| anonim_4396 a întrebat:

La facultatea de medicina generala. Din primul an, deja faci practica? Si daca da, pe ce faci practica?big grin Am vazut pe undeva faza cu disectia pe broastelove struck, e valabila si la noi in tara sau doar in strainatate? Si inca cevabig grinupa ce termini facultatea si ti-ai ales specializarea, medicina de familie, de exemplu`. Primesti tu lista cu pacientii pe care-i vei avea? Sau trebuie sa "faci rost" de ei. Multumesc foarte mult.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. In anul I faci disectii pe broaste la fiziologie si, desigur, muuuulta disectie pe cadavru (3x3 ore pe saptamana) la anatomie.
2. Nu-ti poti alege pur si simplu specializarea. Dai examen de rezidentiat, daca il iei pe medicina de familie faci 3 ani de rezidentiat (timp in care inveti, nu ai pacientii tai). Nu primesti nici o lista de pacienti. In vremurile bune (cand nu erau blocate posturile) se scoteau posturi la tara. Daca vrei sa practici intr-un oras, e treaba ta sa-ti faci lista de pacienti.