| Anonim027 a întrebat:

Oameni buni lămuriți-mă și pe mine va rog cu circulația în sensul giratoriu cu 2 benzi. Pe banda 1 este masina pe banda 2 sunt eu cu masina care vreau sa merg înainte și ala de pe banda 1 vrea sa întoarcă și întra în mine cine va spune politia ca ii de vina? În legislație nu găsesc cum ca eu as fi de vina dar mulți susțin asta!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sensul giratoriu e doar o intersecție cu mai multe benzi. Daca la intrarea în sens nu sunt marcaje care te obliga sa circuli intr-un anume fel pe fiecare banda atunci cel care schimba banda in interiorul sensului e vinovat. Simplu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ignoră amețiții.
De vină este cel de pe banda 1, după legislația actuală.
Dar există polițiști care pun culpă comună sau dau vina pe cel de pe banda 2, în acest caz. La contestație cu dovezi, câștigi.
Exista o propunere de lege menită să dea peste cap circulația în giratorii, prioritizând benzile, nu încadrarea corectă, dar să sperăm că nu va intra niciodată în vigoare.
Greșeala pe care o fac cretinii este confundarea legislației de circulație pe benzi cu cea de circulație în intersecții.
Sensul giratoriu este o intersecție cu reguli clare, nu un drum cu mai multe benzi.

| mi25 a răspuns:

Nu te lua dupa caravaescu! El se ia dupa radiosant. Intodeauna "este vinovat celalalt".
In sensul giratoriu sunt mai multe situatii.
1. Daca sunt 2 benzi la intrare si doua la iesire, se circula la fel ca pe drumul drept: fiecare trebuie sa-si pastreze banda.
In general, daca vrei sa iesi din sens giratoriu la prima iesire, te inscrii pe prima banda sau a doua, daca iesirea este cu doua benzi. Daca intersectia este cu 2 benzi, iar iesirea doar cu o banda de iesire. In acest caz acorzi prioritate de dreapta. Dar numai la iesire.
Pe prima banda circula doar masinile care ies din sens giratoriu pe prima iesire, apoi fiind ocupata de cele ce ies la a doua s-a.m.d.
Cel care intoarce trebuie sa se inscrie pe ultima banda din stanga din sensul giratoriu, avand prioritate fata de cele ce intra.
In orice caz, daca intersectia are doua benzi, cel de pe banda din dreapta nu are voie sa-i "taie fata" celui de pe banda din stanga, atata timp cat se afla in intersectie.

| Anonim027 explică (pentru mi25):

Asta am găsit și eu în legislație rutiera ca nu are voie ala de pe banda unu sa ii taie calea la cel de pe banda 2 ca să întoarcă într un sens care are 2 benzi, ma contrazicem cu mulți și susțineau ca cel de pe banda 2 ii de vina ca asa ar spune politia

| carevaescu a răspuns:

Când zici că vrei să o iei înainte asta înseamnă că vrei să ieși din sensul giratoriu?

Dacă da, atunci ești vinovat.

Este echivalent cu a intra pe o stradă în dreapta de pe banda a doua și a intra în cel de pe banda întâi.

Dacă în sensul giratoriu cel de pe banda întâi a intrat pe banda a doua și în tine atunci dânsul este vinovat.

Coincident, fix acest accident l-a avut o prietenă acum două săptămâni. Ea fiind pe banda întâi, cineva care voia să iasă din sensul giratoriu de pe banda a doua direct a intrat în ea. Poliția rutieră l-a declarat vinovat.