| anonim_4396 a întrebat:

Mai crede cineva in mirajul strainatatii?
Credeti ca e mai bine sa stai in tara ta decat un imigrant prin strainatate?
Cunosc multe persoane care au facut ceva prin strainatate multi si-au deschis firme de constructii.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multi romani nu fac nimic in afara tarii, traiesc la fel ca in Romania se plang ca nu au bani si stau cu coada intre picioare, aia care au afaceri sau revin in tara si isi fac afacere sau o casa si masina fac ceva bun dar putini sant printre ei. Home e bine sa tragi ca tot la noi se mananca bine, iarna e ambient fain si se poate trai pe margine de sant la limita cu banii. Singur ai mai multe avantaje dar in 2 e mai greu de trait pentru ca nu iti mai faci damblaua unde vrei.

| sadrian46 a răspuns (pentru mgtow):

Cât de mulți, procemtual, nu fac nimci înafară? Când în țară intră miliarde de Euro anual, trimiși famililor, asta să arată că majoritatea fac ceva, și reușesc.

| MihaelaDart a răspuns:

Eu nu ma consider imigrant, deja Grecia, tara care m-a adoptat, a devenit a doua casa pentru mine. In Romania nu mai am starea de a ma reintoarce, m-am obisnuit printre straini si eu sunt una care mi-am deschis de anul trecut un mic birou de turism cu excursiile pe care le facem in peninsula Halkidiki. Ma rog cand am plecat din Romania nu am avut scopul de a merge la munca in strainatate, eu am fost ca turist si aveam pe vremea aia 2 expozitii de pictura pe bratul Kassandra, Halkidiki si asa am ramas. Intr-un fel mi-a placut ca arta era mult mai apreciata de catre straini si asa am decis sa nu ma mai reintorc in tara. Romania a ramas doar pentru vizite. Acum mi-am intemeiat familia aici unde sunt.
Romania a ramas doar pentru vizita parintilor mei si plimbari.

| RAY a răspuns:

Eu de fel sunt neutru in orice privinta,fiecare face ce vrea, nu sunt nici pro imigratie pentru ca se promoveaza sclavismul nici antiimigratie pentru ca fiind natalitatea scazuta este nevoie de imigranti in Germania, sa nu iti creezi sperante mari, dar e alegerea ta, eu as merge aici nu vad de ce sa stau, pe bune chiar nu vad

ascult-o cu atentie https://www.youtube.com/watch?v=285OKea14Sc
nu e vb doar de bani, e o tara de clovni, indiferenti, nepasatori, nu vad nici o schimbare in bine, nu sunt pesimist dar nu vezi preturile cresc, acelasi viermi la putere

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce-ti doresti tu, fiindca sunt 2 categorii de oamenii care pleaca in starinatate, unii merg strict la munca, strang bani si se intorc sa-si construiasca casa si familie, altii emigreaza si se stabilesc afara, unde isi duc o viata decenta, cu munca, casa, familie samd.
Fac parte din a doua categorie, plecata de peste 2 decenii din tara, cu dubla cetatenie, familie, casa si munca, in occident.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai crede cineva in mirajul strainatatii?
Da, cei care pleacă, și continuă să plece cred. Și cei care rămân, validează credința lor prin faptul că rămân acolo.
Credeti ca e mai bine sa stai in tara ta decat un imigrant prin strainatate?
Ce e mai bine pentru el, decide fiecare, nu se poate decide în general.
Nu pot pleca toți. Nu au nevoie toți să plece.
Cunosc multe persoane care au facut ceva prin strainatate multi si-au deschis firme de constructii.
Și eu cunosc multe persoane la care le-a mers atât de rău, încât au decis să se întoarcă. Din nou, nu poți generaliza cu un eșantion redus, pe care îl cunoști tu.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu cred ca fiecare are o busola interioara de care daca asculta face bine. Busola mea interioara mi-a zis ca e mai bine sa ramin ca nu o sa-mi placa in strainatate si nu am regretat nici o clipa ca nu am mers.Eu cred ca orice obtii in viata se plateste, nimic nu se da pe gratis.

| ancaval a răspuns:

Mergi și tu să vezi cum e acolo. Vorbim când te întorci.