| Calinm22 a întrebat:

M-am mutat acum 1 an și câteva luni in chirie la o persoana fizica fara contract, iar de 2 zile m-am mutat de la el și mi-a mai cerut banii pe chirie și cheltuieli și...
Dar chestia ii că eu nu vreau sa ii plătesc pentru că tot ce s-a stricat sau tot ce a fost în chiria aia eu am reparat din banii mei fără să-i pese și el zice că vrea banii pe chirie, mi-a zis sa vin cu peste 1000 lei să calculăm cat să-i dau și...
Dar între area ii, are ce să îmi facă dacă nu-i plătesc? Că mi-a zis o femeie că nu are ce să-mi facă că el normal trebuia să îmi facă contract și de pe urma contractului să plătească niste impozite.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu de cate luni nu i ai platit lui chiria? Reparatiile nu intra in costul chiriei, deci ai stat gratis in casa omului si acum îi scoti ochii pai bă ti am reparat prin casa rablele tale mau costat atit, sau cum a stat situatia de fapt?

| sierra1 a răspuns:

Ce vrei să faci tu, mi se pare o țigănie (fără conotații rasiale!) cauți un mod să dai o țeapă!

Fii bărbat/ă și negociază cu diplomație și... (că tot așa ai zis și tu: "a mai cerut banii pe chirie și cheltuieli și...")

| Calinm22 explică (pentru sierra1):

Cheltuielile i le-am plătit, dar gândește-te că s-a stricat centrala de 2 ori pentru că avea o centrala veche de scârțâia, am reparato de 2 ori din banii mei și a 3a oară nu am mai reparato, ți se pare normal?

| sierra1 a răspuns (pentru Calinm22):

Mde, e (ne)norocul tău.
Probabil v-ați vorbit inainte cum că: tot ce strici, plătești

| relian a răspuns (pentru sierra1):

Nu trebuie sa existe nici o intelegere, este logic ca tot ce strici tu cu intentie sau fara, va trebuie sa platesti.

Doar ca una este sa strici tu, alta este sa se strice lucrurile singure.In cazul lui acea centrala nu a fost stricata de chirias, aia s-a stricat singura, deci logic si in orice chirie asa se procedeaza, plateste proprietarul lucrurle care se defecteaqza singure.

Daca spargi o chiuveta, logic este vina ta, aia nu se sparge singura.Dar un aragaz, frigider, centrala alea se pot defecta singure, nu te duci tu sa dai cu ciocanu in ele sa le defectezi, nu vad rostu,, apoi daca faci asa se vede, deci ai stricat ceva cu intentie.

Treb sa faci diferenta intre a strica tu ceva si o defectiune de la sine a acelui obiect, care nu va cadea in grija chiriasulio sa repare.

Proporiertarul cum dovedeste ca a stricat chiriasul o centrala, sa fim seriosi, doar daca cum am spus dai cu barosu in ea laughing
Exista si situatii in care plateste chiriasul tot ce se strica, dar asta trebuie sa fie specificat intr-un contract.Iti dau casa in chirie cu aparat AC, frigider, aragaz, masina spalat, centrala in stare de functionare, tu trebuie sa predai astea cand pleci la fel in styare dew functioneare.

Dar asta este un contract mai putin folosit in chiriile astea, se foloseste mai mult comercial, dar si acolo cand faci contractul se spepcifica.Dar si comercial is mai multe contractele unde platee preoprietaru ce se defecteaza nu chiriasu, dar cum am spus sunt si contracte unde se ia si se preda in stare initiala.

In cazul lor nu cred ca proprietarul iar fi spus ca va trebuie sa predea casa in conditiile in care a luat-o acu 2 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru ce ai reparat pe banii tăi, trebia să păstrezi chitanțe.
Dacă nu ai contract. legea nu te apără. Dacă tu nu îi dai, el te poate da afară, asta poate să îți facă.

| Calinm22 explică (pentru sadrian46):

Pai eu am plecat de 2 zile de la el deja, doar că vrea și banii

| relian a răspuns:

Nu ai spus pentru ce chirie doreste bani, adica nu iai platit pana acum sau ce anume?
Vii si arunci cateva vorbe si gata te astepti la ce anume? Ai stat in chirie spui tu 2 ani de zile si acum 2 zile te-ai mutat afara.Ok in astia 2 ani ai platit? Daca ai platit pentru ce chirie iti mai cere proprietarul bani?

Referitor la ce ai reparat tu din banii tai, ai dat doara exemplu cu centrala, aia era datoria lui sa repare. Tu dai bani sa repari ceva, doara daca ai stricat tu intentionat sau din greseala un lucru din casa omului.
Daca centrala s-a stricat pur si simplu, fara ca tu sai fi facut ceva, atunci era de datoria lui sa o repare, nu de datoria lui, era obligatia lui indiferent ca ati facut contract sau nu.

Dar din ce ma chinui sa pricep laughing pentru ca nu ai o exprimare prea clara, vad ca omu a venit si tia propus sa negociati, adica sa spui cit ai dat la acele reparatii, ca el sa iti scada din chirie, ce nu ai spus daca ai platito sau nu.

Mi se pare ca omu este totusi o persoana intelegatoare si tu ar trebuie sa fii cinstit si sa ii platesti ce ai de platit, minus reparatiile ce leai facut din banii tai si era obligatia lui.

Sa nu o lungim iti spun f clar. Orice lucru stricat de tine cu intentie sau fara, tu trebuie sa repari ori sa inlocuiesti.

Orice lucru din acea locuinta care s-a stricat singur, este obligatia proprietarului sa repare ori sa inlocuiasca.

Nu exista alte optiunui sau alte cai, la contracte sau fara contracte asa este logic si asa se si face in orice chirie.

Sa ars un bec singur, aia nu este din vina ta, plateste proprietarul. Ai spart tu un bec cu intentie sau fara, este vina ta, deci platesti.

Ai spart chiuveta, aia este clar vina ta, o chiuveta nu se sparge singura veci laughing

Sa ars aragazu, s-a ars stiu si-o eu TV asta daca sa zic ar fi fost casa mobilata, aia nu este vina ta. Daca is sparte aia arata ca este vina ta ca nu se sparg lucrurile astea singure.

Centrala daca s-a defectat, sigur nu este vina ta, asta iti garantez, deci aia el trebuie sa suporte, trebuie sa repare el nu tu.
Sa infundat nu stiu ce toaleata sau curge apa de la chiuveta, aia el trebuie sa remedieze, nu ai facut tu nimic acolo.

Acu stiind cum sta treaba, te intilnesti cu omu, faci calcul la ce ai reparat si n-a fost vina ta, scazi din ce nu iai platit omului si pleci linistit si impacat.

Lui daca nu-i convine sa fie sanatos, tu o sa te simti cum am spus impacat si fara mustrari de nimic.