| traficanta a întrebat:

Ce sitit despre meseria de medic veterinar?happy Facultatea e grea? Toate amanuntele despre aceasta meserie:-s multumesc multbig grin

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Daca iubesti animalele, poate fi cea mai frumoasa meserie la fel ca cea a unui pediatru fiindca pacientii nu pot sa vorbeasca si trebuie sa afli ce le provoaca suferinta din spusele stapanilor sau ale parintilor de bebelusi. Facultatea este grea numai in masura in care orice facultate ce te pregateste pentru o meserie care nu-ti place e grea.Altminteri, daca-ti place ce faci, ti se va parea interesanta si stimulativa. Din pacate, in societatea noastra de acum, rolul medicului veterinar s-a restrans prejudicios de mult. Prin sate taranii rareori mai apeleaza la sfatul profesionist al unui medic veterinar, nu exista nicio preocupare de ameliorare a raselor sau de pastrare a unei anumite linii genetice, cand se imbolnaveste vreun animal, mai degraba este sacrificat decat ingrijit, si nici macar vaccinurile obligatorii nu se fac la timpul si locul lor, daca se fac.Cunosc situatii in care vaccinul pentru pesta aviara, sa spunem, a fost facut cu neglijenta, din fiole cu termen expirat si chiar am vazut seringi folosite pentru vaccinaea pasarilor dintr-un catun intreg, transmitandu-se astfel boala si in gospodarii care nu o cunoscusera pana atunci.Astea sunt amanuntele pe care ti le pot da.Ca sa nu mai vorbesc despre starea precara a adaposturilor pentru animale parasite, despre inexistenta clinicilor veterinare sau despre criminala indiferenta fata de maltratarea animalelor domestice. Dar poate ca de generatia voastra se leaga si sperantele noastre de schimbare a unei asemenea situatii. Daca iubesti animalele si esti o luptatoare fii sigura ca vei reusi, alaturi de altii ca tine sa schimbi ceva.Asa incat nu doresc decat sa auzim si de bine!

7 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Stiu pe cineva care face facultatea asta si imi spunea ca este foarte grea... 6 ani facultate plus inca vreo cativa ani de rezidentiat. Ideea este ca daca iubesti animalele, va fi bine pentru tine ca medic pentru ca faci ceva ce iti place.

| tyana a răspuns:

Facultatea de medicina veterinara este foarte grea dar si frumoasa. O sa studiezi 6 ani pana ajungi medic.Eu o consider mai grea ca medicina umana pentru ca daca oamenii pot vorbi, ne pot spune ce ii deranjeaza, animalele nu fac asta!happy
Oricum e o facultate frumoasa daca iti plac animalele si vrei sa le ajuti. Un sfat totusi:daca nu ai parinti care sa te sustina financiar dupa ce termini, sa iti deschizi un cabinet sau o farmacie veterinara, mai greu ai sa iti gasesti de lucru.Multa bafta!

| loredana2012 a răspuns:

In primul rand, admir faptul ca iti plac animalele.Si mie imi plac foarte mult.In al doilea rand, facultatea de medicina, fie ea si veterinara, e dificila.Vei avea nenumarate cazuri de animale bolnave pe care va trebui sa le vindeci si trebuie sa stii cum sa procedezi pentru fiecare caz in parte. Dar daca iti place si asta iti doresti sa faci, atunci mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea este foarte grea, eu termin anul acesta clasa a12a, am fost la un liceu cu filiera tehnologica specialitatea tehnician(asistent) veterinar, la sfarsit am atestat, si obtin diploma, pot sa fiu asistent veterinar.La nivelul de asistent am trecut prin multe materii... e destul de greu, ca medic... e si mai greu, dar din moment ce iti plac animalele si ai o atractie pentru meseria asta, ai toate sansele sa reusesti, daca te-ar interesa domeniul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este greu dar este si frumos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca chiar iti place ce faci nu va fi grea. Si eu vreau sa fiu medic veterinar si voi incepe de pe acum sa citesc carti despre animale etc. Daca iubesti animalele si iti place ceea ce vrei sa faci, nu ti se va parea gre. Eu sunt inca destul de mica, in clasa a Vii-a si nu stiu multe despre asta, dar de-a bia astept facultatea. Mult noroc sa devii un bun medic veterinar. Cine stie, poate ne intalnim la facultate mai tarziuwinking

| Robertos a răspuns:

Sincer sa fiu...si eu tot medic veterinar as vrea sa fiu. facultatea ca orice facultate este grea.dar daca ai in imaginatia ta sa-ti atingi acest scop o sa reusesti.Succes!