| martinbogdan a întrebat:

Memoriile ram se potrivesc la orice calculator?
de exemplu eu as vrea sa imi cumpar o memorie ram 4gb ddr3 da nu stiu daca se potriveste la calculatorul meu.
imi poate spune si mie cineva unde trebuie sa ma uit undeva sa vad daca se potriveste?

Funda:X

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar, depinde ce fel de memorie ram ai tu acum in calculator, si trebuie sa fii atent la cheia ddr, care, daca nu se potriveste, nu poti baga ramii in placa ta de baza, ar trebui sa te interesezi ce fel de rami suporta placa ta de baza, care este frecventa maxima si sa iei in functie de aceste date alte placute de rami happy

| martinbogdan explică (pentru anonim_4396):

Si nu stii unde sa ma uit sa vad ce ddr am si ce frecventa?
in afara de placuta aia de memorie ca nu scrie ce ddr e si nici frecventa

| anonim_4396 a răspuns (pentru martinbogdan):

Foloseste CPU-Z sau EVEREST ca sa aflii detaliile asteahappy