Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Minciunile pe care ni le spunem singuri sunt fantomele care bantuie casa pustie in miezul noptii.

De ce ne mintim? De ce alegem sa o facem singuri si in cunostinta de cauza?
Cine nu intelege intrebarea, sa se abtina.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sa ne mintim pe noi insine ne este mai adanc inradacinat decat sa-i mintim pe ceilalti." Nu mai stiu cine a zis-o, dar mi-o amintesc pentru ca m-am gandit la aceste spuse ...Nu stiu de ce alegem sa ne mintim... Poate pentru ca nu vrem sa suferim, poate pentru ca vrem ca lumea noastra sa fie perfecta, vrem sa credem ca nu noua ni se intampla lucruri rele.
Mintim si ne mintim. Pana si "pana la adanci batraneti" e o mare minciuna.Ne mintim ca vom fi impreuna mereu si uitam de promisiune, totul se uita pe drum.
Eu cred ca ne mintim pentru ca nu are cine sa o faca.Cand vrem sa credem un lucru care nu e neaparat adevarat, ne mintim.
Trezirea la realitate e mai dureroasa...

15 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

La naiba, ok, ma abtin.

| SweetCandy a răspuns:

Pt ca vrem sa vedem viata asa cum ne-ar place nu cum este de fapthappy

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@Aminadab noaptea e intunecata si misterioasa, nu proasta. De unde ai ajuns tu la asemenea concluzii? Te-ai sfatuit cu ea?

auran
| auran a răspuns:

De ce ne mintim... poate pentru ca speranta moare ultima...

| MisterKat a răspuns:

Sunt situatii in care minciuna poate face bine, situatii in care o minciuna iti face o zi mai buna... Dar, in majoritatea lor sunt negative, sunt create din instinct. Unii o fac din pura nesimtire, lipsa de bun-simt cum sunt parlamentarii nostri...
Orice om a mintit si va minti. Suntem oameni, nu suntem perfecti. Gandeste-te, daca am fi perfecti, totul ar deveni monoton...

O seara buna!

Daniel.

| sorin a răspuns:

Adevarul e prea scump asa ca nu-l doresti cateodata.

| Mya a răspuns:

Pentru ca unele lucruri par mai frumoase asa, pentru ca de aceea exista iluziile...desi suntem constienti de urmari, ne place sa traim cu speranta chiar daca rareori acele "minciuni"-amagiri, le-am vazut indeplinindu-se macar pe jumatate...

| pepe a răspuns:

Cred că mai mult ne amăgim, bântuim prin mintea noastră căutând ceva, nici noi nu ştim ce.

| annda a răspuns:

Prefer sa ma mint singura la unele chestii pentru a nu fi trista cred ca face tenul frumos un zambet maaare. big grin

| StarDust a răspuns:

Poate uneori minciuna este mai frumoasa ca adevarul...

| victor3078 a răspuns:

Pentru ca ne place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Flav era vorba de mine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca uneori nu acceptam realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti vrem fiori pe spate? (in dragoste de exemplu)
fantomele nu iti dau fiori crezi?
ce nu avem ne imaginam, si... ne mitim.
anonim, asta e. macar acum sunt cineva happy

| Claudiu_6708 a răspuns:

Pentru ca adevarul doare rau.