| Marck94 a întrebat:

Mama ma tot distruge psihic ca nu e de acord sa imi fac o meserie frumoasa ca sa lucrez in domeniul hairstylist, nu mai stiu ce sa fac. Mai e si nepasatoare. Ma doare asta ca tot se baga in viata mea. Pe langa asta mai si striga la mine ca nu e de mine meseria sau nu stiu ce. Nu ii pasa de viitorul meu ca sa fiu cineva.

15 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu cumva "razboiul" cu maica-ta are, la origine, intentia ta de a demisiona de la locul de munca? Daca acesta-i motivul, gandeste de doua ori inainte de a actiona mai ales ca ai nevoie de o suma de bani, de deloc neglijabila, pentru a-ti plati cursurile de formare profesionala pentru ocupatia de hairstylist.

| Laura927 a răspuns (pentru alessia5158):

Da este foarte scump, eu l-am facut cursul in Spania, 1 an si 3 luni si m-a costat 2400e si mult timp si foarte scump dar poti castiga bani foarte okay, bineinteles ca sunt si cursuri de 3 saptamani care iti da o diploma ca sa te poti angaja (nu ca ai sti sa tunzi sau ceva )platesti doar hartia 300e si gata maine te angajezi ca frizerita.
Ori dai banii pe ceva bun ori iti gasesti o alta meserie.

| Laura a răspuns:

Niciun părinte n-ar fi prea fericit să audă că scopul plodului în viaţă e să fie frizer.

| Laura927 a răspuns (pentru Laura):

De ce ma Laura nu poate sa fie frizer fata?
Pai daca nu erau frizerii pe tine cine te slutea atunci?
DE unde stii ca nu o sa ii puna extensii Madonei?
Nu mai bine hai ca bag copilul la o facultate de marketing ca se plateste mai bine dupa 10 ani experienta si in acei 10 ani experienta va fi platita cu salariul minim pe economie, intr-un birou de secretara unde va purta fusta scurta "ca asa este politica "
Hai ba ma lasi...

| Laura a răspuns (pentru Laura927):

"Hai bă", reciteşte ce am scris! Nu am zis nici că nu poate să fie, nici că meseria de frizer este inutilă. Personal nu văd nicio reuşită în a-i pune extensii Madonnei. Dar fiecare cu fetişurile lui. Nicidecum nu am o părere proastă despre ei. Este o reacţie sănătoasă a unui părinte.

| Laura927 a răspuns (pentru Laura):

Pai nici nu ma asteptam ca sa consideri tu o "reusita" in ai pune extensii Madonei...nu este un fetish in a fi hairstyler-ul al Madonei...
Salariul lunar care o sa il ai o sa fie mai mare decat apartamentul in care stai tu ..asa ca tu du-te la facultate si studiaza ce iti pace tie lasa-ne pe noi astia mai prostuti cu meseria noastra proasta sa ne facem treaba...

| RAY a răspuns:

Man de ce nu te muti singur?

| Freya1 a răspuns:

Te inteleg perfect.Si eu am o mama ce mereu imi spune cand imi gasesc ceva de munca ce vreau eu ca nu o sa reusesc, ca nu e de mine, ca nu o sa pot.
Trebuie sa treci peste si sa faci ce iti doresti. Daca nu o sa reusesti macar sti ca a fost din vina ta si te reprofilezi.Dar nu rata ocazia ca pe urma sa ai regrete ca nu ai facut.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Marck94):

Tu fa ce simti si nu te lasa condus de cineva pe viata si visurile tale.Eu am facut asta si am devenit anxioasa si fara incredere in mine ca o sa reusesc.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Atunci ea ce meserie vrea sa ai? Cioban? Explica-i ca tie asta iti place sa faci.

Răspuns utilizator avertizat