| ღMyrunaღ a întrebat:

La 12 ani cam cate kilograme trebuie sa ai? happy big grin

Răspuns Câştigător
| Dia007 a răspuns:

Miruna, asculta de mama ta cand e vorba de greutate. Vorbeste cu ea in legatura cu acest subiect. Daca vrei sa mai slabesti spune-i ei si ea va sti cel mai bine ce e bun pentru tine.
Orice ar fi, nu uita ca a fi bun interior conteaza mai mult decat cum arati. Te pup. sa ne spui ce ai vorbit cu mami ^_^

| ღMyrunaღ explică (pentru Dia007):

Mersi pentru sfat, imi place cum gandesti!

9 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Nu e o înălţime anume pe care ar trebui să o ai la 12 ani. Depinde de înălţime. Spune-mi ce înălţime şi greutate ai şi îţi spun care ar trebui să fie greutatea ideală.

| superdorex a răspuns:

1. Se înmulţeşte înălţimea exprimată în metri.
Ex: dacă ai 1 metru şi 56 centimetri o să calculezi aşa: 1.56 x 1.56 = 2, 4336
2. Se împarte greutatea la rezultatul înălţimii (pasul 1).
Ex: dacă ai 49 kg o să calculezi aşa: 49 : 2, 4336 = 20, 134

Formula de calcul în întregime este: BMI = G : ( I * I)
BMI este indexul masă corporală
G este greutatea exprimată în kilograme
I este înălţimea exprimată în metri.

3. Rezultat:
a. sub 19 subponderal
b. 19 - 25 greutatea este normală ( Conform rezultatului de la pasul 2, greutatea este normală pentru înălţimea 1, 56)
c. 26 - 29 supraponderal
d. 30 - 39 obez
e. peste 40 - foarte obez

| Butnaru_Antonia_1999 a răspuns (pentru superdorex):

Nu e adevarat.din cate am inteles ar trebui sa ai 29 kg sau cum? 40 kg nu e supraponderal, e perfect

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Nu cred ca asa de mult conteaza varsta cand e vb de kg, aceste se stabilesc mai mult in functie de inaltime, de exemplu daca ai 1, 65 ar trebui sa ai cam 60 de kg, dupa cum spun medicii, dar, ca sa arati bine ar trebui sa ai vreo 55

| ღMyrunaღ explică (pentru AlinaaAli):

Da daca ai 55 kg arati ca o slabanoaga!

| Heythere a răspuns:

Depinde ce inaltime ai. De exp daca ai 1.60 trebuie sa ai putin sub 60 de kg. Si tot asa...

| MeeFrancesca a răspuns:

Depinde ce inaltime ai...Da in general trebuie sa ai 40-43 de kg

| HS_Eliza_1990 a răspuns (pentru MeeFrancesca):

Eu am 1.64, daca la 1.64 as avea 40 de kg as fi exagerat de slaba