| Delissy a întrebat:

Majoritatea oamenilor si de aici, si de peste tot urasc persoanele care sunt EMO... Dece ii urati asa mult? ce vau facut?

13 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Eu nu îi urăsc, sincer.
Problema e că mai nimeni nu înţelege ce înseamă de fapt acel cuvânt.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Eu nu urasc persoanele emo, nici pe cele care exagereaza.
Chiar nu imi pasa de ele, e problema lor.
Unii judeca dupa aparente si de multe ori cel care critica e cu mult inferior fata de cel criticat.
Dar toti au dreptul sa-si spuna parerea.
Mai rau e de cei slabi care pun la suflet toate vorbele...
O zi buna!

| Mădă0611 a răspuns:

Nu-i urasc, insa nu imi plac prefacutii. Emo ar insemna hipersensibil, persoane hipersensibile exista de mult, dar copilasii astia care se numesc emo nu stiu cat de hipersensibili sunt, sau cat de disperati dupa atentie sunt. Eu sunt hipersensibila, dar imi place albul, m-as imbraca numai in alb, albastrul deschis, lumina, parul de o culoare deschisa, fata curata (adica nu breton negru/verde/roz/mov in ochi, mult negru la ochi, eventual ruj negru), muzica nici prea vesela, dar nici care sa ma bage in depresie, nimeni nu stie cum sunt, cred ca sunt timida, nu atrag atentia decat prin nepasare, daca o atrag.

| Grimmjow69 a răspuns:

Una rea.
De obicei persoanele acestea nu au deloc prieteni, se imbraca numai in negru si au dorinte sadice.

| Delissy explică (pentru Grimmjow69):

Dar ai stat sa te gandesti vreodata de ce se imbraca in negru, dau de ce au dorinte sadice...etc?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Delissy):

Eu nu stiu de ce, imi poti zice?

| CinevaNou a răspuns (pentru Delissy):

Pentru ca tin cu satana?

| Delissy explică (pentru CinevaNou):

Nu!

| CinevaNou a răspuns (pentru Delissy):

Dar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectul emo (se pronunță „imo", apropo) poate fi dezbătut în zeci de pagini pentru că e interpretat în multe feluri, oamenii au prejudecăți și motive mai mult sau mai puțin de condamnat pentru a-i dezgusta.

De regulă, acele pagini de pe facebook făcute de fete în vârstă de vreo 13 ani, care nici nu știu cu ce se mănâncă acest curent (nu se documentează despre etimologia cuvântului, nu știu trupe, dar ele se etichetează ca fiind emo) cărora li se pare interesant să „aibă probleme" când de fapt își induc singure asta (dacă nu le băga cineva-n seamă, le-ar fi durut undeva, la fel dacă nu li s-ar fi părut că ar crește ca om pentru că suferă), da, acei copii sunt disprețuiți pentru că cer prea multă atenție când nu știu să prețuiască ceea ce primesc. Vor să se afirme, să fie diferiți.

Eu nu mă mai iau de nimeni, deși nu am avut problema asta la 13 ani, îi las să copilărească. Știu cum se degradează societatea și că nu e totalmente vina lor, iar cu vorba de ocară nu rezolvi nimic.

Celor „judgemental" nu le pasă de asta, au dreptul la opinie și cât timp pot evita acele greșeli, își permit să catalogheze și să considere că cei mici sunt proști, că nu au ce să repare și că nu îi interesează asta.

Dacă vorbim despre cei depresivi, care ajung să se taie, cei timizi care par cu o dispoziție bună în afară, dar ajunși acasă sau cu puține persoane (și apropiate) ajung să se rănească... ei bine, sunt mai mulți decât ai fi crezut.

Au tendințe de probleme psihice (și crede-mă că nu e o rușine sau ceva neobișnuit printre oamenii deschiși și educați) adică dorința de a se răni singuri(=masochismul), ceea ce îi face să fie slabi și, cum omul caută să fie superior, sunt stârpiți și disprețuiți de către cei care reușesc să treacă și altfel peste necazuri (sau nu au parte de ele).

| HellGirl666 a răspuns:

✰ Unii oameni nu au habar care este adevăratul sens al cuvântului și stilului emo.Mereu văd niște jeguri, cocălari care spun că emo nu înseamnă decât să îți tai venele și alte rahaturi. Dar mno, se bagă și ei în seamă, să se dea interesanți.

| DarkTheory a răspuns:

Persoanele emo zici? Parerea mea e ca nu exista persoane emo, ci persoane mai diferite de restul care incearca sa se ascunda prin muzica, haine, par lung si tot felul de machiaje...e un fel de a fii nesigur de tine, crede-ma multi dintre acesti "emo" care tu vezi is niste falsi care incearca sa isi bata joc de tine si sa faca rau.Nu stiu cati ani ai dar iti vei da seama crescand cum e lumea si nu o sa mai crezi in toate minciunile care lumea zice!