
Eu sunt de parere ca si noi, in sistemul de acum, am ramane cu bani de la un salariu la altul (fie el si de 1500 de lei), daca am face economia de atunci, si anume:
-frig in casa
-mobila minimalista
-pene de curent intentionate
-mancare sub strictul necesar
-fara abonament TV/internet (prinzi TVR cu antena)
-rate la Dacia
-cota de benzina 17 litri/luna
-chirie sociala fara drept de cumparare
-portocale doar de craciun
-dulciuri doar din faina, zahar si fructe.

| Mosotti a răspuns:

Pai in primul rand au evoluat ca s-a facut ceva pentru om ce am mai zis:

1 - Nivel de trai decent fata de inainte cu monarhia liberala, program de lucru de 8 ore in loc de 12.
2 - Servici asigurat.
3 - Invatamant, sanatate gratis, inainte nu exista asa ceva.
4 - Iti facea locuinte cu toate conditiile ca sa poata cumpara tot omul muncii, nu ca inainte ca doar bogatii isi permiteau, si apoi ceilalti stateau in case de chirpici cate 5 in camera.
5 - Au electrificat satele.

Toate astea inainte nu erau, cand prostesta cineva pentru trai mai bun, tragea armata in ei, asa era inainte, dar macar atunci aveai de ce prostesta, asta asa apropo ca, comunistii te bagau la puscarie daca ziceai nu stiu ce, ailaltii? Pe aia nu-i vede nimeni?

Dupa aia in socialism viata era cat de cat.
Nu socoti ce era dupa 1980, ca aia era dictatura nebuna, deci nu ala e socialismul cu lipsuri si altele.
Multi oameni reduce socialismul la asta, mare greseala. Pana in 1980 se gaseau de toate, nu se oprea curentul, etc.

Sigur ca nu era un sistem tocmai ca lumea, dar aia era, ma refer la economie, dar a avut si bune. Am produs si noi, exportam chiar daca nu in occident.
Produceam mancare, resurse, acum nu mai ai nimic, nu mai faci nimic.

Ceilalti n-au avut nimic bun, aici e diferenta.

Aia cu colectivul da, a fost o prostie, dar aia cu muncitul in orase, nu e ca asa prostimea cum zice anonimul, ca in orice tara lucra lumea la orase in industrie sau in altele, oamenii vroiau la orase sa lucre sa aiba bani, casa! Anonimul zice tampenii aici.
E una sa stai la tara in casa de chirpici, sa nu ai bani (aveai asa doar putin daca mai vindeai din recolta ramasa de anul trecut), si alta sa lucri la oras, sa lucri, sa ai salariu, sa iti cumperi aia si aia, sa iei casa cu tot ce trebuie, o masina.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Au "evoluat"! Au făcut educație ateistă de le-au intrat în gene și se transmite urmașilor. Un bun exemplu ești tu. Ar trebui sa le mulțumești, nu doar tu ci toți ateii.

| LordCristobal a răspuns:

Pe de o parte da pe de o parte nu.
Când zic da-pe plan industrial țările comuniste au cunoscut o dezvoltare industrial accelerată care a asigurat locuri de muncă și o bunăstare pentru aproape toți cetățenii unei țări socialiste.Toata lumea avea de munca, primea casa și mașina de la stat și o vacanta vara la mare.In comunism oarecum putem spune că a existat o evoluție și prin faptul că mare parte a oamenilor erau mai uniți din cauza sărăciei și a restricțiilor de tot felul.
Când zic nu-Pe plan cultural cu comunismul a distrus multe elemente culturale frumoase în toată tarile in care a fost instalat(biserici, mănăstiri, orașe în stil vestic).De asemenea comunismul promovat spiritul turmei in care toată lumea se lua după lider orbește, ce făcea tovarăși președinte de partid aia făcea toata lumea.Si să nu uităm de turnătoria de dinainte unde chiar și prietenii buni și rudele se turnau intre ele la Securitate în schimbul unor beneficii de orice fel.Si Romania e instituția actuala și din cauza faptului că românii au fost îndobitociți de comunism 45 de ani.
Concluzia e că comunismul nu a fost bun deloc, în afara de dezvoltarea industrială a semănat teroare și frica pe oriunde a fost și a oprit evoluția statelor spre idei mai bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunismul a fost un sistem perfect dar doar pentru ăia care conduceau.