| anonim_4396 a întrebat:

La ce se refera oamenii cand intreaba "(Crezi ca) Exista viata dincolo de moarte?"
Adica se refera la "viata" dincolo de maorte aceea de 40 de zile cand sufletul decedatului mai "bantuie"pe pamant? Sau se refera la reincarnare, sau la ce anume se refera? Ce viata?

Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Se refera la acea viata eterna la care spera oamenii dupa moarte. Adica la rai. Dar unii se pot referi si la reincarnare, sau la cu totul altfel de "viata". Si daca exista ceva dupa moarte, acel ceva nu va fi deloc cum ne spun religiile, pentru ca ele se inseala in toate privintele. De exemplu, acele "40 de zile in care sufletul decedatului bantuie pe pamant" sunt o inventie de-a lor. Nu exista nicio dovada pentru asa ceva, si nicio dovada cum ca ar exista orice fel de "viata" de dupa moarte. Si asta pentru ca nimeni nu a murit si sa invie apoi si sa ne spuna cum e sa fii mort.

| sublime89 a răspuns (pentru sublime89):

Moartea e o lipsa a existentei. E ca si perioada de dinainte de a fi conceput.

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

De pilda,eu ca ateu ce sunt si ma declar... Dupa moarte pentru mine numai exista nimic, Ma mananca viermi si adio Liviu de pe TPU laughingDar unii/unele pot crede in viata de apoi, ca sufletu sta pe pamant un 'x' numar de zile sa isi rezolve treburile. Popi, religia, totul indoctrineaza de mici copi.Insa fiecare avem dreptu la o parere.Parerea mea este ca dupa moarte e doar moartea.te mananca pamantu si asta e happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare intelege ce vrea. Unii cred ca nu exista viata dincolo de moarte. Ei cred ca se pierde absolut tot. Lumea nu mai exista. Totul este pierdut. Altii spun ca mintea sau constienta functioneaza si fara corpul fizic ceea ce ar face posibila viata de dupa moartea trupului, o viata care sa existe sub nu se stie ce forma.