| anonim_4396 a întrebat:

Merg la sala de 4 ori pe saptamana si mananc cam 4-5 mese pe zi dar nu asa consistente oare este bine ca sa cresc sau trebuie sa mananc mai mult?

2 răspunsuri:
| nestlebaby a răspuns:

De crescut cresti si fara sa mananci ca spartul, cresti si daca mananci o data in zi, dar trebuie sa ai pe masa o mancare sanatoasa(legume, fructe, carne gen pui, curcan vita). nu-mi dau seama cam cati ani poti avea daca te duci la sala si totodata zici de crestere.sala de forta (dupa parerea mea) e pentru cei de la 20 de ani in sus.

| enam2000 a răspuns:

Ca sa cresti nu trebuie sa "bagi in tine ca intr-un spital de urgenta" ci pur si simpul sa ai un regim alimentar echilibrat, sanatos si sa practici sportul, dar nu orice fel de sport. De exemplu pentru a creste (considerand ca tu ai o varsta la care organismul tau este inca in crestere ) nu sunt recomandate exercitiile din cadrul salilor de forta/fitness. De fapt acestea iti incetinesc cresterea. Tu nu ti-ai pus niciodata intrebarea : de ce gimnastii de regula au o inaltime a corpului mai mica fata de media unui adult? Considerand ca esti un adolescent ce nu are mai mult de 15-16 ani, pentru varsta ta este recomandat baschetul, jogging-ul, inotul (ce te ajuta sa ai un tonus muscular bun dar si un psihic puternic). Incearca sa amani aparitia in salile de forta pana la varsta de 18-19 ani.